Skocz do zawartości

GSO 12" Dob. i bino WO


misiowaty

Rekomendowane odpowiedzi

Teleskopy GSO dostarczane są razem z 2" przedłużką, pozwalającą odsunąć okular o dodatkowe 35mm. To sugeruje, że ognisko teleskopu, zgodnie ze współczesnymi wymogami, zostało odpowiednio wysunięte poza tubus. Nic z tego! Ognisko jest 'nisko' a przedłużka zbyteczna. Rodzi to oczywiste problemy z użytkowaniem np. nasadek dwuocznych. W większości przypadków nie można wyostrzyć obrazu.

Jednym z rozwiązań jest 'GSO 25mm Extension Tube'. Przedłużka (1.25", z gwintem filtrowym, z jednej strony wewnętrznym, z drugiej zew.) wkręcona pomiędzy dedykowany korektor 1.6x i nasadkę umożliwia wyostrzenie. Krotność oddalonego korektora wzrasta jednak do ok. 2x. Takie rozwiązanie jest stosunkowo niedrogie i sprawdza się we współpracy z newtonami. NIE NADAJE SIĘ DO WSPÓŁPRACY Z KĄTÓWKAMI -KOREKTOR WCHODZI ZA GŁĘBOKO I MOŻE ZARYSOWAĆ LUSTRO DIAGONALA!

przedl_25mm.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurczaki! Chmur coraz więcej!

Tymczasem zrobiłem pomiar przybliżony, na słupie wysokiego napięcia (oddalonym o ok. 1000m). Z okularem 9mm wyciąg wysunięty o 19mm (u Ciebie 21). Na tym samym obiekcie nasadka bino z tulejką 25mm ostrzy na 9 milimetrze. Jak się rozpogodzi, to powtórzę jeszcze pomiary na Księżycu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli wygląda na to, że u mnie też będzie ostrzyło :)

Tak, masz ognisko wysunięte bardziej niż ja.

 

 

EDIT

Pomiary na Księżycu:

Okular GSO 9mm Kit ogniskuje u mnie na 16mm a nasadka bino(z tulejką 25mm) na 6mm. W wyciągu tylko oryginalna redukcja 2"/1.25"!

 

Pozdr

Edytowane przez misiowaty
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potrzebuję przedłużyc okular,przez wkręcenie do niego tej przedłuzki GSO 25mm/1,25".

Czy przedłużka ma dokładnie,taką samą srednicę,co okular ?

Dobrze by było zmierzyc,to mikromierzem,jeżeli jest dostępny.

 

http://deltaoptical....-gso,d2374.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć, mam pytanie czy istnieje możliwość dobrania przedłużki dla 2" by nie trzebabyło podnosić lustra a by GSO 10" ostrzył z lustrzanką? Bo z tego co rozumiem ta tuleja o ktorej piszecie jest 1.25

Co właściwie zamierzasz fotografować?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Panowie,

 

Ja chciał bym zadać pytanie z innej beczki troszkę. Mianowicie chodzi mi o to czy jak mam Synte na dobsie 10" i bino nakładkę to czy DS-y nie będą za ciemne? Nie mam kompletnie doświadczenia w tym zakresie i proszę o radę. Chciałem tylko dodać, że mam zamiar kupić ES-y 14 mm i 6,7 mm i myślę też o 4,7 mm na księżyc (może na planety), oczywiście docelowo chciałbym mieć wszystko x2 :D. Gdiześ czytałem że do DS-ów lepiej od 12 " zacząć. Co o tym sądzicie?

 

Dzięki za pomoc

Sławek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja DS-y wolę oglądać jednoocznie. Planety oglądam i tak i tak, zaś Księżyc zdecydowanie przez bino.

Co do apertury... 10" to potężny teleskop! Nic nie zastąpi jednak dobrego nieba! Ciemne niebo to do DS-ów podstawa, podobnie jak dobry seeing w obserwacjach planet.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Panowie,

 

Ja chciał bym zadać pytanie z innej beczki troszkę. Mianowicie chodzi mi o to czy jak mam Synte na dobsie 10" i bino nakładkę to czy DS-y nie będą za ciemne? Nie mam kompletnie doświadczenia w tym zakresie i proszę o radę. Chciałem tylko dodać, że mam zamiar kupić ES-y 14 mm i 6,7 mm i myślę też o 4,7 mm na księżyc (może na planety), oczywiście docelowo chciałbym mieć wszystko x2 :D. Gdiześ czytałem że do DS-ów lepiej od 12 " zacząć. Co o tym sądzicie?

 

Dzięki za pomoc

Sławek

Nasadka bino ostrzy tylko z barlowem,więc niema małych powiększen,a co za tym idzie,zrenica wyjściowa jest zamała.Do nasadek bino w cenie do 1 000 zł,nie włożysz dłuższego okularu,jak 25mm/52*,bo będzie winietowanie.Dodatkowo nasadka bino pożera częśc swiatła.Dużo swiatła,to tylko jednoocznie,okular długoogniskowy 2".Z tego co wyczytałem,to najkrótsze okulary zalecane do nasadek bino,to 10mm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Mam jeszcze pytanie do znawców tematu, szczególnie potrafiących przeliczać tory optyczne :) Czy tak samo jak barlow 1,6x plus przedłużka zadziała barlow 2x bez przedłużki? Chodzi o soczewki WO. Na chłopski rozum chyba tak skoro, jak pisze misiowaty, soczewka 1,6x z przedłużką daje krotność 2x. Chociaż z drugiej strony może być tak, że soczewka 2x podpieta do bino będzie za krótka i nie sięgnie ogniska.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.