Skocz do zawartości

Ustawienie AW na polarną.


Loki

Rekomendowane odpowiedzi

Podzielam też Adama wątpliwości co do etyczności kopiowania AT. Sporo nad tym myślałem. Doszedłem do wniosku, że poniekąd tak ten świat jest skonstruowany.

Też się wtedy nad tym zastanawiałem i już nie podzielam swojego zdania. Tak jak zauważyłeś, świat tak działa i jak wszystko będzie "opatentowane", to nie będzie miało szans na ewolucję. Leszek nic nowego nie wymyślił (w sensie produktowym), ale zrobił coś, co jest tańsze, dzięki czemu dostępniejsze. Paradoksalnie, wcale nawet nie kanibalizuje tym rynku AT (nie zauważyłem, żeby raptem mniej osób kupowało u nas te montaże, a może nawet wręcz przeciwnie). AW kupią osoby, które nigdy nie będą w stanie wydać tyle na AT. I świetnie. O to właśnie chodzi. A jak kogoś stać, to też ma wybór, bo może kupić właśnie AT.

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie zrobiłem się w ciula. Zwinąłem się z miejscówki, bo chmury naszły, ale zanim dojechałem do domu, zniknęły. W cudowny całkiem sposób. W życiu nie widziałem, żeby znaczne zachmurzenie rozproszyło się w takim tempie. Zastanawiałem się, czy nie wrócić, ale... muszę trochę poprawić swój zestaw, bo zaś wyszły bolączki. Powiem tylko, że azymut udało się ustawić na tyle dokładnie, że przy 4 minutach i ogniskowej 200mm gwiazdy stały. Wiem, to żaden sukces, ale ustawienie azymutu zajęło pół godziny, dłużej nie próbowałem, bo chciałem sprawdzić pochylenie, ale się już nie dało. Gwiazdy szlag trafił. Wróciłem dzisiaj na tarczy.

Pierwszy raz miałem też nocne spotkanie z dzikami. Całe szczęście, że trochę jestem z nimi obyty, bo ostrzegawcze warknięcie dzika w ogóle świnki nie przypomina. Gdybym wcześniej nie słyszał, to w ciemnościach rzadki włos by się na głowie zjeżył, z przerażenia, co to za monstrum taki głos wydaje. Dziki mają teraz młode, a co one dokazują widziałem dwa tygodnie temu. Mogło się skończyć większą sensacją, ale rozeszło się po kościach. Pogadałem trochę z nimi i grzecznie poprosiłem, żeby sobie poszły,

Ledwo zacząłem zabawę z astrofoto, a już rozumiem, że faktycznie, efekty może i kiedyś przyjdą, ale najpierw, cytując za Adamem, "kilka lat frustracji."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z poprawionym zestawem próbowałem wczoraj metody dryftu. Nawet z pewnymi sukcesami. Opisana w pierwszym poście procedura się sprawdza. Ma tą zaletę, że można zaobserwować dryf gwiazd i wprowadzić korektę nie grzejąc matrycy podglądem Live View i nie zżerając baterii. Dwie krótkie ekspozycje pomiędzy którymi jest znaczna pauza wystarczą do określenia kierunku wprowadzenia poprawek.

W efekcie, po jednej serii (czyli raz południe, raz wschód) mogłem ciągnąć 240 sekund na 200mm. Wadą (znaczną) jest to, że zajmuje mnóstwo czasu. Można z niej skorzystać czekając aż niebo się ściemni, w innym przypadku, szkoda czasu.

 

Mini wedge Tele-Optic, po wprowadzonej modyfikacji dotyczącej zmian deklinacji się sprawdził Zestaw mam sztywny jak koci ogon. Mogę przestawiać aparat swobodnie, mogę też przewinąć napęd do początku i nie ma potrzeby ponownego ustawiania. Efektów fotograficznych z wczoraj nie ma. Całe niebo lekko przykryte niewidoczną warstewką. Halo na gwiazdach, widoczne LP i straszny szum na zdjęciach z powodu niskiego kontrastu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś dla miłośników teorii spiskowych. Usiłuje zamówić podświetlaną LB do montażu Exos. Złożyłem zamówienie w Astrozakupy, ale oczywiście, wbrew informacji na stronie, nie ma jej na stanie. Czas oczekiwania ok. 2 tygodnie. Znalazłem ją też na stronach Astrokraka. Janusz twierdzi, że może mieć na wtorek, ale zamówienia nie złożyłem. Mam pewne zasady, a gdy zobaczyłem, że Astrokrak za przesyłkę Pocztą Polską każe sobie zapłacić 49 złotych, a za kuriera 89 - odpuściłem. Ich prawo dawać takie koszty, a moje nie dokładać do firm, które w ten sposób funkcjonują.

 

Znalazłem wreszcie tę lunetkę na Amazon.de w cenie 52 Euro. Nie znam niemieckiego, ale z pomocą translatora złożyłem zamówienie. Jakież było moje zdziwienie, że od tego momentu ta sama lunetka, na stronach Amazon.de pokazuje się już w cenie 79 Euro. Coś mnie tknęło, sprawdziłem w jakiej cenie ją kupiłem i ku swojemu zdziwieniu stwierdziłem, że ja też zapłaciłem 79 euro, choć gdy klikałem "do koszyka" cena była z pewnością 52. Dziwna sprawa. Zamówienie anulowałem. Zaskoczyła mnie ta nagła zmiana ceny. Jak to u diabła możliwe? Zwyżka ceny nie jest związana z kosztami wysyłki. Te zostały doliczone dodatkowo, finalnie cena wyniosła blisko 90 euro.

Edytowane przez Loki
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi o astrozakupy, to możesz być spokojny, tak jak mówią, czy piszą się sprawdza. Są bardzo słowni i zawsze można z nimi negocjować, oczywiście zależy czy jest na czym negocjować, a status magazynowy wszędzie może się zdarzyć błędny. Wg mnie lepiej poczekaj te dwa tygodnie i zrób zamówienie u nich lub w innym pewnym sklepie, a w obiecanki cacanki od myster P. nie wierz!

 

Jeżeli chodzi o ceny tej lunetki, to myślę że musisz się przygotować na nową cenę. Widać ludzie podłapali, że to jest to samo co astrotrac i kupują ile się da. Dorobienie pierscienia, to koszt max. 30zł, więc i tak będzie się opłacać.

 

Edytowane przez Amper
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za wieści.

Zamówienie w Astrozakupy jest ciągle ważne. Sami zadzwonili, powiedzieli o sytuacji, przeprosili i obiecali jak najszybciej załatwić. To godne szacunku więc zamówienia nie anulowałem.

Edytowane przez Loki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.