Skocz do zawartości

M81&M82'S


.zombi.

Rekomendowane odpowiedzi

Chciałem pokazać moje wypociny. Materiał to 16x600 z kolorowej kamery:

M81M82.jpg

 

Ponieważ postanowiłem zrobić eksperyment z Ha i z OSC zebrałem tego samego wieczoru 9x600 Ha przy księżycu i przed wyłączeniem latarni we wsi :)

M81M82_Ha.jpg

 

Jak widać ten rejon niespecjalnie bogaty jest w Ha aczkolwiek wydaje mi się że złapałem mgławice wodorowe w galaktyce i tu pytanie do wyjadaczy jak poskładać ten materiał aby uzyskać jakiś sensowny efekt ? - o podbiciu luminancji nie ma tu chyba mowy ale może przynajmniej czerwień można nieco ożywić ?

 

Pytanie poza konkursem - czy przez filtr Ha ma szanse przebić się coś co nie jest Ha ? - pytam w kontekście tego co się zarejestrowało ?

 

Za pomoc z góry dziękuje.

  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość wessel

Przez filtr przechodzi tylko długość fali na którą został skonstruowany plus minus szerokość tolerancji. Czyli Ha ( 6562 A) .

A napisz mi proszę co jest najważniejszym obiektem Twojej pracy, bo jakoś tak próbowałem się czegoś doszukać centralnie ale tak to skadrowałeś dziwnie źe pewnie nie chodzi tu o tytułowe M-ki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przez filtr przechodzi tylko długość fali na którą został skonstruowany plus minus szerokość tolerancji. Czyli Ha ( 6562 A) .

A napisz mi proszę co jest najważniejszym obiektem Twojej pracy, bo jakoś tak próbowałem się czegoś doszukać centralnie ale tak to skadrowałeś dziwnie źe pewnie nie chodzi tu o tytułowe M-ki?

 

Chodziło mi właśnie o M-ki - na Ha chciałem złapać więcej gazów tryskających z M82 i mgławice/gazy w M81 ale to chyba trzeba by 3 x tyle materiału ?!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie za to zastanawia dlaczego z 16 klapnięć jest tak mało materiału ? 👨

 

Też ubolewam - na surowym stacku widać Holmberg IX ale wyciągnie tego co się zarejestrowało było by nadużyciem. Jeżeli chodzi o IFN to albo nie umiem tego wyciągnąć albo nic cię nie zarejestrowało. Fotki były robione przez filtr LP pod nierewelacyjnym niebem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też ubolewam - na surowym stacku widać Holmberg IX ale wyciągnie tego co się zarejestrowało było by nadużyciem. Jeżeli chodzi o IFN to albo nie umiem tego wyciągnąć albo nic cię nie zarejestrowało. Fotki były robione przez filtr LP pod nierewelacyjnym niebem.

Moje stwierdzenie wynika stąd że robiłem ten obiekt w tym roku jako jednoklatkowca i z 10 min mam prawie taki sam efekt jak Ty ?? ( zjęcie jest w galerii , link z podpisu )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co zauważyłem to prawdopodobnie coś jest nie tak z kalibracją zdjęć.

Możesz napisać coś na ten temat ?

 

Jeżeli chodzi o kalibracje to 10 darków +- 3 stopnie, flaty z LCD laptopa no i biasy - a o co dokładnie chodzi ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co to są flaty z lcd laptopa?

 

Podejrzewam, że chodzi o wyświetlenie na monitorze szarego tła i robienie zdjęć ekranu. Największym problemem przy tego typu sposobie jest nierównomierność podświetlenia matrycy i konieczność prawidłówej kalibracji moniotra. Testowałem tą metodę jakiś czas temu i daje wystarczająco dobre rezultaty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi o kalibracje to 10 darków +- 3 stopnie, flaty z LCD laptopa no i biasy - a o co dokładnie chodzi ?

Może spróbuj zamiast 10 wy konać jednego masterdarka. Warto też zmienić ustawienia podczas składania, bo te czarne punkty na zdjęciu sugerują właśnie kłopoty ze zła kalibracją lub nieodpowiednią metoda składania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ach gdyby tak mozna zrobic masterdarka ;) A tak powaznie to dzieki za sugestie - potrenuje jeeszcze skladanie z innymi parametrami. A co do Ha z drugiej fotki - mozna to jakos wykozystac ?

 

Spróbuj dodać jako kanał czerwony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.