Skocz do zawartości

pomoc w zdecydowaniu jaki okular


DarX86

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć zaczynam już odkładać na nowy okular w założeniu krótkoogniskowy do planetek do mojego newtona 10" F/5.

Mam zamiar przeznaczyć ok 500zł i czekać aż coś na giełdzie trafię. Tylko zastanawiam się czy warto już teraz wydać na "krótki" okular czy może lepiej coś 11-13mm + barlow? Barlowa mam ze średniej pólki bo gso 2x 2" ED.

W tej chwili mam tylko kitowe okulary 30mm, 9mm i ten barlow. A ta 9 do planetek troszke za słaba a z barlowem to już przesada:)

I waham się czy krótki czy jakiś średni, bo w sumie sam krótki będzie dość rzadko używany. I jeśli byście polecili jakieś konkretne modele które da się na giełdzie w tej cenie wyhaczyć to byłbym wdzięczny bardzo:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja do oglądania planet nie schodzę powyżej 6,7 mm, natomiast najbardziej lubię obraz w 4,7 mm, choć wymaga dobrego seeingu, dlatego 9 mm z barlowem to przesada w dobrych momentach nie jest. W zasadzie do częstszych obserwacji przydałoby Ci się 6-7 mm, jeżeli jest barlow, to może dokup ES 14 mm, jest bardzo uniwersalny do DS i w budżecie się zmieścisz, ew. Nagler 13 mm, ale drożej wyjdzie i rzadziej bywa na giełdzie. Osobiście wolę okulary z szerokim polem, nawet jeżeli brzegi są mniej ostre, bo na dobsonie łatwiej planetę śledzić. Miałem NLV 6 mm, obrazy dobre, ale planety szybciutko uciekały.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zasadzie będziesz potrzebował obu okularów, dlatego trudno ocenić który kupić najpierw :)
Ogniskowa 13-14mm to moim zdaniem najczęściej używany przedział do większości DS w tej wielkości teleskopu i chyba warto zacząć od niej. Tu masz dosyć spory wybór, w zależności od budżetu: Hyperion 13, SW SWA 13, ES 14, LVW 13, Nagler 13 T6... Ja wybrałem Naglera, ale tylko dlatego, że nigdzie nie mogłem dostać ESa, a okulary mają podobną charakterystykę.

Z kolei jeśli chodzi o planety, to jest trochę tańszych opcji dla podanego przez Blondasa ES. Na przykład orto kupisz spokojnie w okolicach 200zł, chociaż tu za dobrą jakość obrazu płaci się malutkim polem, co trochę boli przy obserwacji dobsonem. Inną opcją jest seria 58- stopniowych okularków SkyWatchera.
http://deltaoptical.pl/okular-sky-watcher-swa-plossl-7-mm,d1204.html
Na giełdzie chodzą do 150zł i zbierają całkiem dobre recenzje- sam się skusiłem i nie żałuję.. może kiedyś zmienię na ES 6,7 z większym polem, ale miałem podobny dylemat jak Ty i wolałem zainwestować w przedział 13-14mm, bo małych powiększeń używam bardzo sporadycznie.

Edytowane przez daniel24
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.