Skocz do zawartości

Czy warto kupić?


mati537

Rekomendowane odpowiedzi

No dobra... potraktuj to co napiszę poniżej jako naprawdę przejaw życzliwości. Nic osobistego i bez złości, po prostu dobre rady wujka dzikiego ;)

 

Mam już niemal pewność, że wpadłeś kilka dni temu na pomysł "kupię sobie teleskop" (jeszcze nie wiesz po co - czy do obserwacji czy do astrofotografii) i zamiast zacząć od samodzielnego nabycia podstaw wiedzy:

- pogooglania i poczytania wyników (na hasło "obserwacje nieba" albo "obserwacje nieba podstawy" dostaniesz w odpowiedzi kilka fajnych linków)

- kupienia i przeczytania odpowiedniej książki - np z słowami "Obserwacje nieba" w tytule (podpowiedzi znajdziesz w linkach jak sobie pogooglasz)

- wejścia chociażby na tym forum w dział "Obserwacje" i tam w wyszukiwarce wpisanie "podstawy" i poczytanie

 

to wpadłeś na to forum i zadajesz pytania na tematy kompletnie podstawowe - tak podstawowe, że nikomu oprócz kilku osób nie chce się nawet spojrzeć w kierunku klawiatury, żeby cokolwiek napisać.

 

Możesz zapytać "no ale skąd mogę wiedzieć, że daję plamę i w co drugim poście pytam o banał" - ano nie możesz wiedzieć, bo nie wykonałeś samodzielnie żadnej pracy w tym kierunku. Nie przeczytałeś ani jednej książki. Jeśli wykonałeś - to po łebkach. Jeśli jest inaczej - zwrócę honor.

 

Teraz co do Twojego pytania. Istnieje coś takiego, jak light pollution, czyli zanieczyszczenie świetlne (atmosfery). Przejawia się to masą światła emitowanego w niebo przez latarnie i inne źródła światła, które są zlokalizowane oczywiście w miastach i większych wioskach. Im większe miasto, tym więcej światła, tym gorsze warunki do obserwacji i fotografowania nocnego nieba. Im mniej światła - ciemniejsze niebo - tym więcej (i lepiej) widać obiektów Głębokiego Kosmosu.

 

Mieszkasz w rejonie, które wg kilkuletniej już mapy zanieczyszczenia światłem (http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?topic=425.0) ma całkiem niskie zanieczyszczenie światłem. Czyli nie musisz ładować teleskopu w auto i jechać 30-60-90 km za miasto jak ja, tylko wychodzisz z nim na podwórko, stajesz w miejscu w którym nie świecą latarnie - i masz raj. A jak nie masz takiej możliwości (bo akurat sodówka wali po oczach i nie da się jej wyłączyć kamieniem ;)) to wystarczy jak oddalisz się 1-3-5 km od miejsca, w którym mieszkasz i też masz astronomiczny raj.

 

Mówiąc bardzo ogólnie, jeśli w nocy widzisz Drogę Mleczną - to masz dobre albo bardzo dobre niebo. I to miałem na myśli.

 

Mati, ja Cię nie chcę odstraszyć od zadawania pytań - pytaj, wprowadzanie kogoś w temat i zarażenie bakcylem jest bardzo fajne. Tylko, na wszystkie Czarne Dziury w Gromadzie Lokalnej, wykonaj ten wysiłek i samodzielnie łyknij podstawy wiedzy - to wszystko leży na forach astronomicznych, wystarczy chcieć i sięgnąć ręką.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem Ci tak przeczytałem 2 książki i nie wg mnie żadna ksiazka nie dostarczy mi więcej wiadomości niż ludzie którzy maja takie duże doswiadczenie i wy dostatczyliscie mi więcej wiadomości niz te ksiazki a z tym ze poszukać w onternecie to jak nie znajdę togo czego szukam to mnie to denerwuje i odrazu mi się odechciewa i w tym masz racje.

I niektóre posty co napisze po dłuższej chwili dochodzę do wniosku ze to głupie co napisałem i jestem wam wdzięczny za te odpowiedzi.

Zdaje sobie teraz sprawę ze niektóre pytania są bez sensu i podziwiam ze chce wam się pisać takie wypracowania a nie tak w jednym zdanu ( typu sprawc w Google albo odpowiedzeniu w jednym zdaniu) tylo wytlumaczycie i nakierujecie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

Zdaje sobie teraz sprawę ze niektóre pytania są bez sensu i podziwiam ze chce wam się pisać takie wypracowania a nie tak w jednym zdanu

Nie żebym się czepiał, ale to zupełnie odwrotnie, jak Tobie.

Bardzo Cię proszę, nie rób czatu z forum. Podobnie jak koledzy już Ci podpowiedzieli, zadaj sobie trochę więcej trudu w szukaniu odpowiedzi, a nie strzelaniu seriami pytań po jednym zdaniu.

Dostałeś już bardzo dużo dobrych odpowiedzi od cierpliwych ludzi. Teraz Twoja kolej, na przeczytanie tego wszystkiego i poszukanie odpowiedzi na pytanie tutaj na forum (to przeogromna baza wiedzy, wystarczy użyć wyszukiwarki).

A zanim zadasz następne pytanie, to poczekaj, aż zbierze Ci się kilka takich, na które NAPRAWDĘ nie znalazłeś odpowiedzi. Złóż to w jeden sensowny post zawierający Twoje wątpliwości (na które NAPRAWDĘ nie znalazłeś odpowiedzi).

To nam ułatwi. Będzie nam łatwiej Ci pomóc.

 

pozdrawiam

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem Ci tak przeczytałem 2 książki

No to zwracam honor - jednak zrobiłeś coś we właściwym kierunku. Chociaż albo to nie były najlepsze pozycje astronomiczne, albo po prostu jesteś jeszcze na naprawdę początkowym etapie zaznajomienia się z tematem, skoro (dość lakonicznie :P) pytałeś co to "dobre niebo".

 

i nie wg mnie żadna ksiazka nie dostarczy mi więcej wiadomości niż ludzie którzy maja takie duże doswiadczenie

Książki nie można zapytać, to fakt :) Ludzie podpowiedzą, jeśli czegoś nie zrozumiesz po lekturze. Ale jeśli będą mieli wrażenie, że mają do czynienia z "podajcie mi na tacy, mi się nie chciało poszukać", to szybko się zniechęcą.

 

Poczytaj trochę forum (masz u góry dwa najpotrzebniejsze działy - Obserwacje i Astrofotografia), użyj okienka "Szukaj", zobacz co i jak ludzie piszą - życzę wytrwałości i powodzenia :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o dostanie się na studia to masz dwie drogi (jestem w temacie, gdyż właśnie zacząłem jak chyba ty liceum):

1. Zdać dobrze maturę i poprzeliczać sobie z tej rekrutacji ilość punktów.

2. Zostać laureatem lub finalistą olimpiady, która da ci możliwość dostania się na studia poza procedurą. Oto np. spis olimpiad, z odpowiednim kierunkiem na który można się dostać. Strona 10.

http://www.pw.edu.pl/var/pw/storage/original/application/169fa3003973a8b7dd4bec57374010b6.pdf

Dotyczy to Politechniki Warszawskiej. Musiałbyś poszukać też w innych uczelniach, co dają uprawnienia np. finalisty Olimpiady Astronomicznej.

 

Jeśli zaś chodzi o liceum, to naprawdę według mnie obojętne, do jakiego chodzisz, byle Ciebie dobrze przygotowało do matury, bo ją i tak trzeba zdać.

 

Poczytaj też sobie to:

http://www.astronomia.pl/studiowanie_astronomii/

 

Pozdrawiam

Tomek

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.