Skocz do zawartości

Alternatywny układ strony Astropolis - większa czcionka, mniej pustych przestrzeni


szuu

Rekomendowane odpowiedzi

Zgodnie ze światowymi trendami, po każdej aktualizacji forum literki robią się coraz mniejsze a okienko musi być coraz większe żeby cała strona się mieściła (bez paska przewijania). Na światowe trendy nie ma mocnych, ale każdy może przynajmniej panować nad tym co się dzieje na jego własnym komputerze, i tu z pomocą przychodzi rozszerzenie przeglądarki, modyfikujące style CSS.

Żeby uzyskać jakiś efekt, trzeba znać CSS i spędzić trochę czasu na eksperymentowaniu, ale i na to jest rada - wystarczy skorzystać z gotowych definicji zebranych na stronie http://userstyles.org

 

Tak to wygląda przy użyciu rozszerzenia "Stylish" - w każdej chwili można przełączać się między oryginalnym i zmodyfikowanym wyglądem strony:

 

astropolisbeforeafter.gif

 

Po co zrobiłem alternatywny styl do astropolis? Wolę wąskie okienka bo tekst się czyta lepiej niż w długich liniach, zwykle też używam zooma w przeglądarce, no i w obecnym stylu astropolis tego się nie da pogodzić - bo minimalna szerokość to aż ~1000 pikseli.

Taki styl powinien spodobać się też osobom które lubią większą czcionkę.

Poniższy obrazek pokazuje o co chodzi:

- pierwsza kolumna to normalny wygląd astropolis w oknie o minimalnej szerokości

- druga kolumna to efekt użycia zooma 150%, mamy większe literki ale oczywiście strona przestaje się wtedy mieścić

- w ostatniej kolumnie literki są powiększone a mimo to strona mieści się na ekranie

porownanie.jpg

 

Dodatkowo zlikwidowałem brązowy pasek (również z powodu jego szerokości), który niewiele wnosi bo lista działów forum jest też dostępne w linku "Forum" a ciągle mnie wkurzało jak się to niepotrzebnie wysuwa i zasłania:

wrednemenu.gif

 

Teraz wady: starałem się nie pogorszyć estetyki ale nie wszędzie było to możliwe. Zmieniając wygląd strony w CSS nie ma pełnej swobody i dużo zależy od struktury strony na którą nie mam wpływu. Niektóre miejsca mogą wyglądają więc trochę gorzej, na przykład przy bardzo wąskim oknie na stronie głównej nowe posty są strasznie ściśnięte w lewej kolumnie chociaż mogłyby mieć pełną szerokość - ale jest to wymuszone przez układ kolumnowy tej części strony.

 

Instrukcja instalacji krok po kroku dla przeglądarki Chrome

(rozszerzenie Stylish jest też dostępne dla Firefoksa i a na innych przeglądarkach pewnie są inne nazywające się inaczej, powinno być latwo znaleźć, najlepiej żeby umiały korzystać z definicji na userstyles.org)

1. instalujemy rozszerzenie Stylish: https://chrome.googl...gfcffe

2. wchodzimy na stronę astropolis

3. klikamy na ikonkę "S" i "Find more style for this site"

4. wybieramy "mniejsza szerokosc astropolis.pl"

5. klikamy install

6. gotowe!

 

Zamiast punktów 2-4 można użyć tego linku żeby dojść do definicji stylu bez wyszukiwania: (również na innych przeglądarkach)

http://userstyles.org/styles/75504/mniejsza-szerokosc-astropolis-pl

 

W kwestii formalnej, ten post może powinien być w innym dziale bo nie jest "komunikatem Astropolis" :P ale jakoś nie znalazłem takiego związanego z funkcjonowaniem strony.

 

(zmiana: dodany bezpośredni link do definicji na userstyles.org)

Edytowane przez szuu
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.