Jump to content

Filtr słoneczny


Kimo
 Share

Recommended Posts

Mam pytanie związanez wykonaniem filtra. Mój optisanek ma średnicę 203mm. Czy lepszym wyjściem będzie zrobić taki filtr na całą średnicę teleskopu czy też wykonać mały otwór zaklejając go folią? I jeszcze jedno pytanko jakiego powiększenia najlepiej użyć do obserwacji słońca 30-40x?

Link to comment
Share on other sites

Guest Janusz_P.

Lepiej na pełną aperture bo jak będa Cirrusy to będzie za ciemno z małym filterkiem a duży zawsze można przsłonić w razie czego, sugerowałbym kawałek 25x25cm :salu:

Link to comment
Share on other sites

Musisz mieć folię o rozmiarze 25x25 cm, ponieważ mimo tego, że lustro ma 203 mm, to średnica wewnętrzna wynosi 220 mm, a samą folię trzeba jakość przymocować do pierścienia. Cała szerokość teleskopu to 240 mm, a żeby zrobić rozsądne pierścienie muszą mieć z 2 cm szerokości. Na całej ich wielkości przyklejasz mylar, potrzebujesz więc minimum kawałek 24x24 cm !!! Na to wszystko drugi pierścień i jest gotowe. Potem już tylko rzepy czy inne porządne mocowanie i sprawa załatwiona.

Jak więc widać efektywna wielkość otworu wyniesie 200mm, co będzie prawei idealne ze średnicą lustra. Tak poza tym tym można zmiejszych trochę pierscień tak aby uzyskać dokłądnie 203 mm ale nie ma to sensu. Po pierwze nic nie zyskamy, po drugie pokrycie warsty odbijającej jest nieco mniejsze niż średnica lustra. Tak na prawdę ma 202 mm, a nawet 201 mm :) Lepiej skupić się na lepszym mocowaniu całości do telepa. Tak jak napisałem proponuje kilka porządncyh rzepów (min 4)

 

Januszu. Jak tam moje zamówionko na folię :rabbit:

Link to comment
Share on other sites

Guest Janusz_P.
...

Januszu. Jak tam moje zamówionko na folię  :rabbit:

 

A jak myślisz :lol: zrealizowne z formularza i w drodze pocztowej priorytetem :salu:

Link to comment
Share on other sites

I tak też zamówiłem 25x25 (czekam tylko teraz na listonosza :D ) Czyli ok. Rozumiem że rzepy poopklejać dookoła tubusa i od wewnętrznej strony "tulejki" nachodzącej na teleskop?

Link to comment
Share on other sites

I tak też zamówiłem 25x25 (czekam tylko teraz na listonosza  :D  ) Czyli ok. Rozumiem że rzepy poopklejać dookoła tubusa i od wewnętrznej strony "tulejki" nachodzącej na teleskop?

 

Zgadza się. Trzeba trochę pokombinować - wiadomo praca ręczna. Jak już będe miał folię trzsnę zdjęcie filtra i wstawię na forum

Link to comment
Share on other sites

Guest Janusz_P.
A jak myślisz  zrealizowne z formularza i w drodze pocztowej priorytetem

 

O czyli i do mnie pewnikiem za niedlugo dojdzie moja folia 8)

 

 

Spoko :salu:

 

Dojdzie do każdego kto prawidłowo wypełnił i wysłał formularz zamówienia z naszej strony:

 

http://www.astrokrak.pl/zamowienie.html

Link to comment
Share on other sites

U mnie listonosz był już dzisiaj :!: Ale o 9:40 :Cry: (muszą hibernować jak o takich godzinach roznoszą paczki :) Zostawił karteczkę że filterek jest na poczcie ale niestety dzisiaj nie zdążyłem i musze czekać do poniedziałku :(

Link to comment
Share on other sites

I tak też zamówiłem 25x25 (czekam tylko teraz na listonosza  :D  ) Czyli ok. Rozumiem że rzepy poopklejać dookoła tubusa i od wewnętrznej strony "tulejki" nachodzącej na teleskop?

 

U mnie aktualnie są 2 pierścienie po średnicy zewnętrznej 24 cm i wewnętrznej 20 cm. Boki więc maja po 2 cm. Do tego jeden zrobiłem mniejszy tak aby idealnie wchodził lekko w tubus (warto zdjąć zaślepkę na pająku). Ma 22 cm zewnętrznie i 20 cm wewnętrznie.

Pierścień mały z wiekszym skleiłem po dokładnym wyczyszczeniu butapremem (mam nadzieje, że od Słońca się nie rozkleji).

W ten sposób mam znów 2 pierscienie. Ten klejony tak ściśle przylega do tubusa, że nawet rzepy nie były by mu potrzebne, ale ze względów bezpieczeństwa założę je. Rzepy można kupić na metry w każdym makrecie budowlanym

Teraz czekam na folię, które powinna być dziś.

Po złożeniu wszystkiego do kupy, pstrykne fotkę i pokaże jak to wygląda w całości.

Aha. Pierścienie można zrobić z płyt (MDF, prasowane itp) nawet o grupości 3 mm. Moja tak ma i po wycięciu jest zaskakująco sztywna !

 

Mam pytanie do Janusza !

Jakim klejem skleić najlepiej folię z pierścieniami ?

Link to comment
Share on other sites

Guest Janusz_P.

Folia Baader dobrze się klei klejami cyjanoakrylowmi ale tu wszystko zależy od materiału pierścienia i Butapren może okazać się uniwersalniejszym rozwiązaniem, szczególnie przy MDF-ie :salu:

Link to comment
Share on other sites

Tylko uwaga na opary klejów, szczególnie tych cyjano akrylowych szybkoschnących właśnie. Udało mi się schrzanić poprzednim razem filtr do małęj kompaktowej lornetki o średnicy 25mm, bo się zapaskudził od kleju... Właśnie wczoraj robiłem go od nowa, już innym klejem, muszę zobaczyć co wyszło... Pozdrawiam

-Jarosław

Link to comment
Share on other sites

Ja mam tzw. "szary młotkowy" - jak w Optisanku. Na szczęście bliżej mu do czarnego niż do białego.

 

Uwaga! Ostrożnie z klejem i ew. malowaniem pierścieni. Przykleiły mi sie do podłoża pierścienie po docisku (od strony malowania). :mrgreen:

Mimo że lakier miał wyschnąć w 15 min. sechł na Słońcu kilka godzin, a to pod naciskiem było mało !!!

 

Spieszcie sie powoli ! - mamy jeszcze z 8 dni. !

Link to comment
Share on other sites

U mnie robota z filtrem dochodzi do końca

 

Mam w tej chwili 2 pierścienie (w tym 1 podówjny). Aktualnie w klejeniu całości

Zrobiłem schemat aby można było zobaczyć jak to jest zrobione, a przy okazji może komus się przyda

 

Poniżej też zdjęcia dwóch połówek. Wymiary pierścieni do Optisana 800/203 podałem już wcześniej

 

A,B,C - 3 kolejne pierścienie - niebieska linia - folia mylarowa

 

:vikin:

mylar_pierscien.jpg

 

mylar_folia.jpg

 

schemat_mylar.gif

Link to comment
Share on other sites

Marku dlaczego twoja folia jest czarna? Trzeba ją czymś pomazać :) :shock: Czy dobrze widze że na schemacie folia mocowana jest od wewnętrznej strony tubusa?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
    • Thanks
    • Like
   • 58 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 72 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 17 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.