Skocz do zawartości

Księżyc cyfrówką SONY NX1


Massk1

Rekomendowane odpowiedzi

Postanowiłem uzbroić mój aparat w jakiś teleskop i zrobić foto odległych obiektów

 

Po pierwszych pozytywnych zaskoczeniach przyjdzie etap eksperymentów, które dadzą dużo frajdy. Potem przyjdą zakupy, żeby doświadczenia rozwinąć. Potem nastęne zakupy, żeby rozwinąć te rozwinięcia i frustracje że jeszcze nie dość ... i nie dość ....

Utłucz chopie tego bakcyla, zanim nie będzie za późno, :sterb003: albo weź od razu kredyt na 50kPLN

Edytowane przez Fredrixxon
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem to zdjęcie od tak obserwując gwiazdy . Zaskoczyła mnie jakość tego zdjęcia jak na zwykłą cyfrówkę.

Nie wiem czego oczekiwałeś, że "zwykłą" cyfrówką można zrobić jeszcze lepsze zdjęcie :-))) Księżyc jest fajny, jasny, ale fajny :-)

 

Postanowiłem uzbroić mój aparat w jakiś teleskop i zrobić foto odległych obiektów .

Pozdrawiam wszystkich Astofotografów

 

Również pozdrawiam

Powodzenia w zbrojeniach :-)

 

Paweł

Edytowane przez Pav1007
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słuchajcie bakcyl już połknięty . Od dawna gapię się w gwiazdy tylko teraz chcę uzbroić moje oko w jakieś szkiełko :) .

No to najważniejsze, że już połknąłeś bakcyla - już się nie wywiniesz :-)

 

To oko czy aparat chcesz uzbroić? :-)

 

P.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy to takie istotne co chcę uzbroić ? . Przyciągneło mie tu , to co Was wszystkich . Zobaczyć na własne oczy , samodzielnie co jest dalej :) . W piątek jadę do Chorzowa na zakupy . Mam w planie kupić Sky-Watcher N-150/750 EQ3-2 . Tak naprawdę niemam doświadczenia z teleskopami . Byłem pare razy w opserwatorium w Poznańu tam pracownik nałkowy mówił żeby średnica była 150 mm i teleskop najlepiej celestron ale taki kosztuje koło 4 000 zł .

Pav1007 a jakiego sprzętu Ty używasz ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Massk :-)

 

No trochę istotne, bo owszem można połączyć astrofotografię i obserwację instrumentem optycznym ale najlepiej skupić się na jednym :-)

 

Nie wiem jakie masz niebo, jakie zaświetlenie, skąd chcesz obserwować i czy waga ma dla Ciebie znaczenie. Jeśli masz niebo dobre i nie boisz się lekkiego dźwiganka to do obserwacji bierz największe lustro na jakie Cię stać, najczęściej spotkasz się z montażem dobsona przy dużych lustrach (10" i więcej - chociaż bardzo popularne Synty 6" i 8" też są na dobsonie) czyli prostą odmianą montażu azymutalnego (kierunki ruchu to góra - dół, lewo - prawo).

 

Jeśli Twoje fundusze ograniczają się do zakupu wspomnianego przez Ciebie zestawu to musisz wiedzieć, że w "komplecie" jest montaż paralaktyczny (równikowy) który poprawnie ustawiony umożliwia śledzenie obiektu poruszając tylko jedną osią - jednakże stanowi on pewne wyzwanie jeśli chodzi o szukanie obiektów na niebie.

 

Jeśli zaś chodzi o astrofotografię to jest to zupełnie inna bajka. Owszem na ww. zestawie da się zrobić zdjęcia (sam zaczynałem od newtona 150/750, ale na montażu HEQ5), ale musisz pamiętać o tym, że obowiązkowe jest wyposażenie się w korektor komy (wady optycznej teleskopów newtona) oraz w kolimator, przy pomocy którego ustawisz oś optyczną teleskopu (skolimujesz).

 

Celestron jest jedna z firm produkujących teleskopy (choć nie wiem czy Sky Watcher ich nie wchłonął).

 

Jakiego ja sprzętu używam - w sumie jest w mojej stopce - teleskop TS APO 80Q (na 5 soczewkach więc... kwintet :-) ), QHY8L jako kamera rejestrująca, Atik Titan jako guider i to wszystko na EQ6.

 

Paweł

Edytowane przez Pav1007
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za te parę cennych uwag . Teraz dopiero poskładałem pewne fakty . Zawsze wiedziałem że wszystko krąży i im dalszy obiekt będę chciał oglądać tym szybciej będzie on się przesuwał . Korzystam także z programu Stellarium i tam też doskonale widać przesuwanie się obiektów . Czyli dobrze mieć sprzęt z możliwością śledzenia ciał niebieskich .

Czuję że sprzedawcy będą dosyć zmęczeni po wizycie gościa co tak naprawdę nie wie co ma kupić . Najlepiej było by spisać te litery i cyfry z Twojej stopki i komplecik do penetracji nocnego nieba byłby trafiony w dziesiątkę . Jednak obawiam się że za tymi znakami kryje się niezła sumka :).

Na razie w moją stopkę wpiszę parę dobrych oczu no i cyfrówkę :)

Jak się urządzę w jakiś sprzęt to się pochwalę .

 

Pozdrawiam

Damian

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Damian,

nie chciałbym tutaj ingerować w Twoje posunięcia - ale fajnie by było byś po zakupie... nie żałował tego zakupu.

Każdym montażem da się śledzić obiekt - trzeba tylko paru chwil na ogarnięcie "w którą stronę obiekt się poruszy gry przesunę montaż w tą stronę". W montażach azymutalnych do śledzenia będziesz musiał wykonywać korekty w dwóch osiach (małe korekty) w montażu paralaktycznym, przy poprawnym jego ustawieniu - tylko jedną. Jednak jak wspomniałem - wyszukiwanie obiektów może być problematyczne i wymaga znajomości ruchu obiektów po sferze niebieskiej - warto poczytać na ten temat i zaznajomić się z pojęciami rektascensja i deklinacja - uwierz mi, to nie jest tak, że jedziesz teleskopem po niebie i widzisz obiekt 1 potem 2, 3 itd. - musisz cierpliwie szukać, rozpoznawać charakterystyczne układy gwiazd a następnie wpatrywać się okular w poszukiwaniu i samego obiektu i jego szczegółów.

 

Po tym co piszesz domyślam się, że chcesz zarówno obserwować jak i robić zdjęcia - na początku łatwo tak funkcjonować, ale w przyszłości (całkiem niedalekiej) zobaczysz, że to niestety "za mało" bo do obserwacji mogłeś kupić większe lustro i zainwestować w lepsze okulary czy filtry... lub że mogłeś kupić lepszy montaż, kamerkę itd żeby zająć się astrofotografią z dłuższymi czasami (a jak pewnie zauważyłeś na tym forum czasy naświetlania nierzadko przekraczają 10 min na 1 klatkę!).

 

Może najlepiej by było gdybyś spotkał się z jakąś osobą która już dysponuje teleskopem i zobaczyłbyś na własne oczy co widać - miałbyś na pewno "szersze" pojęcie wtedy co z czym się je. Na pewno spotkasz kogoś z okolicy :-)

 

Sądzę, że nie byłbyś zadowolony z mojego setupu do obserwacji, ponieważ on nie służy obserwacjom tylko astrofotografii. Refraktor ma "tylko" 80mm, nie ma w nim (setupie) okularów - są tylko montaż, kamerki i tona kabli.

 

Nie chciałbym byś odbierał to - co napisałem - personalnie, że chcę Cię "zniechęcić" do zakupu - wręcz przeciwnie - chcę Cię zachęcić byś kupił to co Ci sprawi wiele radości i nieprzespanych nocy :-) Samemu przechodziłem (jak wszyscy tutaj) przez "wybór_pierwszego_sprzętu" i mając obecne doświadczenie podjąłbym inne decyzje :-)

 

Także gdybyś miał jakieś wątpliwości czy pytania to wal - postaram/y się odpowiedzieć jak najlepiej się da,

 

Paweł

Edytowane przez Pav1007
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Popieram to co napisał Paweł z pełnym zaangażowaniem !!!

 

Wiem, że chciałbyś już teraz coś mieć, a sprzęt który "upatrzyłeś" wydaje się być OK i cenowo i w ogóle. Ale szlag Cię trafi przy pierwszej nocy jak wiatr zawieje obraz będzie Ci latał nie ustawisz nawet porządnie ostrości itd ....

Moim osobistym zdaniem najlepiej zacząć od lornetki10x50 lub 7x50 i gdzieś obok dopiero teleskop - ale zaraz rozpęta się wojna, że lepiej od razu teleskop .... :szczerbaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem, że chciałbyś już teraz coś mieć, a sprzęt który "upatrzyłeś" wydaje się być OK i cenowo i w ogóle. Ale szlag Cię trafi przy pierwszej nocy jak wiatr zawieje obraz będzie Ci latał nie ustawisz nawet porządnie ostrości itd ....

Nie demonizujmy tak EQ3-2 - ludzie przy jego pomocy robią zdjęcia ok, fakt - wymaga trochę pracy (tuning) ale sądzę, że do obserwacji spełni swoją rolę.

Faktem jest, że obserwacje przy wietrze będą obarczone sporą dozą irytacji - kwestia cierpliwości i świadomości tego co się ma.

 

Kolega Damian napisał, że nie ma doświadczenia z teleskopami - stąd mój poprzedni post, żeby dokładnie przemyślał swój zakup, żeby go nie żałował.

 

Moim osobistym zdaniem najlepiej zacząć od lornetki10x50 lub 7x50 i gdzieś obok dopiero teleskop - ale zaraz rozpęta się wojna, że lepiej od razu teleskop .... :szczerbaty:

Lornetka to dobre rozwiązanie jednakże z drugiej strony rozumiem podejście osoby, która "chce mieć teleskop" - dobrze napisałeś, że teleskop i lornetka powinny iść w parze. Po sobie zauważyłem jedną rzecz - lornetka daje mi ogromną radość (vide. moje dzienniki :-) ) ale dopiero jak przeszedłem ten pierwszy "etap" ekscytacji obserwacjami - kiedy wiem czego szukać i wiem jak obserwować by zobaczyć.

 

Czy wojna - to może dużo powiedziane, są tacy, którzy preferują lornetki a są tacy, którzy preferują teleskopy. Jedno jest pewne i to i to jest instrumentem optycznym, który daje różne możliwości. Dlatego też powiedziałem, że warto by było by Damian spotkał się z kimś z jego okolicy i popatrzył co widać przez teleskop.

 

I tak ostateczną decyzję podejmie Damian i to on wyda pieniądze na sprzęt - taki czy inny. Fajnie by kupił coś co da mu radochę :-)

 

P.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak zrobię poszykam kogoś ze sprzętem . Oglądzłem saturna itp. obiekty w opserwatorium w Poznaniu przez muzealny sprzęt ale teraz mamy XXI wiek i rzeczywiści muszę zobaczyć iak się podchodzi do tematu współcześnie

Bardzo fajnie :-) Saturn i obiekty US są baaardzo jasne i spokojnie do wypatrzenia w mieście jakim jest Poznań czy Wawa.

Obiekty DS są dużo bardziej wymagające.

 

Poczytaj też o astrofotografii i zobacz czy się chcesz wchodzić w tą studnię bez dna :-)

 

P.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Narazie jestem bardzi optymistycznie nastawiony :) . Zwłaszcza że moje córki dziewięcio letnia Angelika i jedenasto letnia Oliwia stoją ze mną na ciemnym podwórku i pokazują co już widzą na sklepieniu nocnego nieba . Bez problemu pokażą Wielką niedźwiedzicę gwiazdę Polarną . Kasjopeję , Andromedę i wiele innych obiektów . Chciałbym w nich rozwinąć jeszcze bardziej tą pasję . Zwłaszcza że nie musimy nigdzie jeździć północ mamy dosyć ciemną , gorzej z połódniem tam jest dosyć duże zaświetlenie nieba .

Czuję po tych naszych rozmowach że jeszcze chyba minie z pół roku zanim coś kupię . Może będzie jakiś zlot to się wybiorę tam przecież też można zebrać ciekawe informacje .

 

Pozdrawiam Damian

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Damian,

Super, że tak podchodzisz do tematu :-) Na pewno nie zawiedziesz się na zakupie jak się do niego przygotujesz.

 

Jeśli chodzi o niebo do ogromna ilość obiektów właśnie znajduje się na południowym niebie - na północnym też jest trochę, ale zdecydowanie mniej.

Na zlocie poznasz i zapalonych astrofotografów (np. ja :-) ) jak i obserwatorów. Tam właśnie możesz zdobyć największą wiedzę :-)

 

Rozwijaj tą pasję u córek :-))))

 

A ten czas (do kupna sprzętu) możesz poświęcić na lektury i poznawanie nieba - bo to podstawa :-)

 

W razie pytań - wiesz :-)

 

Pozdrawiam

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.