Skocz do zawartości

O co chodzi


kudi145

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Po zakupie nowego filtra UHC na zdjęciach pojawia się naokoło jasnych gwiazd otoczka i tu moje pytanie - czym ona jest spowodowana, nie będę sie rozpisywał tylko dodam zdjęcia. Zestaw to SW 150/750 Korektor GSO oraz EOS 1100 plus Filtr 2" OIII . Może ktoś się już spotkał z takim przypadkiem?

Trzecie zdjęcie pokauje jak wygląda to na jaśniejszej gwieździe

BEZ Filtra.jpg

Z Filtrem OIII.jpg

Wega.jpg

Edytowane przez kudi145
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cos podobnego bylo na zdjeciu innego kolegi: http://astropolis.pl...4-eagle-nebula/

 

Poczytaj tam, troche o tym jest :)

 

 

Te mgiełki nad jasnymi gwiazdami w PD chyba nie są wynikiem pojechania. O ile nie jest to część mgławicy (co by trzeba sprawdzić na innych fotkach) to wygląda jak typowe kometki wynikające ze złego ustawienia. Korektory/reduktory są też dużo wrażliwsze na błędy ustawienia kiedy pracują w "nieprzepisowych" warunkach, może też to być powodem.

Natomiast pojechanie gwiazd to prawdopodobnie tak jak piszesz wina ugięć na głowicy (choć nie wiem jak to wygląda naprawdę smile.gif )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki kobat1 ale na moich fotach wygląda to zupełnie inaczej,

zbignieww też tak myślałem ustawiałem offset i raczej wygląda to ok, choć pewności nie mam bo nie robiłem tego wcześniej jak masz jakiś sprawdzony sposób na ustawienie offsetu to chętnie skorzystam

Trzeci dzień walki i nadal to samo :scratchhead:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wg mnie

dodatkowe halo to odbicie światła z filtra zamontowanego przed detektorem na soczewce/lustrze które ponownie wraca do detektora.

efekt będzie występował na jasnych obiektach.

 

spróbuj robić zdjęcia bez korektora, napisz w którym miejscu masz zamontowany filtr.

Edytowane przez piotr_a
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wg mnie

dodatkowe halo to odbicie światła z filtra zamontowanego przed detektorem na soczewce/lustrze które ponownie wraca do detektora.

efekt będzie występował na jasnych obiektach.

 

spróbuj robić zdjęcia bez korektora, napisz w którym miejscu masz zamontowany filtr.

 

Nie jest istone gdzie go zamontuję czy przed korektorem czy za, efekt zawsze taki sam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez znaczenia, też mam UHCs i mam ten sam efekt (centrycznie dookoła gwiazdy) - jak robię z balkonu - sądzę, że to też kwestia zakresu jaki przepuszcza filtr... gdyby nie blokował części to było by po prostu halo.

 

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez znaczenia, też mam UHCs i mam ten sam efekt (centrycznie dookoła gwiazdy) - jak robię z balkonu - sądzę, że to też kwestia zakresu jaki przepuszcza filtr... gdyby nie blokował części to było by po prostu halo.

 

Paweł

 

Czyli to nie wina korektora, napisz jakiej firmy masz filtr? zdjęcia też były wykonane z balkony :scratchhead: . Jak tylko znajdę czas to jeszcze raz ustawię offset i zobaczymy co z tego wyjdzie. Nie wydaje mi się że to wina filtra, bo jeśli masz Baadera to wszyscy inni robiący fotki takimi zestawami też by take "cuś" mieli. Za dwa dni będę miał wolne to się tym zajmę.

Rafał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc mamy inne korektory inne filtry i taki sam efekt na zdjęciach, metodą eliminacji zostaje optyka teleskopu - offset lub kolimacja, ale o tym najlepiej jak by się wypowiedział ktoś kto już miał z tym doczynienia. Mimo wszystko sprawdzę jeszcze raz offset i dam znać czy coś się zmieniło.

Rafał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

kiedyś korespondowałem z człowiekiem z Hutecha - napisał mi krótko o filtrach (IDASowych konkretnie - podejrzewam że rzecz dotyczy większości normalnych filtrów)

"...filtry produkowane są typu rejekcyjnego - więc to co nie zostaje przepuszczone przez filtr odbijane jest z powrotem i na jasnych obiektach tak to będzie powracać itd ..."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.