Skocz do zawartości

GSO 12" Dob. i bino WO


misiowaty

Rekomendowane odpowiedzi

No właśnie... Pytam o to ponieważ niebawem będę miał nasadkę (w końcu :laughbounce2: ) bez barlowa i zastanawiam się na którą wersję polować.

Jeżeli będzie to nasadka bino WO,to dostaniesz z barlowem x1,6.Barlowa x2 trzeba dokupic.

Ten barlow x2,jest niższy,ale daje wieksze wysunięcie ogniska,~12-15mm, od barlowa kitowego x 1,6,musiałbym sprawdzic.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już kiedyś to sprawdzałem (na Astromaniaku w wątku "Bino SW i Barlow") także zacytuję swoją odpowiedź ;)

 

"Po wyostrzeniu za pomocą GSO 9mm jest 21mm zapasu do całkowitego wsunięcia wyciągu."

Ja nie jestem do konca pewny,tego okularu 9mm GSO,czy jest parafokalny, z okularami kitowymi,od nasadki bino WO.Miałem okulary GSO SV 20mm i wyciąg trzeba było wsuwac 10mm głębiej,od innych okularów.Jeżeli się popatrzy na umiejscowienie w nich diafragmy,to jest w tym samym miejscu,co w okularach WO,ale to nie jest diafragma polowa,bo jest dużo większa ,a ognisko okularu,jest w pobliżu soczewki wewnętrznej,bez diafragmy.Dlatego ,że ognisko jest głębiej,trzeba wyciąg przesunąc do przodu..

Dla pewności trzeba wyostrzyc na okularze innej firmy i zobaczyc,czy ostrzą w tym samym miejscu.

Barlow kitowy x 1,6, (bez dodatkowej tulejki GSO) wysunie ognisko o 56mm.,czyli potrzeba na styk 44mm zapasu na wyciagu.

Barlow dedykowany do tej nasadki bino WO,x2,(bez dodatkowej tulejki GSO),wysunie ognisko o ~65mm,czyli potrzeba na styk 35mm zapasu na wyciągu.

Można dokupic niską redukcję Baadera,wtedy zyskamy 9mm.,czyli już będzie zapas na wyciągu 30mm.,a potrzeba na styk odpowiednio 44mm i 35mm.,czyli brakuje odpowiednio:14mm i 5mm.

To jest wszystko na styk,a trzeba doliczyc parę mm,na różnice w okularach.

==================================================================================================

Trzeba koniecznie sprawdzic,jaki będzie zapas na wyciągu na wsunięcie z okularami 1,25" innych firm,po wyostrzeniu na dal.

Edytowane przez Motloch Franciszek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nasadka jest już w drodze, także niedługo będę mógł sprawdzić na kitowych okularach WO.

Jeszcze o wyciagach GSO:;

Niskoprofilowy ma wys ,z redukcją 65mm od tuby,z niską redukcją Baadera 56mm.

W Twoim teleskopie masz prawdopodobnie o wysokosci z redukcją 83mm.,z niską redukcją Baadera 74mm.

Czyli zmieniając wyciąg,na niskoprofilowy,zyskamy 18mm.

Wtedy nasadka bino WO,powinna ostrzyc z barlowem kitowym x 1,6.(bez dodatkowych tulejek GSO ).

Barlowa kitowego x 1,6,nie widziałem w ofercie DO,tylko razem z nasadką bino.

Edytowane przez Motloch Franciszek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie, nowej soczewki 1,6x też nie widziałem (tylko 2x). Ale czasem trafiają na giełdę. Dlatego właśnie zastanawiam się czy polować na używkę 1,6x i dokupić tulejkę 25mm czy może kupić nową 2x. Na razie będę testował z barlowem GSO ED 2x w wersji pełnej i z odkręconą soczewką.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie, nowej soczewki 1,6x też nie widziałem (tylko 2x). Ale czasem trafiają na giełdę. Dlatego właśnie zastanawiam się czy polować na używkę 1,6x i dokupić tulejkę 25mm czy może kupić nową 2x. Na razie będę testował z barlowem GSO ED 2x w wersji pełnej i z odkręconą soczewką.

To będzie ~x 2,5 i x 3,2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na Cloudynights trafiłem na takie ustrojstwo:

 

http://www.cloudynights.com/classifieds/showproduct.php?product=62090&sort=&cat=14&page=2

 

Niestety kosztuje swoje ale może można kupić coś podobnego innej firmy. Ciekawe jest to, że urządzenie umożliwia ostrzenie nasadki bino z Newtonem już przy krotności powiększenia 1,25 - jeżeli dobrze zrozumiałem bo z angielskim u mnie średnio :szczerbaty: Dodatkowo oferuje jeszcze dwie krotności (2x i 3,5x). Fajne rozwiązanie dla osób z jedną parką okularów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak będziesz sprawdzał,to zmierz równierz,odległośc,do tuby,przy wyostrzeniu na dal.

 

Nie wiem czy o tę odległość Ci chodzi ale przy wyostrzeniu na dal od krawędzi redukcji do tuby jest coś między 100 a 105 mm.

 

Okular WO 20 ostrzy dokładnie w tym samym miejscu co GSO 9 czyli do pełnego wsunięcia wyciągu jest jeszcze 21mm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie do posiadaczy nasadek bino. Na pewno każdemu z Was zdarzyło się z nudów zaświecić do nasadki latarką :szczerbaty: Czy światło wychodzące od strony mocowań okularów ma kształt dwóch idealnych kół? Bo u mnie jest coś takiego:

Która strona jest na fotce prawa,a ktora lewa,jeżeli się patrzy w nasadkę bino.

Tory optyczne w nasadkach bino,lewa i prawa strona,nie są identyczne.Z jednej strony pod okularami jest pryzmat,z drugiej kompensator(walec szklany).

Testy latarkowe,są ostatniop w modzie..Będzie trzeba kupic latarkę,żeby nie pozostac w tyle. :icon_biggrin:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lewy tor to ten dający regularny obraz a prawy to ten z "kalafiorem" z boku. Czyli lewa to lewa a prawa to prawa :)

W nasadce bino WO,mam usunięte diafragmy pod okularami.Było fi 20,2,teraz mam fi 24mm.

Na zdjeciu masz "kalafior" z prawej strony,a ja teraz mam odblaski,też tylko z prawej strony.

Czyli wszystko gra.Po to fabryka daje małe diafragmy,zeby odblasków nie było widac.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli nie przejmować się tym?

 

Co do diafragm...Czy dzięki ich usunięciu można stosować dłuższe okulary (lub o szerszym polu)?

Nasadkę bino sprawdzaj w teleskopie.Kolimację na gwiazdach,odblaski na Jowiszu.Przy zblizaniu do Księżyca,wystąpi pojasnienie,ale to normalne..Latarka może daje światło,pod zadużym kątem i dlatego taki efekt.

 

Diafragmy lepiej niech pozostaną,takie,jak fabryka dała,bo odblaski,to nic przyjemnego.Żeby używac wszystkich okularów 1,25",to nasadka powinna miec przelot min 30mm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Odgrzebię wątek ponieważ przeprowadziłem dziś pewne próby i ich wynik bardzo mnie zaskoczył. Jakiś czas temu nabyłem nasadkę bino WO bez zestawowego barlowa, którego próbowałem zdobyć na rynku wtórnym. Jako, że nie udało mi się go kupić, zdecydowałem się na zakup barlowa GSO 2x 1,25" z wykręcaną soczewką, o takiego: http://deltaoptical.pl/blizej_nieba/soczewka-barlowa-delta-optical-gso-2x-125,d2341.html i do tego tulejki dystansowej GSO http://deltaoptical.pl/blizej_nieba/extender-25mm-delta-optical-gso,d2374.html

 

Dotychczas przy obserwacjach przez nasadkę bino używałem barlowa 2" ED 2x lub wykręconej z niego soczewki (co dawało według informacji z forum odpowiednio ok. 3,2x i 2,5x). Soczewka po wykręceniu z barlowa GSO 1,25" powinna dać krotność około 1,5x a razem z tulejką 25 mm około 2x. I taki zestaw (soczewka + tulejka) wkręciłem w bino. Spodziewałem się uzyskać powiększenie mniejsze niż w przypadku soczewki z dwucalowego barlowa wkręconej do redukcji 2'/1,25". Po zamontowaniu całości w wyciągu chwila niepewności czy wyostrzy i ..... bez problemu wyostrzyło :) Ale obraz wydał mi się dziwnie mocno powiększony (mniej więcej jak przy użyciu dwucalowego barlowa). Zupełnie bez przekonania spróbowałem jeszcze usunąć tulejkę dystansową i wkręciłem w nasadkę samą soczewkę (podobne rozwiązanie sprawdzałem na jednym ze zlotów i zestawowa soczewka WO 1,6x wkręcona bezpośrednio w nasadkę nie pozwalała wyostrzyć). Ku mojemu zdumieniu taki zestaw także pozwolił na wyostrzenie obrazu. I szczerze mówiąc nie zauważyłem różnicy w powiększeniu (z tulejką czy bez). A zgodnie z informacjami wyczytanymi na forach powinna zmniejszyć się krotność powiększenia.

 

Następnie, celem upewnienia się, sprawdziłem jeszcze dostępne powiększenia przy zastosowaniu barlowa dwucalowego oraz wykręconej z niego soczewki. Powiększenia jakie uzyskałem potwierdziły to co miałem w pamięci. Reasumując - zastosowałem następujące połączenia:

bino + soczewka z dwucalowego barlowa 2x

bino + soczewka z barlowa 2x 1,25

bino + tulejka + soczewka z barlowa 2x 1,25

bino + dwucalowy barlow 2x

 

Najmniejsze powiększenie uzyskałem w pierwszym przypadku. Natomiast w trzech pozostałych powiększenia były bardzo zbliżone do siebie ale wyraźnie większe niż w pierwszym. Największym dla mnie zaskoczniem jest możliwość wyostrzenia obrazu z nasadką z dokręconą samą soczewką od barlowa. Kolejnym jest krotność uzyskanego w takim przypadku powiększenia.

 

Powyższe rozwiązania testowałem na Księżycu i Jowiszu. Warunki niestety nie były idealne. Powiem więcej, były bardzo trudne. Wiał bardzo silny wiatr wprawiający tubę teleskopu w drgania. Dodatkowo po niebie przewalały się tabuny chmur utrudniających obserwacje szczegółów na Jowiszu. Ale warunki te nie wpłynęły znacząco na test powiększeń możliwych do uzyskania.

 

PS. Po raz pierwszy udało mi się zaobserwować tranzyt jednego z księżyców na tle Jowisza (wypadło na Io) oraz rzucanego przez niego na planetę cienia. Cóż mogę napisać? CZAD !!! :icon_eek:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W opisie tego barlowa GSO 1,25" jest napisane:

Dolną część zawierającą optykę można wykręcić i zamocować wprost w gwincie filtrowym dowolnego okularu 1.25”. Uzyskujemy wówczas krotność około 1.5x

 

1,5x uzyskasz wkręcając samą soczewkę bezpośrednio do okularu.Ty miedzy soczewkę i okular dodałeś dodatkowy tor optyczny 100mm,minus długośc tuleji oryginalnej tego barlowa i efekt dużego powiekszenia,można było przewidziec.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydawało mi się, że optyka wykręcona z barlowa 2x 1,25" będzie miała podobne parametry co kitowy barlow WO 1,6 dodawany do nasadki. Do takich wniosków skłoniła mnie informacja jaką uzyskałem w Astromarkecie pytając o korektor TS do nasadek bino:

 

Korektor ma współczynnik 1,6x z każdą nasadką, czy z każdym okularem. W zasadzie to nic innego jak soczewka barlowa 2x, która bez tulei i dystansu daje powiększenie 1,6x.

 

Porównując tę informację z tym co piszesz widać, że ktoś tu myli. I wszystko wskazuje na to, że to nie Ty Franek, tylko obsługa sklepu. No trudno. Wygląda na to, że jednak muszę zdobyć tę soczewkę WO bo moje kombinacje na niewiele się zdały. Jedynym plusem jaki zauważyłem jest to, że wygodniej mi się obserwuje kiedy nasadka jest włożona bezpośrednio w wyciąg a nie w dwucalowego barlowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.