Jump to content

C/2001 Q4 Neat w Katowicach jedziemy dzisiaj


mardudus
 Share

Recommended Posts

No to ja chyba dzisiaj nie pojade :( Wydaje mi się że ode mnie mam pod to miejsce spodkania w McDonalds dalej niz ten Rogożnik i potem kiepsko z powrotem będe miał, a pogoda w moich okolicach nie za ciekawa, pewnie pod Rogolem to samo, chętnie bym jechał ale dziś chyba nie da rady, oczywiście jak pogoda będzie nieco lepsza i nie bede tak ganiany to pojade, życze Wam udanych obserwacji! 3majcie się.

Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

Chodź na pewno jest dzisiaj lepiej niz wczoraj proponuje wstrzymać się do jutra (czwartku) i umówic się w tym samym miejscu i godzinie.

Prognozy zapowiadają się na jutro jeszcze lepiej i jutrzejszy dzien (13-ty) mam nadzieje nie okaże się pechowy. Dziś niestety nie mogę i nawet gdy będzie dziś wieczorem pogoda nic na to nie poradzę (sprawy słuzbowe) :(

 

Jeżeli ktoś jest zainteresowany niech się wpisuje w odpowiedziach z podaniem na siebie namiarów

 

[ Add: Sro 12 Maj, 2004 ]

Chodź na pewno jest dzisiaj lepiej niz wczoraj proponuje wstrzymać się do jutra (czwartku) i umówic się w tym samym miejscu i godzinie.

Prognozy zapowiadają się na jutro jeszcze lepiej i jutrzejszy dzien (13-ty) mam nadzieje nie okaże się pechowy. Dziś niestety nie mogę i nawet gdy będzie dziś wieczorem pogoda nic na to nie poradzę (sprawy słuzbowe) :(

 

Jeżeli ktoś jest zainteresowany niech się wpisuje w odpowiedziach z podaniem na siebie namiarów

 

http://pogoda.onet.pl/0,962,miasto.html

Link to comment
Share on other sites

Z ta pogodą to juz są niezłe "jaja". O prognozach prezentowanych na łałach stron internetowych oraz w TV lepiej nie wspominać. Gdy się czeka na jeden wybrany dzień, a Ci wariaci mówią i piszą każdy co innego, to się nie chce tego już słuchac.

 

Rozwiązaniem będzie chyba tylko samemu gapienie się w zdjęcia satelitarne.

 

Nie wiem co z dzisiejszym dniem, bowiem sytuacja może się szybko zmienić. Aktualnie u mnie o godz. 8:40 pada i pada i pada...

Na zdjęciach satelitarnych nie widać nic, tylko chmury i chmury|

 

W internecie jeszcze lepiej. ICM ma pogodą jeszcze na 10-go !, http://prognoza.icm.edu.pl/polish/weathfrc...erforecast.html

 

Dosyć ciekawe zapowiada się prognoza Onetu z której wynika, że iż dziś będziemy mieć całkowite zachmurzenie do piątku godz. 6.00, następnie bechmurne niebo do piątkowewgo wieczora. Potem znów tylko chmury i chmury

 

.. a koemta już ucieka i słabie. Aktualnie już prawie 4 mag !

 

Jestem zdruzgotany *&%*&%^ :cenzor: *%*&%*

Link to comment
Share on other sites

Guest Janusz_P.

Z pogodą u nas jest tak że trzeba łapać co jest i nie czekać na Weekend bo każda zmarnowana noc mści się potem stukrotnie i jest nie do odrobienia szczególnie przy uciekających kometach czy rosnącym Księżycu :roll:

Jak widzę wieczorem dziurę w chmurach to wrzucam w autko walizkę obserwcyjną ze sprzętem i walę za miasto na lookanie, wiele razy tak się udało złapać zjawisko skazane przez prognozę pogody na 99% klęskę 8)

Link to comment
Share on other sites

Ha! Za to na pomorzu od paru godzin niebo całkowicie bezchmurnie. I tak ma być przez całą noc. To będzie moja pierwsza kometa, więc już nie mogę się doczekać zmierzchu.

 

A ICM po tej kilkudniowej awarii już chodzi poprawnie.

Link to comment
Share on other sites

Ja byłem wczoraj na wycieczce szkolenj. ICM podawał opady prez cały dzień-nie spadła ani jedna kropla deszczu, a w nocy Droga Mleczna jakiej na oczy jeszcze nie widziałem :shock: Luxus jednym słowem. (Przez niebo przelatywał chmurki i zakrywały wszystko ale co jakieś 20 minut robilo się bezchmurnie i Droga Mleczna waliła po oczach :lol:)

 

Nie traćcie nadziei. Od zlotu w Bieszcadach nie miałem w Tarnowie ani jednej pogodnej nocy, za to wczoraj było pięknie.

 

Pozdrawiam

Pitter

Link to comment
Share on other sites

Uwaga: Przygotowywać sprzęt

 

Janusz odprawił wczoraj pod Krakowem mszę polową i wymodlił dla nas nieco lepszą pogodę na dzisiejszy wieczór. Wg zapowiedzi z dużym prawdopodobieństwem wieczór dzisiejszy może być wyjątkowo pogodny, co nie oznacza jednak niestety bezchmurny. Jednak i tak warto coś zrobić w tym kierunku i przygotować zespół na dzisiejszy wieczór, bo kometa nieubłaganie ucieka i to z prędkością 125.000 km/h !!!

 

Dziś będzie łatwo rozpoznawalnym obiektem w Raku i o godz. 22-giej będzie znajdowac się 20' kątowych na południe od gwiazdu the (31) Cnc +5,34 mag., 2,8° a od Praesepe; = M44 niecałe 3°. Praktycznie będzie prawie najaśniejszym obiektem tego gwiazdozbioru, a wysokie położenie nad horyzontem (30° o 22-giej w Katowicach) ułatwi obserwacje.

Z tego co wyczytałem w necie z obserwacji na świeci z jasnością ok. 3,5 mag. Oczywiście tak wartość jak wynika z praktyka dla każdego obserwatora jest różna i zakres podawany to +3,0 do +4,0 mag.

Ogon - około 3°, głowa - około 20' (?) - tyle wiem, a dowiemy się jeszcze więcej jak sami zobaczymy.

 

Zachęcam każdego, kto chce zobaczyć kometę na spojrzenie na południowo-zachodni horyzont dziś ok. 22.00. 11,5° nad horyzontem świeci Procjon, a prawie dokładnie ponad nim na wysokości 30° "nasza" kometa

 

Mapka to jeszcze bardziej ułatwi (w załączniku)

 

Jeżeli ktoś jest chętny na dzisiejszy wyjazd (oczywiście wszystko zależy od pogody) proszę o informacje na GG lub e-mail, ew. SMS. Kwestie godziny i miejsca ustalimy później jak pogoda się zdecyduje na wersje "bez chmur" :D

 

Katowice i okolice - do dzieła. Kometa czeka

 

Na zachęte małe zdjęcie z 9 maja

 

Nikkor 50mm/f2.8, Starlight X.-Press SXV-H9, 4x50 sek. Filter Grün, Michael Jäger und Gerald Rhemann

 

vwxifcjh.jpg

Untitled-2.gif

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
    • Thanks
    • Like
   • 56 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 72 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 16 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.