Skocz do zawartości

Stack zdjęć z wielodniowej (wielonocnej) sesji


fotolooka

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć

 

Zadam może banalne, dla wielu pytanie, ale nie znalazłem dotąd na nie odpowiedzi. Proszę więc Koleżanki i Kolegów o odpowiedź.

 

Jak zestakować zdjęcia z wielodniowej (wielonocnej :icon_biggrin: ) sesji?

Pogoda teraz w kratkę i materiał zbieram na raty. Pojawił się problem: zdjęcia kalibracyjne w różnych warunkach pogodowych wychodzą różne (darki i biasy) i nie wiem czy wrzucając wszystkie na raz program (korzystam z DSS) je rozpozna czy zrobi się galimatias; może procedura jest odwrotna: staki robi się z każdego dnia osobno, a potem wynik w jakiś sposób się składa. Po prostu nie wiem.

 

Może banał, ale...

 

Proszę jeszcze raz o pomoc.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spróbuj na różne sposoby i zobacz, jak wyjdzie lepiej :)

Ja bym skalibrował odpowiednimi klatkami (rozumiem, że dla każdej nocki masz osobne) a składał już wszystkie skalibrowane klatki w jeden stack. Nie mam pojęcia, jak taki efekt uzyskać w DSS.

 

Pozdrawiam,

milosz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miłosz podpowiedział.. Klatka musi być kalibrowana darkiem, biasem i flatem zrobionym w tych samych warunkach: temperatura, wielkość i położenie Księżyca itp itd. Kalibruj osobno każdą sesję i na końcu alignuj i stackuj wszystkie jednocześnie.

Jeśli DSS tego nie obsługuje to albo potrzebujesz innych narzędzi albo musisz zmienić technologię fotografowania :)

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego, co pamietam, DSS ma jakieś ustawienie 'grup' zdjęć. Nigdy tego nie używałem, więc nie poradzę co i jak. Ja stackuje w PixInsight, który zapisuje wyniki po drodze. Więc można sobie kalibrować, alignować i stackować dowolną kombinację klatek.

 

Pozdrawiam,

milosz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za porady.

 

DSS robi masterklatki dla grupy zdjęć jakie zadamy, ale nie wiem co wyjdzie z zestackowania zdjęć po stackowaniu dla każdej sesji. :icon_biggrin: Za radą JaLe będę musiał próbować, lub "rozkminiać" inny program.

 

Wessel: nie wiem czy trochę mi nie zamieszałeś - do tej pory myślałem, że flaty to klatki kalibracyjne dla zestawu kamera - teleskop i ich wzajemnego ustawienia (lub całego układu optycznego), i że można je robić niezależnie od warunków pogodowych. Tak przynajmniej poinformowano mnie na początku mojej przygody z astrofotografią. Proszę wyprowadź mnie z błędu, jeśli się mylę.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie jest do końca tak z tym Księżycem :)

Typowo flaty robi się np. z flatownicą w warunkach stabilnych. I to jest prawda.

Ale.... Czasem robię flaty uwzględniające zaświetlenie boczne- nisko nad horyzontem albo przy Księźycu. To pozwala uniknąć duźych gradientów. No ale to kwestia doświadczenia w robieniu takich flatów.

Pozdrawiam.

Maciek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.