Skocz do zawartości

Przekładnia ala Robofocus :)


.zombi.

Rekomendowane odpowiedzi

Przekładnia a'la Robofocus :

http://pl.farnell.com/mclennan/p5-g27l82/skrzynia-biegow-proporcja-250-1/dp/147885

 

i wiele innych w nie najgorszych cenach, szybka i tania wysyłka - kupowałem juz u nich.

 

No to trafiliśmy na przekładniową żyłę złota - przekładnia z linku ma przełożenie 250 to zdaje się zbyt wiele - a może nie ??

 

Ja znalazłem coś takiego: http://pl.farnell.com/maxon-motor/110482/glowica-przekladni-czolowy-proporcja/dp/1761287

 

Ponieważ jak już pisałem nie znam się na mechanice i moim kryterium może być jedynie cena chciałbym poprosić kolegów o poświęcenie kilku minut i wskazanie przekładni o wystarczających parametrach pracy - głównie chodzi tu chyba o luzy i sposób montażu - silnik z jakim mam go zamiar używać:

 

 

Korneliusz 1.jpg

 

Z góry dziękuje !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Silnik robofokusa to silnik z magnesem trwałym. Powinieneś mieć taki zestaw P5 32 ST 101 G 21 czyli motorek krokowy prawie identyczny ( lub identyczny z robofocusem) z przekładnią 1:250.

Maurer dzięki, dobra stronka!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Silnik robofokusa to silnik z magnesem trwałym. Powinieneś mieć taki zestaw P5 32 ST 101 G 21 czyli motorek krokowy prawie identyczny ( lub identyczny z robofocusem) z przekładnią 1:250.

Maurer dzięki, dobra stronka!

G21 to przekładnia 250:3 - to tak ma być czy to pomyłka ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może tą przekładnię da się jakoś zaadaptować do silnika krokowego http://allegro.pl/przekladnia-z-silnikiem-220v-1obr-15min-074-54-i3007270120.html. Ja u siebie coś podobnego połączyłem z krokowcem.

Widziałem to ogłoszenie si się nad nim zastanawiałem - może potrafisz rozszyfrować jakie to ma przełożenie ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ważne żeby luzy były powtarzalne

luz można, a nawet trzeba, zrekompensować programowo

luz osiowy raczej nam nie przeszkadza

 

ten proponowany silnik wygląda bardzo ciekawie. Sam czegoś takiego szukałem

oby cena była znośna

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może ktoś jest w stanie powiedzieć czy deklarowane przez producenta luzy przekładni są do tego projektu akceptowalne:

attachicon.giflash.PNG

 

Mam tą przekładnię G27 (250:1) i oryginał Robofocusa. Luz na McLennanie jest mniejszy, praktycznie niewyczuwalny. Pracowała w roli focusera do Tak'a FS60 i nie mam zastrzeżeń - pełna powtarzalność.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to mamy źródełko. Ktoś sprawdzał ceny?

 

Jestem w trakcie - już wiem że:

 

Zamówienia pozakatalogowe realizujemy od minimalnej wartości 150 GBP. Nie wiem jaka jest przybliżona wartość takiego silniczka, ale przypuszczam, że nie przekroczy wymaganej sumy. Wysłałem zapytanie do naszego działu technicznego, żeby coś poradzili. W poniedziałek dam Panu znać czy coś udało nam się znaleźć.

 

Zapytanie dotyczyło zestawu P532-ST101-G21 którego w katalogu nie ma - jeżeli chodzi o przekładnie to chyba taka jak na stronie podanej przez maurer-m1

Edytowane przez .zombi.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Jestem w trakcie - już wiem że:

 

Zamówienia pozakatalogowe realizujemy od minimalnej wartości 150 GBP. Nie wiem jaka jest przybliżona wartość takiego silniczka, ale przypuszczam, że nie przekroczy wymaganej sumy. Wysłałem zapytanie do naszego działu technicznego, żeby coś poradzili. W poniedziałek dam Panu znać czy coś udało nam się znaleźć.

 

Zapytanie dotyczyło zestawu P532-ST101-G21 którego w katalogu nie ma - jeżeli chodzi o przekładnie to chyba taka jak na stronie podanej przez maurer-m1

 

nie wiem czy to jest warte zachodu...

 

... silnik krokowy w Robofocusie to najzwyklejszy silnik unipolarny i taki dowolny właściwie silnik można z tą przekładnią zastosować. Wystarczy się kierować wytycznymi z tego diagramu (dostępny w datasheet do przekładni http://www.farnell.com/datasheets/330496.pdf ):

vqmwmvu.jpg

- po prostu istotny jest typ obudowy i fi wałka silnika - w zasadzie pasuje każdy mały krokowiec (ze skanera, drukarki itp).

 

W zestawie z przekładnią dostajecie zębatkę, którą mocujecie na wałku swojego silniczka, przyrząd montażowy i adaptery - widać wszystko na zdjęciu produktu. Złożenie zajmuje parę minut.

Ja akurat miałem silnik z jakiegoś starego skanera

as.jpg

- nie ma tu żadnej większej filozofii. Działa i musi działać i niczym nie różni się od oryginalnego Robofocusa - dosłownie niczym... no poza ceną oczywiście :icon_confused:.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy temu...

Odgrzebię nieco temat ponieważ potrzebuję pomocy elektronika lub kogoś kto wie co robi :)

 

Otóż nabyłem drogą kupna silnik oraz przekładnię podobna jak tu omawiano, został jeszcze mały szczegół muszę zlutować kabelki tak aby pasowały do sterownika od kkk który posiadam.

 

 

Wire Maping.jpg

 

 

Po lewej stronie schemat silnika do którego przygotowany był sterownik a po prawej nowy silnik do którego sterownik mam zamiar wykorzystać.

 

Będę wdzięczny za pomoc w zmapowaniu kolorów przewodów.

 

Edytowane przez .zombi.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

po kolei od lewej (tam gdzie na zdjęciu jest żółty)

żółty, brązowy, pomarańczowy, czarny, czerwony+zielony

może się okazać, ze będzie trzeba zamienić miejscami którąś parę (np. żółty i pomarańczowy)

 

gdzie i za ile kupiłeś silnik i przekładnię?

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem że powinno wyglądać to tak:

 

WireMaping1.jpg

 

A jeżeli chodzi o zamianę to zamieniam pary miejscami czy kolory w parze miejscami czy może jedno i drugie ?

Po czym poznam ze muszę zamienić ?

Nic się nie zjara jak źle zlutuje pary ?

 

Zakupiłem coś takiego:

 

http://pl.rs-online.com/web/p/skrzynie-biegow/0336422/
http://pl.rs-online.com/web/p/silniki-krokowe/3514574/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nic się nie spali jeśli źle podłączysz. Silnik nie będzie się kręcił tylko drżał lub będzie się kręcił w odwrotnym kierunku. W tym drugim przypadku wystarczy zamienić miejscami przewody w jednym uzwojeniu

 

jak zachowuje się ta przekładnia? Ma wyczuwalny luz?

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to żeby zakończyć wątek przedstawię efekt pracy:

 

IMG_20131025_233626.jpg

 

Przekładnia i silnik są małe i lekkie. Sterownik który posiadam (KKK) steruje z półkrokiem więc:

- silnik ma 96 kroków na obrót

- z przekładnią 1:125 daje to 12000 kroków na obrót

- przekładnia ma deklarowany backlash ±1° co przy zmianie kierunku w najgorszym przypadku powinno dawać 2°.

- 360/12000 daje 0.03° na krok więc 2° to będzie 67 kroków

 

Z przeprowadzonych testów wyszło mi że w przypadku tej przekładni backlash jest mniejszy od deklarowanego i wynosi 50 kroków.

 

Czy ktoś wie jak zachowuje się oryginalny Robofocus ?

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś wie jak zachowuje się oryginalny Robofocus ?

Odpowiedź brzmi -dobrze :) a jak coś działa dobrze to parametry są niespecjalnie istotne. Sprawdź urządzenie " w boju" bo luzy to nie wszystko. Dużo zależy od focusera, wagi CCD, sterownika itp.

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Czy ktoś wie jak zachowuje się oryginalny Robofocus ?

 

Odpowiem sobie na pytanie ;) może komuś się ta informacja przyda:

 

Znalazłem w dokumentacji RoboFocus'a informację że "Factory default is compensation set for inbound, 20 steps.". Przekładnia robofocusa ma 3600 kroków na obrót więc 20 kroków daje 2°. Wynika z tego że przekładnia robofocusa ma ±1° luzu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.