Skocz do zawartości

Jak wyciągnąć draw tube z wyciągu z mikrofocuserem


dziki

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie!

 

Pomóżcie: czy istnieje sposób na demontaż draw tube z takiego wyciągu jak na załączonych zdjęciach?

Niestety zaciąłem się po wykonaniu następujących kroków:

- wykręciłem śruby blokującą i dociskającą wyciąg

- zdemontowałem blok mikrofocusera (odkręcając śruby nr 1)

- wykręciłem śrubę nr 2 oraz identyczną pośrodku draw tube, wykorzystując okienko po zdemontowanym mikrofocuserze

- nie dam rady wykręcić 3 śruby, która jest widoczna na drugiej skrajnej części draw tube

 

Da się to rozmontować bez odkręcania wyciągu od tuby? (czego się boję - żeby ponownie to skręcić tak żeby było "dobrze").

IMG_9942_lq.jpg

IMG_9944_lq.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spróbuj poluzować wszystkie śruby. Te dociskowe z dołu i góry wykręć całkowicie. Szyna nie musi być odkręcona. Wyciągnij drawtube do końca, spróbuj przekrzywić w dół (tak jakbyś go wyginał), jednocześnie ciągnąc do siebie. Tylko w miarę delikatnie! :) Uważaj na blaszkę na docisku na dole, żeby Ci przypadkiem nie wyskoczyła na lustro, albo coś. Cały bajer w tym, aby wgłębienie na dole drawtuba wyskoczyło z prowadnicy.

 

Nie jestem do końca pewny budowy tego TSa. Jeśli wszystko się nie uda, pozostaje jedynie wykręcić cały wyciąg z podstawą.

 

pozdro

 

 

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, chciałem wam jeszcze raz podziękować, bo podpowiedzi przyniosły więcej niż się spodziewałem.

 

Po pierwsze, metoda wimmera nie zadziała przy tym wyciągu. Powód pokazany jest na zdjęciu ze strzałką i łukiem - otóż wewnątrz draw tube jest śruba, która uniemożliwia wysunięcie draw tube nawet przy użyciu siły - blokuje się na powierzchni końca tuby w której porusza się draw tube. Dobrze, że nie przegiąłem z newtonometrami ;) ... ale ten eksperyment obnażył kolejnego kwiatka (żeby nie nazwać tego po imieniu) odnośnie tego teleskopu (chyba, że to normalne, że się śrubki same wykręcają - to wtedy to odszczekam).

 

A więc po drugie, przy próbie wyjęcia drawtube (zaznaczam że na początku użyłem siły porównywalnej z oddziaływaniem aparatu na wyciąg) i poruszaniu jej po kolei w czterech kierunkach (prawo lewo góra dół) cały wyciąg (tzn rura wyciągu) zacząła się... ruszać względem tuby teleskopu! Zachęcony przez Pimo do ruszenia małych imbusików (w ilości sztuk dwie, które wcześniej sam zauważyłem), przystąpiłem do ich odkręcenia. I co się okazało? Że jedna z nich była niedokręcona... nie to że "trochę", tylko o pełen obrot z naddatkiem :|

 

Po wyjęciu fragmentu wyciągu moim oczom ukazał się widok jak na zdjęciach - uważam, po wykręceniu wszystkich trzech śrub z szyny draw tube (zaznaczyłem czerwonym kółkiem śrubę niedostępną od zewnątrz) można będzie uwolnić draw tube.

 

Natomiast na dzisiaj podaruję sobie gwintowanie wyciągu, bo po odkryciu tego małego sabotażu wyciąg zmontowałem na sztywno (nie rusza się już) i teraz mam zamiar dobrze skręcić MPCC w clamping ringu - możliwe, że efekt będzie zadowalający na czas użytkowania teleskopu w okresie gwarancji.

 

edit: no i zdjęcia dodałem :)

IMG_1600_ALR_LQ.jpg

IMG_1598_ALR_lq.jpg

Edytowane przez dziki
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.