Skocz do zawartości

M81 &M82


majronx

Rekomendowane odpowiedzi

Stemplem usunąłem galaktyki, przefiltrowałem medianą, "Kurz i rysy" i rozmycie gaussowskim (najpierw skopiowałem obraz do osobnego, nowego pliku). Potem, gdy oba były otwarte, Obraz->Zastosuj obraz, w źródle wybierasz ten rozmyty, mieszanie "Odejmij", przesunięcie (offset) 30. Może jest ten sposób w którymś PDF-tutorialu: http://astropolis.pl/topic/39760-ps-i-inne-pomocne-w-astrofotografii-tutoriale/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba za bardzo kombinujecie z tą obróbką . Zdjęcie powinno być akceptowalne pod względem szumu po kalibracji, stacku i wyciągnięciu histogramu. Jeśli trzeba dokonywać dalszych zabiegów to znaczy że albo jest za mało materiału albo ma on jakieś wady - gradienty, nieostrości albo jest zaszumiony ponad normę bo w czasie dwóch klatek jednego z kolorków przeleciał cirrus. Efekty takich działań powodują zniekształcenia samej galaktyki takie, że jej kolorystyka i szarości są zupełnie dla mnie nie do przyjęcia. Takie niebieskie pola na obu galaktykach to prawdopodobnie działanie na krzywych które inne składniki albo wycięło albo zniekształciło.

Spróbuj zastosować taki prosty algorytm jak napisałem powyżej....

Nie byłem wprawdzie na żadnych szkoleniach na temat obróbki :) ale z moich rozmów z kolegami wynika, że im więcej kombinujesz tym bardziej efekt końcowy jest dalszy od ideału :)

Pozdrawiam

Maciek

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak na moj gust to jest naprawde ok. Pierwsza wersja byla za bardzo niebieska, wiekszosc gwiazd wygladala na jakies nadolbrzymy :) teraz jednak brakuje odrobiny czerwonego, M82 po srodku ma wyrazny czerwony kolor. Flatow nie robiles? jakis paproch sie znalazl na lewej stronie zdjecia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest dużo lepiej. Czerwone zabarwienie w centrum M 82 pochodzi najprawdopodobniej od tzw. filamentów których tam jest sporo i są faktycznie czerwone.

Spróbuj powalczyć z nasycenioem kolorów gwiazd.

Jesli masz PSa to w zakładce SELECT wybierasz SELECT COLOUR, zaznaczasz pipetą co trzeba ( z CTLR dodajesz, z ALT odejmujesz) i podciągasz nasycenie lub ciagniesz krzywymi poszczegółnych kolorów z tym, że trzeba zablokować wygięcie krzywej w okolicy czerni i ciągnąć w góre tak od 1/3. To dłubanina.

Najprościej jest wykorzystać akcje Noela Carboni a konkretnie SELECT BRIGHTER STARS, zmodyfikowac zaznaczenie o dwa pixele ( funkcja SELECT-MODIFY) i wtedy ciągnąć nasycenie.

Wypróbuj i dobierz co ci najbardziej " leży" :) Jak dojadę do domu to sam pobawię sie twoim obrazkiem i zobaczymy co sie uda.

Powodzenia!

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest dużo lepiej. Czerwone zabarwienie w centrum M 82 pochodzi najprawdopodobniej od tzw. filamentów których tam jest sporo i są faktycznie czerwone.

Spróbuj powalczyć z nasycenioem kolorów gwiazd.

Jesli masz PSa to w zakładce SELECT wybierasz SELECT COLOUR, zaznaczasz pipetą co trzeba ( z CTLR dodajesz, z ALT odejmujesz) i podciągasz nasycenie lub ciagniesz krzywymi poszczegółnych kolorów z tym, że trzeba zablokować wygięcie krzywej w okolicy czerni i ciągnąć w góre tak od 1/3. To dłubanina.

Najprościej jest wykorzystać akcje Noela Carboni a konkretnie SELECT BRIGHTER STARS, zmodyfikowac zaznaczenie o dwa pixele ( funkcja SELECT-MODIFY) i wtedy ciągnąć nasycenie.

Wypróbuj i dobierz co ci najbardziej " leży" :) Jak dojadę do domu to sam pobawię sie twoim obrazkiem i zobaczymy co sie uda.

Powodzenia!

 

Właśnie praca nad kolorem stwarza mi najwięcej problemów,jak będzie czas to skorzystam z twoich podpowiedzi w obróbce.

Wieczorkiem wrzucę stack-a z DSs.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To tyle w kwestii koloru gwiazd. Metoda opisana powyżej. Zdjęcie ma za mało informacji o kolorze i wszystko wygląda bardzo sztucznie i gwiazdy są za mało zróżnicowane.

M81-M82.jpg

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spirit, fajnie wyszło, ale powiedz (bo mi ciężko idzie wydobywanie kolorów z gwiazd), czy te ładne pomarańczowe gwiazdy, to efekt sztucznego wygenerowania koloru w PS, czy to prawidłowa informacja z naświetlonej klatki,

w umiejętny sposów wyciągnięta??

 

Dzięki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spirit, fajnie wyszło, ale powiedz (bo mi ciężko idzie wydobywanie kolorów z gwiazd), czy te ładne pomarańczowe gwiazdy, to efekt sztucznego wygenerowania koloru w PS, czy to prawidłowa informacja z naświetlonej klatki,

w umiejętny sposów wyciągnięta??

 

Dzięki

Najpierw robię sam kolor na gwiazdach dodatkiem Astronomy Tools. Wygląda to tak jak na zdjęciu z lewej strony. A jak chcę spajki to plugin podbija dodatkowo kolor gwiazd i efekt wydaje się mocniejszy chociaż moim zdaniem jest to kolor gwiazd nadal uzyskany na zdjęciu. Nie bawię się w żadne sztuczne generowanie kolorów.

Edytowane przez _Spirit_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam, ale ja dalej nie rozumiem...po co wykonałeś 2 wersje?? Na lewej gwiazdy są bezbarwne, natomiast na prawej jest kolorowo jak w kwiaciarni. Która wersja jest wg Ciebie prawidłowa?? Te kolorowe gwiazdki wyglądają przewspaniale, ale jeśli ten plugin sztucznie je podrasowuje, to ja dziękuję za taki wydatek:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo interesująca uwaga - jak znaleźć takie klatki ? (w celu ich wyeliminowania)

Jedyna metoda to przegląd fitsów klatka po klatce... w momencie przejścia chmury na mgławicach pojawia się charakterystyczna mora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No więc poniższa obróbka potwierdza diagnozę - jest za mało informacji o kolorze. Teraz wiem dlaczego nie lubię kolorowych kamer i DSLR- obróbka tego materiału w porównaniu do LRGB to droga przez mękę. Więcej z tego nie wyciągnę.

 

F2.jpg

 

Dla porównania poprawna ( chyba :) ) fotka tego obiektu poniżej. rozjaśnienie w prawym dolnym rogu i jaśniejsze plamy wokół M 81 to IFN ( Integrated Flux Nebula) - pyły naszej Drogi Mlecznej przysłaniające obiekty pozagalaktyczne.

 

M 81&82.jpg

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedyna metoda to przegląd fitsów klatka po klatce... w momencie przejścia chmury na mgławicach pojawia się charakterystyczna mora.

 

Pewnie charakterystyczne jeżeli ktoś wie jak to wygląda - z Canonem generalnie nie miałem problemów z stwierdzeniem czy chmurki mi przeszkodziły, przy Atki 314 nie jestem jednoznacznie w stanie stwierdzić czy coś mi nie przesłoniło widoku - może pokazałbyś jakąś klatkę w celu odzwierciedlenia o czym mówimy :respect:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podsumowując,jakość fotki w porównaniu z innymi wykonanymi docelowymi kamerami jest średnia,ale jak dla mnie,posiadanego sprzętu i umiejętności czyni ją bardzo zadowalającą :icon_biggrin: .

Nie oddaje ona przyjemności jaką czerpię,przy zbieraniu materiału i obróbce jako początkujący adept astrofotografii.

Pozdrawiam majronx

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.