Skocz do zawartości

Synta 8'' - dobór okularu


rybek1997

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

 

W maju ubiegłego roku stałem się szczęśliwym posiadaczem synty 8''. Dotychczas wystarczały mi dwa (dość kiepskie nawiasem mówiąc) okulary 10mm i 25mm, które znajdowały się w zestawie. Ponieważ zapragnąłem zobaczyć trochę więcej pragnę zwrócić się do Was o doradzenie odpowiednich okularów.

 

Swoje obserwacje skupiam głównie na planetach oraz mgławicach (Orion). Księżyc jest trochę z boku. Budżet, którym dysponuję wynosi 500 zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz zobaczyć więcej przez swoją Syntę, to tylko "krótko" tj. 5-6mm w Vixen NLV. Bierz i masz pewność, że kasa dobrze wydana. Więcej nic nie powiem bo jest trochę "tego" na forum.

Pozdrawiam

Edytowane przez Robson78
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Również mam od niedawna teleskop i jako pierwszy okular zakupiłem ES 6,7mm i jestem z niego bardzo zadowolony. Jowisz w porównaniu do kitowej 10tki wygląda pięknie. Księżyc z takim powiększeniem powala.

Edytowane przez oedippus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6,7 mm ES też polecę, bo sprawdza się świetnie, chociaż ostatnio częściej Jowisza oglądałem w 4,7 mm, widok powalał przy odpowiednim seeingu. Dość uniwersalnym okularem jest ES 14 mm. Te ES używane chodzą po ok 500 ale za każdy. NLV 6 mm daje bardzo fajne obrazy, ale małe pole widzenia sprawiające, że planety szybko uciekają. Dla mnie jego zamiana na ES 6,7 mm była strzałem w dziesiątkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Ja miałem z Syntą 8 cali ESy: 4,7; 6,7; 11; 14

 

pozostały skrajne: 4,7 i 14.

 

oczywiście 14 to obowiązkowy okular...

 

 

z krótkich wybrałem 4,7

mimo, ze niezbyt często mamy bajeczny seeing na power 250+

 

1: to właśnie nim można dostać efektowny obraz Jowisza czy np. trudniejszy do osiągnięcia Saturna,

2: rozbija kulki jak marzenie mimo ze "ciemno" przy tej aperturze, (jak dla mnie nieporównywalnie lepiej od 6,7, 180x to jednak za mało...) ale gdy się zainstalujesz w czarnej dziurze jest naprawdę sympatycznie

 

i jeśli miałbym coś dodawać to środek tylko: ES: 8,8 (na przeciętny seeing)

 

polecam test:http://www.astronoce.pl/recenzje.php?id=95

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Witam

Podepnę się pod temat. Co sądzicie o takim szkle SW UWA 15mm 2" 80° ( http://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=22_125&products_id=1349&lunety=Okular_SkyWatcher_UWA_15_mm_2''_80° )

Nurtuje mnie od dłuższego czasu jako budżetowy średnioogniskowy okular do lustra 254/1200?

Ktokolwiek widział, ktokolwiek wie? ;)

PS wiem, że są lepsze od niego ale niechcę już żony oszukiwać (tak sobie obiecałem ;) )

Edytowane przez DuRuS
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.