Skocz do zawartości

NGC2174


zbuffer

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Pogoda w tym miesiącu koszmarna ale musiałem chociaż cokolwiek złapać bo przecież kupiłem nowy montaż. Focę z balkonu skierowanego na południe/wschód, z którego mam bardzo ograniczony widok jeśli chodzi o wysokość obiektów ale pewnie przez całą zimę będzie mi się ciężko ruszyć w pole i marznąć, jak tutaj mogę sobie sterować przez zdalny pulpit w ciepłym mieszkaniu.

 

Przedstawiam mgławicę dość rzadko fotografowaną, która jak dla mnie przypomina klasycznego ducha z kreskówek.

Materiału jest o wiele za mało ale nie wiem czy dam radę jeszcze coś dodać, a wypadałoby coś w tym miesiącu wrzucić ;)

Widać, że prowadzenie nie jest idealne, ale nie mam jeszcze doświadczenia w guiding'u i nie wiem jakie parametry ustawiać. Poza tym ustawienie na biegun jest dość zgrubne i na zasadzie wyniesienia sprzętu na balkon i włożenia nóżek statywu w fugę po tym jak raz ustawiłem metodą dryftu :D

Z tego co zauważyłem było to jednak najgorsze moje prowadzenie, bo na następnych zdjęciach gwiazdy mają dużo ładniejszy kształt.

 

Czasy: Ha 10x10 min (moje pierwsze 10 minutowe klatki!)

 

Pozdrawiam!

ngc2174.jpg

  • Lubię 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki!

Dopalił bym chętnie ale nie wiem czy jak zrobi się wreszcie pogoda to Orion będzie w takim miejscu, że będę tą mgławicę dobrze widział.

Z tym dobrym spisywaniem się to ja bym nie przesadzał. Zauważyłem, że ta kamera potrzebuje naprawdę dużo sygnału i obraz staje się gładki w moim przypadku (apertura 70 mm) dopiero przy kilkudziesięciu klatkach - tak 30-50.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zbuffer, ja do mojej M42 paliłem klatki po 15 minut na f/4.5 i myśle że dla Atika 314E to jednak minimum, tyle że ja mam Ha 12nm, więc Ty musisz potestować ze swoim zestawem własne ustawienia :)

Co do ustawień guidingu, to pamiętaj, żeby zawsze zaczynać od jak najmniejszej agresywności. Czym mniej tym lepiej :)

 

Fotka fajniusia :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak właśnie planuję. Obniżyć zdecydowanie agresywność i zobaczyć co się będzie działo.

 

Z mojego doświadczenia wynika, że jednak dużo gładsze było zdjęcie gdy robiłem dużo krótkich klatek niż jak teraz zrobiłem mało dlugich. Myślę jednak, że to trudny wybór, bo trzeba wyważyć pomiędzy ilością ciemnych szczegółów a gładkością zdjęcia. Oczywiście najlepiej zrobić dużo długich klatek i wtedy nie ma problemu :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.