Skocz do zawartości

Co nowicjusz powinien wiedzieć i kupić?


enviropl

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie,

 

Chciałbym rozpocząć przygodę z obserwacją nieba, ale jako nowicjusz, właściwie nic nie wiem. Stąd moje prośba do koleżanek i kolegów o kilka porad. Trochę czytałem na różnych forach wypowiedzi i informacji, lecz chciałbym się upewnić w swoich wyborach.

 

Mój budżet przeznaczony na zakup teleskopu to kwota do 1200 zł. Mieszkam we Wrocławiu i raczej z mojego miejsca oglądanie nieba to kiepska sprawa, ze względu na naprawdę jasną łunę nad miastem. Do tego bliska zabudowa blokowa nie ułatwia sprawy, a i pewnie znajdzie się taki sąsiad, co posądzić może o podglądactwo. Nocą widać tylko najjaśniejsze gwiazdy (nie licząc księżyca bo to oczywiste). Natomiast jestem osobą zmotoryzowaną (peugeot 207), aktywną i liczę głównie na wyjazdy. Do tego mam niedaleko ogród działkowy, z którego na prawdę widać piękne, czarne niebo. Nie straszne mi też wieczorne wypady, aby poobserwować niebo za miastem. Ciężar teleskopu też większego nie ma znaczenia. Raczej bardziej martwię się, aby zmieścił się do bagażnika.

 

Jeżeli chodzi o obserwacje, to właściwie to, co może początkującego najbardziej interesować. Przede wszystkim więc nasz satelita, planety oraz słońce (zapewne do tego potrzebny jest odpowiedni filtr). Szczególnie ciekawe wydają mi się plamy na słońcu i faktura księżyca. Ewentualnie później coś z katalogu Messiera.

 

A teraz przechodząc do pytań:

- jaką literaturę polecacie dla początkującego odnośnie odnajdowania obiektów na niebie?

- czy możecie polecić jakiś poradnik/literaturę dla początkującego odnośnie ustawiania/kalibracji teleskopu?

- czy zakupy Synty 8" na początek w moich warunkach jest dobrym rozwiązaniem?

- jakie elementy dokupić do teleskopu, aby umożliwił mi oglądanie wymienionych wcześniej obiektów?

- czy jest to duża różnica pomiędzy teleskopem do oglądania, a astrofotografii? Widziałem na jednym ze zdjęć, że można podpiąć teleskop do komputera i wykonywać zdjęcia/filmy po ustawieniu na dany obiekt na niebie. Takie rozwiązaniem też by mnie interesowało, ale w drugiej kolejności.

- czy znacie może jakieś sklepy w okolicach Wrocławia, gdzie można pójść i zobaczyć jak wygląda taki teleskop i co przez niego widać?

 

Na giełdzie nie widziałem, ale jeżeli ktoś chciałby sprzedać używaną Syntę 8" lub inny polecony dla amatora teleskop z okolic Wrocławia, z chęcią wysłucham propozycji.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj

1.Proponuję pobawić się programem stellarium (darmowy)

2. Ustawianie /kalibracja teleskopu to nic trudnego za wyjątkiem montaży paralaktycznych (najczęściej używanych w astrofoto) poza tym wszystko jest zazwyczaj w instrukcji.

3. Synta 8" to bardzo dobry wybór (dobson- prosty intuicyjny, 8" lustro sporo pokaże)

4. Możesz dokupić ewentualnie filtr księżycowy (ja polecam podwójny polaryzacyjny) i folię baddera ND5 z oprawą -do obserwacji Słońca.

5. Różnica pomiędzy teleskopem do astrofoto a tym do wizuala dotycz np. montażu i napędu potrzebnego do wykonywania długich ujęć foto. Teleskopem do astrofoto możesz obserwować ale np. dobsonem możesz tylko krótkie czasy naświetlania wykorzystywać (czyli Księżyc i planetki).

Mi 10" na dobsonie spokojnie wchodzi do 307 :)

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć enviropl ;)

Napisałem kiedyś takie kompendium o Syncie 8 i nie tylko, może okazać Ci się pomocne:

http://astropolis.pl/topic/38748-synta-8-kompendium-wiedzy/

Czytaj forum, Celestię, gdybyś kupił teleskop potrzebował jakiejś pomocy ze sprzętem to mieszkam we Wrocławiu i mogę Ci poświęcić chwilę, jak również wybrać się na obserwacje (studiuję tu tylko, sprzęt mam u siebie w domu). We Wrocławiu jest całkiem sporo obserwatorów nieba, i są wypady np. na przełęcz Tąpadła, zerknij do działu regionalnego.

 

Pozdrówka!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Udziele odpowiedzi na twoje pytania według moich doświadczeń :)

1.Jeśli chodzi o literaturę jest wiele książek dla początkujących, jak również magazyny np. Astronomia Amatorska gdzie jest co miesiąc opisane co w danym miesiącu można zobaczyć. Natomiast jeśli chodzi o odnajdywanie obiektów, to do planet polecam któryś z darmowych programów np. Stellarium, natomiast do obiektów Głębokiego Nieba polecam atlas z tutejszego forum : http://astropolis.pl/topic/27228-atlas-nieba-dla-pocztkujcych/?hl=atlas

A potem już tylko cierpliwość i praktyka, praktyka i jeszcze raz praktyka:)

2. Jeśli chodzi o ustawienia to wszystko w instrukcji jest ewentualnie na forach jeszcze lepiej wytłumaczone. Do obserwacji wizualnych wystarczy dorobić kolimator z pudełka od kliszy:)

3. jeśli rozmiary i waga nie mają decydującego znaczenia to synta 8" jest chyba najbardziej uniwersalny, najlepszy stosunek cena/możliwości, oraz najczęściej polecany na rozpoczęcie przygody.

4. jakie elementy dokupić, najelpiej filtr polaryzacyjny by księżyc także planety nie raziły:) oraz filtr do słońca, oprawę do niego można kupić lub zrobić samemu jeśli liczy się każdy grosz. Można też pomyśleć nad soczewką Barlowa by w miarę tanim kosztem poszeżyć wybór dostępnych powiększeń.

5. Różnicy w samym teleskopie nie ma, jest za to różnica w montażu który musi być odpowiednio dobrany do ogniskowej sprzętu na nim wieszanego( im większa ogniskowa tym lepszej klasy jak i sporo droższy montaż będzie potrzebny).

Jeśli chcesz możesz zerknąć do mojego tematu gdzie wrzuciłem moje pierwsze próby zdjęć robionych 10" teleskopem ale na montażu dobsona, więc będziesz wiedział czego się spodziewać: http://astropolis.pl/topic/40549-zdjcia-wykonane-przez-okular-gso-10/?do=findComment&comment=487642

6. najlepiej umówic się w pogodną noc z kimś kto ma taki sprzęt, będziesz mógł w praktyce zobaczyć jak to wygląda oraz właściel napewno też będzie miał wiele informacji co uważa za zaletę a co za wadę takiego sprzetu:)

Edytowane przez DarX86
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje za wasze odpowiedzi.

 

@DuRuS

Już kiedyś się bawiłem programem Stellarium, ale z chęcią do niego powrócę. Na pewno pomoże w odnajdowaniu obiektów. I jeżeli Tobie Synta 10" mieści się do Peugeot 307, to wtedy mi również powinna zmieścić się Synta 8". Wiem, że to ważne. Kiedyś nie trafiłem z wielkością wózka dla dziecka i oj, męczyłem się potem. :)

 

@Krawat

Dzięki za fajne info o Syncie. Znalazłem tam odpowiedź na wiele pytań, które chciałem zadać. Z chęcią spotkałbym się jak tylko zainwestuje w Syntę. Trochę pomocy doświadczonego kolegi z pewnością ułatwi mi start.

 

@DarX86

Jestem pod wielkim wrażeniem tych zdjęć, które zrobiłeś. Dla mnie są rewelacyjne. Aż strach pomyśleć, jakie wychodzą zdjęcia z teleskopów na stelażu do tego przeznaczonym i o większym lustrze. I faktycznie, nic tak nie uczy jak praktyka. Jestem zdecydowanie zwolennikiem zakupienia dobrej jakości filtrów, niż samemu robić.Ale jak czytałem w wielu wątkach na forum, to Synta ma wszystko co początkujący do obserwacji potrzebuje. Więc w początkowej fazie wstrzymam się z kupnem filtrów. Jak pewnie trochę poobserwuje to będę wiedział, co mi potrzeba. No może oprócz filtru słonecznego, który kupiłbym z chęcią od razu.

 

Wkrótce z pewnością tutaj powrócę i opiszę przygodę początkującego z Syntą 8" i swoje wrażenia. Dzięki wielkie za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

widzę, że koledzy udzielili Ci już dużej dawki informacji i wskazali miejsca gdzie możesz poczytać by zdobyć ich więcej, dorzucę tylko kilka punktów które uważam, że początkujący powinien wiedzieć.

 

1. W przypadku teleskopów Newtona (reflektorów) bardzo ważnym elementem jest kolimacja - czyli ustawienie luster tak by tworzyły jedną oś optyczną. Do obserwacji wystarczy "homemade" kolimator wykonany z pudełka od kliszy, jednakże im lepszy będzie kolimator to lepsza będzie kolimacja. Działanie te jest kluczowe jeśli chodzi o astrofotografię.

2. filtr słoneczny to folia (baader ND5.0), którą własnoręcznie nakleja się na "mocowanie" do teleskopu - przypuszczalnie o to chodziło DarX86. Innych filtrów nie robi się samemu :-)

3. Tak jak zauważyłeś - Synta (6, 8 etc) ma wszystko co potrzebujesz by zacząć obserwacje - skup się na kupieniu jak największego lustra na jakie Cię stać, akcesoria będzie dokupywał w miarę potrzeb :-)

4. Ustawianie montażu na biegun jest "zarezerwowane" dla montaży paralaktycznych, które (po uprzednim ustawieniu) pozwalają śledzić obiekt poruszając tylko jedną osią. Montaż dobsona jest montażem azymutalnym (lewo-prawo, góra - dół) i do śledzenia obiektów musisz ruszać w dwóch osiach. Mimo tego na prawdę prowadzenia takiego montażu (dobsona) nie jest trudne, co więcej - bardziej intuicyjne niż montażu paralaktycznego.

 

Miłych obserwacji życzę :-) W razie pytań pisz :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Pav1007

Czytałem dużo o kolimacji i zdaję sobie z tego sprawę. Jest to jedna z rzeczy, jakiej jako początkujący obawiam się dosyć mocno. Ale skoro wielu z was poradziło sobie, to pewnie po wielu próbach i ja poradzę sobie. Co do filtrów słonecznych, domyślam się, że jest to właściwie jedyny, który można samemu zrobić. Ale i tak wolę zakupić i mieć jako początkujący pewność rezultatów. W końcu trzeba mieć z czym porównywać na początek. Dzięki za informacje.

 

@oedippus

Zauważyłem to ogłoszenie, ale z tego, co czytałem, warto przed zakupem używanego teleskopu go obejrzyć. Między innymi, czy lustro nie jest porysowane oraz działanie mechanizmów. Osoba, która sprzedaje sprzęt na giełdzie mieszka daleko ode mnie i byłby to zakup w ciemno. Nie jestem pewien czy warto. A i do końca nie wiem, jaka jest różnica między rozsuwanà Syntą a zwykłą. Oczywiście poza ilością miejsca zajmowanego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do filtrów słonecznych, domyślam się, że jest to właściwie jedyny, który można samemu zrobić. Ale i tak wolę zakupić i mieć jako początkujący pewność rezultatów.

 

Nie wiem czy patrzyłeś już z czego składa się filtr słoneczny, a jest to :

-folia baader ND5(czyli część filtrująca) -http://astromarket.pl/akcesoria/flitry-obserwacyjne/folia-filtr-sloneczny-baader-nd-5.html

-oraz do niej oprawa która umożliwi mocowanie do teleskopu-http://astromarket.pl/oprawa-filtra-slonecznego-200.html

 

Folię i tak neleży dociąć i samemu wkleić w tą oprawę. I zwrot że można zrobić samemu dotyczy samej oprawy, bo można zamiast kupować to zrobić ją z tektury np. według takiej instrukcji:http://teleskopy.pl/product_info.php?products_id=420&lunety=Folia_s%B3oneczna_Baader_Solar_Foil_ND5_10x10_cm_

po kliknięciu na czerwony napis "fotoporadnik" wyświetli się pełny dokładny opis jak można dokładnie wykonać taką oprawę.

 

Ja robiłem sobie samemu bo z tego co pytałem do GSO nie ma gotowych plastikowych opraw.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zauważyłem to ogłoszenie, ale z tego, co czytałem, warto przed zakupem używanego teleskopu go obejrzyć. Między innymi, czy lustro nie jest porysowane oraz działanie mechanizmów. Osoba, która sprzedaje sprzęt na giełdzie mieszka daleko ode mnie i byłby to zakup w ciemno. Nie jestem pewien czy warto. A i do końca nie wiem, jaka jest różnica między rozsuwanà Syntą a zwykłą. Oczywiście poza ilością miejsca zajmowanego.

 

Autor ogłoszenia pisze, że używał teleskopu 2-3 razy. Myślę że możesz spokojnie wysłać mu zapytanie o stan techniczny teleskopu- pewnie jest bardzo dobry, tak też wygląda. Ewentualnie poproś o zdjęcia lustra.

 

A różnica między rozsuwaną a zwykłą, to właśnie ta ilość miejsca. Optycznie te teleskopy są (poprawcie mnie, jeśli się mylę) identyczne. Podobno bardzo dobrze trzymają kolimację, z tego co można wyczytać na forach. Moim zdaniem warto się zastanowić nad tym teleskopem, czy też ogólnie grasować po giełdzie, można na tym naprawdę nieźle wyjść :)

Kolimacji się nie bój! Raz się nauczysz i już nie zapomnisz jak to się robi.

Z innej beczki- oglądałeś już jakieś szkice z obserwacji?

 

Jeśli masz jeszcze jakieś pytania- śmiało!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@DarX86

Szczerze mówiąc to nie czytałem dokładnie. Wiem na pewno, że składa się z folii baader ND5. Jednak patrząc na linki, które mi podałeś, to koszt jest tak śmieszny, że najlepszym moim zdaniem jest zakup. Chyba, że tak jak piszesz - nie da się dostać oprawy do swojego teleskopu. Nie spodziewałem się, że taki brak może wystąpić. W każdym razie dziękuje za informacje. Człowiek całe życie się uczy czegoś nowego. :)

 

@Krawat

Z tego co wyczytałem w ogłoszeniu jest to drugi właściciel teleskopu. On go używał 2-3 razy, nie wiem jak poprzedni. Oryginalny zakup teleskopu jest marzec, a osoba sprzedająca go teraz, zakupiła od poprzedniego właściciela w październiku. I co najważniejsze - sprzedający akceptuje tylko odbiór osobisty, wysyłka nie jest możliwa z powodu braku kartonów. Do Krosna to mam z 500 km. Licząc koszt paliwa w obie strony, nie wydaje mi się, aby cena odbiegała znacząco od nowego teleskopu. Co nie zmienia faktu, że z chęcią kupiłbym używaną Syntę 8". Jeżeli nie ma żadnej różnicy w optyce i obserwacjach, to najlepiej składaną. Mniej miejsca zajmie w bagażniku i w domu.

 

Oglądałem już na tym portalu szkice z obserwacji. Największe wrażenie zrobił na mnie szkice z Pablitusa 22". Wiem, wiem, Różnica w wielkości lustra przeogromna. Jednak i tak. Przepiękne szkice. Ja, jako osoba raczej o umyśle ścisłym i całkowitym braku umiejętności graficznych, raczej takich szkiców nie narysuję. Stąd pytanie moje o astrofoto. To co pokazał na zdjęciach z Synty 10" @DarX86 jest dla mnie w zupełności wystarczające na początek. Uważam, że te zdjęcia są na prawdę super. Niestety nie posiadam lustrzanki, tylko zwykła cyfrówkę Sony DSC-H50. Może uda mi się jakoś podłączyć aparat z teleskopem, aby zrobić trochę zdjęć. Jeżeli nie, to pewnie zakupię w późniejszym czasie odpowiedni aparat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każdy aparat można "połączyć" z teleskopem. Najprostszym rozwiązaniem dla kompakta jest zastosowanie takiego patentu:

 

http://deltaoptical.pl/blizej_nieba/adapter-baader-microstage-ii,d1614.html

 

Jakbyś potrzebował to mogę ci coś takiego podarować za koszty przesyłki, nie używam już tego od wielu lat. ( nieaktualne, wziął DuRius) )

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wessel jeżeli kolega się nie zdecyduje to ja jestem zdecydowany . Rozwazałem zakup takiego ale szkoda mi było wydać kasy bo wiem , że to na krótko, a wolę dokupić lepsze okulary w pierwszej kolejności. Mniej mnie na uwadze :)

PS wysyłam ci priv

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytałem o to, czy oglądałeś szkice, z innego powodu. Wiele osób po zakupie teleskopu jest rozczarowana brakiem kolorów, "mgiełkowatością" dużej ilości obiektów. Ważne jest, żeby wiedzieć, jak wygląda kosmos przez okular ZANIM się zakupi sprzęt :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie posiadam lustrzanki, tylko zwykła cyfrówkę Sony DSC-H50. Może uda mi się jakoś podłączyć aparat z teleskopem, aby zrobić trochę zdjęć. Jeżeli nie, to pewnie zakupię w późniejszym czasie odpowiedni aparat.

Jedyne co możesz robić to zdjęcia w projekcji afokalnej (przykładając aparat do okularu lub wykorzystując np. to co zaproponował wessel). Jednak musisz wiedzieć, że astrofotografia to zupełnie inna bajka i w ten sposób możesz robić tylko zdjęcia księżyca, słońca (przez filtr) no i planet. O obiektach DS (Deep Space) niestety ale zapomnij.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@wessel

Z chęcią skorzystam z Twojej oferty. Informację wyślę dzisiaj na priv.

 

@Krawat

Sam na początku tak myślałem, zanim zacząłem czytać fora i artykuły. I powiem szczerze, że nigdzie wprost tego napisanego nie ma. Nie znalazłem wątku "taki obraz zobaczycie, jak kupicie teleskop" i zdjęcia czystych, nieobrobionych graficznie zdjęć. A to na pewno dla początkujących jest bardzo ważne - wiedzieć, czego mogą się spodziewać. Za to znalazłem informacje o filtrach np: czerwonym. I moje pytanie - co to za filtr, czy są jakieś inne i co one dają? Może jest o tym już jakiś wątek?

 

@Pav1007

Zakup przemyślałem głównie pod kątem obserwacji. Pytanie o astrofoto było tylko dodatkiem, aby wiedzieć, co można a czego nie. @DareX86 pokazał mi na przykładach fotografii, czego mogę się spodziewać pod linkiem http://astropolis.pl/topic/40549-zdjcia-wykonane-przez-okular-gso-10/?do=findComment&comment=487642 i jestem z takich efektów w pełni zadowolony. Nawet jeżeli będzie to tylko księżyc, słońce i ewentualnie niektóre planety. Jako początkujący chcę się nauczyć i zdobyć trochę praktyki. Z czasem wymagania i oczekiwania nowe wyjdą same i wtedy będę rozbudowywać/ulepszać osprzęt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obraz, który zobaczysz w okularze będzie czarno biały... szarawy bardziej i niejednokrotnie na granicy percepcji. Szkice obserwacyjne to rysunki kolegów, którzy patrząc się przez okular - rysują to co widzą i jest to najlepsze odzwierciedlenie tego co zobaczysz w okularze.

 

:-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za to znalazłem informacje o filtrach np: czerwonym. I moje pytanie - co to za filtr, czy są jakieś inne i co one dają? Może jest o tym już jakiś wątek?

O filtrach kolorowych możesz poczytać coś np. tutaj: http://teleskopy.pl/filtry.html

Ale na start raczej nie ma co się w nie pchać, bo na początku i tak jest wiele ważniejszych wydatków. Po pierwszych obserwacjach napewno zaczniesz myśleć o jakimś innym okularze lub soczewce barlowa. A przy obserwacjach księżyca czy jowisza napewno zaczniesz myśleć o filtrze przyciemniającym obraz bo te obiekty naprawdę potrafią razić w oczy.

Sam w tej chwili mam teleskop z okularami z zestawu. Pierwsze co kupiłem to soczewkę barlowa by poszeżyć możliwości powiększeć w miarę tanim kosztem. A teraz zbieram na filtr polaryzacyjny ( właśnie do obserwacji księżyca i jowisza, bo przez to że mocno dają po oczach część detali nie jesteśmy w stanie zauważyć a dodatkowo mniejszy komfort obserwacji) i druga rzecz to okular krótkoogniskowy 6-7mm.

 

Z własnego doświadczenia powiem Ci, że najlepiej ograniczyć wydatki do: teleskopu + filtr do słoneczka. A kasa która zostanie na pewien czas do skarpety:) bo po pierwszych własnych obserwacjach będziesz wiedział już co by Ci się najbardziej przydało.

Sam na początku kupiłem pare rzeczy nie potrzebnie bo myślałem że to właśnie będzie mi potrzebne bardzo, ale pierwsze doświadczenia pokazały co innego i tylko straciłem część kasy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie jeżeli jesteś na 100% przekonany, że astro Cię wciągnie kup teleskop o największej aperturze na jaką Cię stać i na mobilne właściwości. Resztę będziesz kompletował w miarę zdobywania doświadczenia. Kupując np. syntę 8 nie będziesz miał problemów z jej ewentualną sprzedażą (odzyskaniem w ten sposób kasy lub do dołożenia na większy- dwucalica złośliwa). Trudniej jest sprzedać lichy sprzęt z jeszcze goryszm osprzętem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z pewnością zdecyduje się na początek tylko na zestaw z Syntą 8". W sam raz na mój budżet, możliwości, dla początkującego i tak jak piszesz @DuRuS nie będzie problemu z późniejszą jej sprzedażą. Osprzętu - jak już wiele osób doświadczonych na forum pisało - nie kupuje na początek. Wystarczy to co jest w zestawie. Ewentualnie po pierwszych obserwacjach pomyślę o kolejnych zakupach.

 

Jeszcze jedno pytanie mi przychodzi do głowy. Zapewne macie fajne serwisy, na których sprawdzacie prognozę pogody do obserwacji. Czy ktoś z was może zaproponować jakiś z serwisów?

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szkice obserwacyjne to rysunki kolegów, którzy patrząc się przez okular - rysują to co widzą i jest to najlepsze odzwierciedlenie tego co zobaczysz w okularze.

 

Poprawicie mnie jeśli się mylę, ale powyższe chyba nie do końca jest prawdą.

 

Zakładam że mam zdrowy wzrok, a jednak pomimo tego niektóre obiekty pokazywane mi przez doświadczonego obserwatora były poza moją percepcją, nawet po kilku minutach prób i podpowiedziach co do techniki obserwacji. Tymczasem doświadczony kolega potrafił w tych samym czasie i warunkach sporządzić bardzo fajne szkice obiektów, których ja w ogóle nie widziałem.

 

Jestem nowy w astro, ale na razie roboczo przyjmuję, że nie każdy widzi to samo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisałem, że jest to najlepsze odzwierciedlenie tego co widać. Oczywiście wszystko zależy od doświadczenia, stosowanych technik, przystosowania wzroku do obserwacji, cierpliwości, seeingu, stosowanego sprzętu, miejsca obserwacyjnego i wielu innych czynników, ale jeśli miałbym odpowiedzieć na pytanie "co mniej więcej widać" to na pewno nie będę mówi - zerknij na zdjęcie to zobaczysz.

 

Z czasem, jak będziesz doskonalił techniki obserwacyjne i będziesz wiedział co jest ważne to zaczniesz widzieć to co kolega. Tak czy siak - obiekt w przestrzeni nie staje się jaśniejszy/ciemniejszy dla różnych obserwatorów.

 

Ach.. i kończąc - oczywiście nie jest to tak, że każdy zobaczy to co na szkicu... ale jest to "najlepszy" przekaz tego co widać w okularze... bądź - co może być widać.

 

Paweł

Edytowane przez Pav1007
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A więc przyszła. Synta 8" zakupiona w sklepie teleskopy.pl Chciałem kupić we Wrocławiu na miejscu, jednak albo takiego sklepu nie ma w tym mieście, ale ja nie mogłem go w Google znaleźć (poza MM, S i inne wszystko w jednym, w którym są jakieś teleskopy).

 

Złożenie Synty to faktycznie banalna sprawa. Wszystko jest w pudełkach, ładnie posortowane w oddzielne folie. Całość waży - moim zdaniem - bardzo mało i nie jest ciężkie. Jedynie wielkość może sprawiać problemy. I niestety bez złożenia siedzeń w Peugeot 207 się nie obejdzie aby przewieźć tubę i podstawę. Co ważne, można tubę od montażu Dobsona oddzielić bez problemu, a złożenie w całość nie wymaga żadnych narzędzi. Fajna sprawa.

 

Jednak jako początkującego trochę przeraziła mnie ilość "pokrętełek", przejściówek, okulary oraz szukacz. Na początku - nawet z instrukcją - ciężko jest połapać się, co do czego. Szczególnie, że z powodu pogody oraz pory dnia nie da się nic obserwować. Po jakimś czasie wszystko zaczyna powoli do siebie pasować :)

 

Kolejna sprawa - której nie przebrnąłem - kolimacja. Nie jestem pewien, czy teleskop w ogóle jej wymaga i nie wiem jak to sprawdzić (inaczej niż obserwacja obiektu na niebie). Instrukcja jest niesamowicie lakoniczna i dla osoby początkującej właściwie niewiele wyjaśnia. Stąd skorzystam pewnie - o ile to aktualne - z pomocy jednego z forumowiczów. Nic tak dobrze nie nauczy człowieka, jak skorzystanie z czyjejś wiedzy i obserwowanie osoby znającej się na rzeczy.

 

Z serwisów pogodowych wnioskuje, że w sobotnią noc mogą być dobre warunki do obserwacji. Więc zapewne wybiorę się i wtedy opiszę jak początkujący sobie poradził w polu, co zaskoczyło a co zawiodło. :)

 

Wszystkim dziękuje za pomoc.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.