Skocz do zawartości

Zdalnie uruchamianie komputera


sumas

Rekomendowane odpowiedzi

Chcąc jakoś usprawnić obsługę komputera w obserwatorium, poszperałem trochę w sieci i znalazłem fajne narządko do zdalnego zarządzania komputerem. Ponieważ jakoś z przyzwyczajenia używam windowsowego zdalnego pulpitu, który nie bardzo sobie z tym radzi.

 

Żeby móc włączyć zdalnie komputer należy w Biosie tego zdalnego komputera włączyć w opcjach obsługę "Wake on LAN".

Następnie w Menadżerze Urządzeń Windowsa we właściwościach karty sieciowej w zakładce "Zarządzanie energią" zaznaczyć: "Zezwalaj temu urządzeniu na wznawianie pracy komputera".

 

Wtedy chcąc włączyć taki komputer po prostu pingowałem IP na którym się znajduje by po jakiejś chwili móc odpalić "Zdalny pulpit". Bo niestety Windows sam z siebie, nie chce tego zrobić. Po prostu krzyczał, że komputer jest niedostępny.

Kolejny problem to zdalne wyłączanie komputera. Samo zamknięcie sesji zdalnego pulpitu naturalnie go nie zamyka. Ja stosowałem taki trick w postaci skrótu na zdalnym komputerze w postaci wiersza w pliku .bat komendy: "C:\Windows\System32\shutdown.exe /s"

a do restartu: "C:\Windows\System32\shutdown.exe /r"

 

ale jest taki mały darmowy programik: http://software.bootblock.co.uk/?id=wakeonlanex2 który świetnie się do tego nadaje. Potrafi włączać, wyłączać i restartować zdalny komputer.

 

wake on lan.jpg

 

Wystarczy tylko zdefiniować taki komputer; podać jego IP i McAdress i można włączać, wyłączać i restartować zdalny komputer do woli.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wystarczy tylko zdefiniować taki komputer; podać jego IP i McAdress i można włączać, wyłączać i restartować zdalny komputer do woli.

Restartować, ale pod warunkiem, że nie wisi totalnie, a tak naprawdę, to wtedy potrzebujesz robić restart. Btw - wyłączanie komputera jest w RD, tylko w innym miejscu, żebyś przez omyłkę go nie skillował. Jest też w task managerze (opcje).

 

Jeżeli chce się mieć 100% kontroli nad komputerem zdalnym, to warto zainwestować w listwę IP (choćby ta opisana przeze mnie). Raz, że możesz go sobie zdalnie odpalać, restartować hardwareowo, to do tego możesz ustawić watchdoga, czyli jak się zawiesi, to dostanie automatyczny restart.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zanim nie kupiłem tej listwy, to używałem AVT (ty chyba też go masz). Podpiąłem 1 ze switchów pod przycisk POWER na płycie głównej :) Mogłem w ten sposób włączać komputer, wyłączać/resetować na twardo (5 sek wciśnięty przełącznik). Dokładnie tak samo, jak przyciskiem na obudowie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Walcząc z problemem zdalnej obsługi komputera przeszedłem przez wszystkie konfigurację zaczynając od programów do zdalnego odpalenia kompa, niestety dobrze działają w sieci LAN, kiedy chciałem odpalić obserwatorium z Internetu to był spory problem. AVT z podpiętym pod przekaźnik włącznikiem to było już lepsze rozwiązanie, niestety stabilność i szybkość pozostawiała wiele do życzenia. Poziom bezpieczeństwa AVT jest mierny, bardzo łatwo można zmienić stan przekaźników bez znajomości hasła (co ciekawe wtedy działa szybciej). Szyna IP działa najlepiej tam, gdzie w grę wchodzi sterowanie zasilaniem i włączaniem /wyłączaniem komputera radzi sobie szybko i bezbłędnie.

Polecenie shutdown /s można też przy połączeniu przez RC odpalać z cmd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

ja osobićie kupiłem sprzęt firmy Inveo, poniżej link do mojej płytki przekaźnikowej.

http://www.inveo.com.pl/www/pl/elektronika/embedded-out-pe-8-0-modu-do-wbudowania

 

Poczytaj o rozwiązaniach tej firmy, ogólnie można im zlecić zaprojektowanie dowolnego urządzenia sterowanego przez internet.

 

Amper

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No niby tak, ale ja swoją płytkę kupiłem już jakiś czas temu i wtedy jeszcze nic nie pisałeś o tej listwie. Przyznam, że listwa ma jeszcze inną zaletę niż tylko obudowa i soft, nie musisz kombinować z kablekami tylko wpinasz wtyczkę i działa, a tu musisz się bawić z kablami pod każde urządzenie.

Tak czy inaczej, ja tylko podlinkowałem moje rozwiązanie, co zrobi Sumas, to już jego sprawa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sumując wszystkie wydatki (moja płytka, czy moduł AVT, kabelki, poświęcony czas na podłączenia), to fakt faktem, cena przekroczy cenę listwy. Dziś decydując się na zakup czegoś do zdalnego sterowania pewnie bym kupił tą listwę i to bez gadania.

 

Maja płytka ma jedną przewagę nad listwą, ma 8 wyjść/wejść w zależności od konfiguracji :szczerbaty:

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Przypadkiem trafiłem na ten temat poczytałem i zdecydowałem się pochwalić co kiedyś znalazłem - fajne, niedrogie urządzonko, ładnie się sprawdza. Dodatkowo mamy dokładny pomiar temperatury na czujnikach DS1820, gdyby wyjść było za mało można dokupić dodatkowe za całkiem przyzwoite pieniądze . Nazywa się toto Lan Kontroler jeżeli już było to przepraszam ..

http://www.ledon.pl/pl/gsm/2320-lan-kontroler-.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 lata później...

A ja mam u siebie proste rozwiązanie: http://www.megaelektronik.com.pl/28,sim-ster-3-0-zdalne-sterowanie-gsm-sms.html

Prosta apka na smartfona steruje tym urządzeniem przez smsy. Włącznik w kompie podpiąłem do jednego ze styczników w module. Działa jako zwykły włącznik, bo jest przycisk w apce przełączający stycznik na 1 sek lub ciągle więc jest i hard reset. Działa od pół roku perfect :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.