Skocz do zawartości

teleskop na początek i trochę dłużej...


meehoo

Rekomendowane odpowiedzi

dzieki za wskazowki, wynika z tego wszystkiego, ze sobie kupie jakas lornetke.

ktos w tym watku polecil NIkon 10x50, chodzi mam rozumiec o taka > http://allegro.pl/lo...2773750923.html

czy raczej taka http://allegro.pl/lo...2780239940.html

 

co przez nie mozna zobaczyc dobrze?

 

a mieszkam niedaleko Lublina

Edytowane przez meehoo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj masz stronę jest dużo o obserwacji lornetkami wraz ze szkicami, świetna seria Phil Harringtona. A tutaj konkretnie o Andromedzie taki przykład z linków podanych wcześniej.

Przetłumaczone na stronie. Super seria, nie zapomnij podzielić się obserwacjami na forum.

Edytowane przez m_jq2ak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzieki za wskazowki, wynika z tego wszystkiego, ze sobie kupie jakas lornetke.

ktos w tym watku polecil NIkon 10x50, chodzi mam rozumiec o taka > http://allegro.pl/lo...2773750923.html

czy raczej taka http://allegro.pl/lo...2780239940.html

 

co przez nie mozna zobaczyc dobrze?

 

a mieszkam niedaleko Lublina

 

Jeśli chodzi o allegro wolę sprawdzone sklepy i raczej chodzi o te nikony.

O konkretną lornetkę zapytaj w dziale lornetek, najpierw poczytaj.

Edytowane przez m_jq2ak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lornetkę zawsze warto kupić bo nawet jak dokupisz teleskop to lornetka zostanie i będzie stałym towarzyszem obserwacji. Lornetka ułatwia poznawanie nieba, a nawet gwiazdozbiorów bo ich mniejsze figury w całości widać w szerokokątnej lornetce (Lutnia, Strzała, Delfin, Źrebię...), a wiele z nich widać w obszernych fragmentach.

 

I kup najlepszą lornetkę na jaką Cię obecnie stać. Z Nikonów najlepszą opcją jest 10x50 EX.

 

Myślę że jako początkujący chciałbyś zobaczyć coś dużego i pięknego w okularze teleskopu, a lornetka tego nie potrafi.

Potrafi. Coś dużego i pięknego nie musi być planetą, Księżycem czy pojedynczą, mocno powiększoną gromadą. Może to być Galaktyka Andromedy, Gromada Podwójna w Perseuszu, Plejady...

Edytowane przez polaris
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

-Najlepiej zerknąć na giełdę naszego forum (mam nadzieję że już to zrobiłeś), ale najlepiej kogoś z okolicy

-Wpierw odwiedź kogoś z okolicy i zobacz jak się ogląda przez lornetkę...

-A potem również w okolicy zakup jakiś używany sprzęt

 

to tylko MOJA mała rada...

 

 

A! I skoro kupujesz to o tej porze, to na święta powinny być niezłe zniżki dotyczące sprzętu :D

(jeśli zdecydowałbyś się jednak na kupno w sklepie)

Edytowane przez SEBOS
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja biorąc po uwage twoje możliwości i oczekiwania wybrałbym lornetkę celestrona 25x70 jest w astromarket.pl tylko nigdzie indziej jej nie widzialem, kosztuje 400zł wiec starczy ci jeszcze na w miarę sensowny statyw. Obserwowalem przez nią i mogę polecić. Daje dużo frajdy. Planety są widoczne i jaśniejsze obiekty typu mglawica w orionie powalają. Na teleskop zawsze nadejdzie czas. Teleskop najlepiej kupić o jak najwiekszej aperturze a to już wydatek. Lornetka jest na zawsze i ją najczęsciej bedziesz obserwował zobaczysz. Pozdrawiam.

Edit. Lub od razu caly zestaw z astromarket.pl lornetka Bresser Astro 20x80 ze statywem za 799

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzieki za podpowiedzi.juz sie zdecydowalem na lornetke, na teleskop przyjdzie czas. widze, ze sporo ludzi poleca Nikona Ex 10x50, i zapewne kupie Nikona. pewnie jest kilka dobrych lornetek w cenie 500, 600 zl ale i tak nie mam gdzie ich przetestowac by z nich swoja wybrac, wiec wezme Nikona, mam nadzieje, ze bede zadowolony

Edytowane przez meehoo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

meehoo, rozważ jeszcze jedną rzecz: aby wykorzystać możliwości lornetki, potrzebujesz ciemnego nieba, a to może znowu stwarzać problem samochodu. Na szczeście mieszkasz w małym miateczku, a nie np. w samym Lublinie (widziałem Twój post w dziale spotkań lokalnych), więc nie jest jeszcze tragicznie. O ile w pobliżu miejsca zamieszkania masz zakątek pozbawiony stada latarni i okien domów. Lornetkę w odróżnieniu od teleskopu możesz nosić na dowolne dystanse. Jeśli to będzie coś klasy 10x50 to jest to sprzęt, który można zabrać na na wakacje czy wycieczkę np. w góry (czyli praktycznie wszędzie) i tam cieszyć się ciemnym niebem.

Jeżeli w miarę ciemne miejsce masz pod samym domem, to może warto pozostać przy teleskopie, tylko nie brać od razu czegoś b. dużego -zamiast 8" wziąć 6" itp.

Dlatego zanim podejmiesz ostateczną decyzję wyszukaj najperw w swoim otoczeniu miejsce, z którego bedziesz obserwował i opisz je nam. Ideałem byłoby własne, ciemne podwórko, ale nie każdy tak ma. Powinno być widac przynajmniej zarys Drogi Mlecznej przy b. dobrej pogodzie. W mieście/miasteczku trzeba też uwzglednić kwestie bezpieczeństwa od tzw. elementu.

Pozdrawiam

-J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Czekamy na opis pierwszych obserwacji. :astronomer2: Opracowanie dla lornetek http://astropolis.pl/index.php?app=core&module=attach&section=attach&attach_id=18594

A tutaj mapki do obiektów. I jeszcze atlas dla początkujących i nie tylko :) Jakbyś był ciekawy jak widać link do szkiców przez lornetkę 15x70.

Edytowane przez m_jq2ak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.