Skocz do zawartości

Robofocus do wyciągów GSO


skrzypas

Rekomendowane odpowiedzi

Aż tak długo to nie trwa. Po głowie chodzi mi wartość 25 sekund dla ostrzenia, natomiast First light trwa na pewno nie więcej niż 3 minuty.

Jeszcze jedno pytanie czy sterownik Usbfocus wspiera tylko silnik z zestawu i czy są jakieś przeszkody (sterownik) aby samemu zrobić przekładnie - zamiast microfocusera ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sterownik obsługuje silniki krokowe unipolarne 5 lub 6 przewodowe z maksymalnym prądem na fazę 0,8A. Więc zastosować można dowolny silnik który spełnia te założenia.

 

Bez problemu zastosować przekładnię np na pasku zębatym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czasy ostrzenia są mocno zależne od kamery i jej czasu zrzucania obrazka.

Przy ST-2000 było to ok. 30 sekund.

Przy STL 11000 jest to ok. 60 sekund.

Co do krzywych : nie da się określić dokładnie, bo zaleźy to od woli kontrolującego ten proces i ustawień. First Light Wizard do amerykański wynalazek dla ludzi, którzy nie rozumieją jak działa np. FocusMax i trzeba im dać gotowca. Zrobienie FLW absolutnie nie wystarcza do uzyskania wlaściwej krzywej ostrości.

Pozdrawiam.

Maciek

PS. Focuser kkk jest ok do pewnych zastosowań i małych obciążeń. Fajne i tanie rozwiązanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli kręci pokrętłem 1:11 to w zasadzie obciążenie zależy bardziej od jakości wyciągu niż mocy USBFocusera...

Nie zapominaj że i układ mikrofokusera i wyciąg Crayforda też mogą się ślizgać. Za dużo punktów do pilnowania.

Wolę prosty i sztywno związany układ RF i wyciąg rack and pinion.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czasy ostrzenia są mocno zależne od kamery i jej czasu zrzucania obrazka.

Przy ST-2000 było to ok. 30 sekund.

Przy STL 11000 jest to ok. 60 sekund.

...

 

Maćku, a nie przyszło Ci na myśl, żeby użyć Subframe'a - zaznaczyć mały obszar myszą, aby tylko gwiazdka pomiarowa się w nim znalazła - wtedy taki wycinek zrzuca zdecydowanie szybciej

 

...

Co do krzywych : nie da się określić dokładnie, bo zaleźy to od woli kontrolującego ten proces i ustawień. First Light Wizard do amerykański wynalazek dla ludzi, którzy nie rozumieją jak działa np. FocusMax i trzeba im dać gotowca. Zrobienie FLW absolutnie nie wystarcza do uzyskania wlaściwej krzywej ostrości.

 

Otóż to, trzeba zrobić parę, a nawet paręnaście przebiegów i do biblioteki wybrać te najbardziej zbliżone

 

 

Dobry układ mikrofocusera to przekładnia planetarna, nie ma miejsca na uślizgi... w dobrych wyciągach nie powinno mieć miejsca. Ale spierać się nie będę...

 

ale to nie przekładnia się ślizga, tylko gładka ośka po płaskiej powierzchni tulei wyciągu, dlatego lepsze są rack and pinion, czyli z zębatką

Edytowane przez sumas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobra, najpierw @sumas - oczywiscie że focusmax zrzuca subframe. Inaczej trwałoby to pół godziny :)

@zombi - w związku z brakim odpowiedniego przełoźenia taki motorek ma swoje ograniczenia - pisałem wcześniej jakie- i trzeba dobrać sobie właściwy napęd do setupu. Widziałem ten focuser zainstalowany na TS APO 80 Pawła Radomskiego troszkę nim się pobawiłem- działa dobrze. Nie odważyłbym się jednak załozyć silnika bez przekładni do FSQ z STLem - albo silnik nie wracałby " pod górkę" do punktu wyjścia albo, podłączony przez mikrofokuser , miałby gdzieś poślizg.

Podobnie nie założyłbym silnika bez przekładni do Veloce - glebokość ostrości jest tam tak niewielka, że oryginalny RF i śrubowy wyciąg Officina Stellare Fine Focus nie do końca satysfakcjonują mnie przy ostrzeniu. Właściwie należałoby założyć Atlasa....

Generalnie to miałem na myśli pisząc o ograniczeniach technicznych zastosowania takiego uproszczonego focusera.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...). Nie odważyłbym się jednak załozyć silnika bez przekładni do FSQ z STLem - albo silnik nie wracałby " pod górkę" do punktu wyjścia albo, podłączony przez mikrofokuser , miałby gdzieś poślizg. (...)

 

Z tego co wyczytałem w dokumentacji RF (akurat kończę mój własny focuser oparty na arduino nano :) ) to istnieje parametr "duty cycle" w nim, którym możemy ustawić z jaką siłą silnik ma trzymać pozycję po ustawieniu ostrości. Oczywiście wiąże się to z poborem prądu nawet w spoczynku, oraz dotyczy tylko silników krokowych - zwykłe sterowane PWM tego nie będą potrafiły.

Edytowane przez jolo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co prawda to prawda :)

Martwi mnie trochę to co piszecie o poślizgu w wyciągach Crayforda - cały czas wydawało mi się że zębatkowe są jednak dużo gorsze do takich zastosowań (luzy, mniejsza dokładność). Może się okazać że robienie focusera z pozycjonowaniem bezwzględnym na Crayfordzie da nie za dobry efekt :|

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jolo, pytanie zombi było o focuser made by kkk a nie o RF.

 

Duty cycle w moim USBFocusie też jest zaimplementowane ;) Działa dokładnie tak jak w RF.

 

Odnośnie kwestii obciążenia oczywiście macie rację, wyciągi z mikrofocuserami do których jest przystosowany silnik nie mogą być obciążone dużymi kamerami itp.

 

Założenia przy projektowaniu były takie, aby w miarę możliwości ograniczyć koszta produkcji w stosunku do oryginału i zapewnić wystarczający udźwig / dokładność aby z dość dużym zapasem obsługiwać mój własny sprzęt czyli oryginalny wyciąg w ED80 + DSI III Pro z filtrami i chłodzeniem opartym na ogniwie peltiera, tj nie więcej niż 800g.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak, mój kawałek setupu wiszący na wyciągu Taka czy Veloce to ponad 3,5 kg :)

@jolo - zależy od jakości Crayforda i także od jakości R&P.

Z R&P w refraktorach sprawa jest nieco prostsza ponieważ setup przeważnie patrzy " pod górę" to zawsze zębatka opiera się o to samo zbocze listwy zębatej i luz przestaje mieć takie znaczenie.

Ale tu chyba powinien wypowiedzieć się Jesion - ile można na focuserze Moonlite powiesić....

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie QHY8L + kable tyle chyba podoła, EOS60D bez gripa też kilograma nie przekroczy... więc chyba USBFocuser da radę bez problemu.

 

Bez problemu - np. z Canonem w ,,lodówce", w której jest ogniwo Peltiera, boksowany wentylatorek z radiatorem od PII i drugi od karty grafiki (obudowa z plexi 3 i 4mm) + flattener WO w wyciągu Orion Eon niema żadnych problemów na USBFocus - sie Kolegi kkk :icon_biggrin:

Korneliusz.jpg

Wyciągorion.JPG

Edytowane przez Jacekerbel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będzie QHY 9 z kołem filtrowym

 

To spokojnie USBFocus ( http://astro.elektroda.eu/index.php/usbfocus ) pociągnie, cały zestaw waży około 1 kg według recenzji :icon_biggrin:http://astropolis.pl/topic/31088-qhy9-mono-kolejna-tania-kamera-z-kaf8300/

Edytowane przez Jacekerbel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.