Skocz do zawartości

Księżyc i Nikon D700


Zolthar

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Jakiś czas temu kupiłem Skywatchera EQ1 70/900 a poniżej efekt podpięcia go do lustrzanki Nikon D700.

Jak na jakość body efekt nie jest idealny i tu mam właśnie zagwozdkę, jakbym ostrości nie ustawił, na wizjerze wydaje się ok, ale tutaj jakoś nie do końca jest to ostre.

Pocieszam się że to jest pierwsza fotka, natomiast może ktoś z doświadczeniem poradziłby co robię źle?

ISO: 2800, czas 1/100 - w sumie to na pewno ma tu znaczenie montaż bo on się trzęsie okrutnie, czy jak zamocuję to jakoś sztywniej to ostrość się poprawi?

 

 

/Update

Jeszcze pytanie mam bo tą fotkę machnąłem z soczewka barlowa dlatego że bez tej soczewki nie dało się wogóle ustawić ostrości, za to z tą soczewką powiększenie jest bardzo duże i obiekt się nie mieści w kadrze. Jakieś sugestie czemu bez barlowa nie można ustawić ostrości?

 

DSC_5870.jpg

Edytowane przez Zolthar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spróbuj z wstępnym podnoszeniem lustra (M-up na lewym kółku nastaw). Przy czasie 1/100s, długiej ogniskowej i chwiejnym montażu klapnięcie lustra musi powodować drgania zestawu i może stąd ta nieostrość. Chociaż wydaje mi się, że z ostrością nie jest wcale tak źle. Przy okazji, co to za ciemne kropeczki na tle Księżyca? Nie wygląda to na bród na matrycy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem przekonany, że możesz tym sprzętem uzyskać dużo lepsze efekty.

 

Niestety jestem totalnym canoniarzem :) i na nikonach się nie znam. Jeśli w tym modelu jest live view lub możliwość podglądu obrazu na laptopie to tylko tak ustawiaj ostrość. Trafienie z ostrością poprzez wizjer jest bardzo trudne i wymaga wielu prób na chybił trafił.

Druga sprawa: przy tej ogniskowej (1800mm) czas 1/100 sek. to długi czas, więc ważna jest stabilność montażu i np. takie funkcje jak wcześniejsze podnoszenie lustra, wężyk spustowy, ew. timer (chodzi o drgania).

Trzecia sprawa: Księżyc w pełni to nie jest najlepszy czas na fotki, chyba że z filtrami. Poczekaj na 1/2 lub 3/4 fazy.

Dodatkowo skoro nie stack'ujesz, to postaraj się uzyskać jak najkrótszy czas, nawet kosztem iso, bo falowanie atmosfery rozmyje Ci nawet idealnie nastawioną ostrość.

 

Pozdrawiam i życzę sukcesów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wstępne podnoszenie lustra teoretycznie ok, ale to jak już jest dobrze dobrana ostrość wysuwem tuby, spróbuję pomysłu marcina_zen z ustawianiem ostrości na komputerze może wtedy coś lepiej wyjdzie.

Tak czy siak montaż EQ1 to strasznie delikatna konstrukcja jak na body które wazy dobre kilka kilogramów więc pewnie muszę poszukać innego montażu, ewentualnie sam jakiś skonstruować - może ktoś coś poleci ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.