Skocz do zawartości

Filtr słoneczny


Kimo

Rekomendowane odpowiedzi

Panie Januszu uwazam, ze wydanie na 117zl to duza przesada, nawet dla profesjonalisty jest to rownoznaczne z wyrzuceniem pieniedzy :roll:. Dam sobie glowe uciac, ze jesli taki filtr sie popsuje to moze w 5-10% bedzie to z winy kleju.  Oczywiscie zalezy to tez od ilosci kleju jaka Pan kupil, ale biorac pod uwage taka sama ilosc cena jest kosmiczna  :?

 

Szybciej filtr zaatakują sroki, jak u Mirka :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Masz rację, też nie polecam pistoletu z klejem na gorąco bo Mylar może nie wytrzymać takiego gorąca i będzie dziura ale błagam popraw "literówki :roll: " w drugim poście od góry bo robi mi się niedobrze po jego przeczytaniu, kilkanaście jest nawet komicznych jak "filli mytalowej" czy "zwykłego butapremy" :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marku, moja rada: użyj wyczernionego kartonowego pudła otwartego tylko z 1-2 stron [oczywiście na końcu buiały ekran, to będzie lepszy kontrast i da się większy obraz tarczy uzyskać - ja chcę zrobić coś takiego do zdjęć analogowym kompaktem, innych możliwości foto nie mam :( Pozdrawiam

-Jarosław

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ekran już mam prawie gotowy i jak na razie jest bez bocznych osłon. Myślałem o osłnonach z boku, lecz nie myślałem o ich kolorze.

Rzeczywiście, czarny karton powinien być tu dobrym rozwiązaniem. Gdy osłonie ekran projekcyjny z 3 stron będzie chyba OK ! Dziekuje za radę.

 

Jak duże mogą być przysłony boczne dla ekranu np. 25x30 cm ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uwaga uwaga. Moj filtr jest skonczony :mrgreen: . Szkoda ze nie mam aparatu bo bym wam pokazal moje dzielo zrobione z pocietego podstawka do kwiatow, 4 drucikow, 2 tasm klejacych, kleju cyjanowoakrylowego i foli baadera :D Slonce bylo dzisaj niestety za chmurwami, ale zarowki w pokoju wygladajafajnie przez filtr :mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie po dzisiejszych testach filtr sprawił się bardzo dobrze. Bez rzepów był ustawiany w niesamotiwych skrajnych położeniach. Egzamin zdał na 100% i ani razu nawet nie wypadł z tuby. Jutro mocuje rzepy, (tak na wszelki wypadek) bo nie będe sam oglądał tego zjawiska i boje się, że może miło wszystko wypaść lub ktoś go wyciągnie z tuby.

 

W Planetarium Śląskim, zapowiada się niezła impra i o ile pogoda dopisze (a na taką wskazują prognozy) będzie dużo ludziska. Znając życie, każdy będzie psocił ile się da.

 

Znów chyba zrobię konkurs po tytułem. "Gdzie się patrzy to teleksopu ?" Zapewne wygra przeciwaga, a po niej lunetka biegunowa. :D:):lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok klej. SYLIKONOWY potocznie jak zwał tak zwał. Ważne, że trzyma. Mój pistolet ma termostat dlatego nie psuje foli i kosztował aż tyle. Oczywiscie przed użyciem wyciąłem mały skrawek foli na filtr i sprawdziłem. Trzymało bardzo dobrze a foli nic się nie stało. Test powtórzyłem 2 razy i wynik ten sam. Tak czy inaczej polecam to zacne urządzenie jakim jest ten pistolet każdemu kto robi sobie teleskop czy inne części do niego. Ja wszystkie przesłony w teleskopie montowałem w przy jego pomocy. Plus jest taki, że nie trzeba długo czekać. W moim filtrze mocowania do tuby są z gumek "recepturek" (3) wykorzystałem w ten sposób wystające śrubki od pająka. Słońce śliczne tylko się tranzytu doczekać nie mogę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja niestety nie mam żony i musiałem zrobić sobie sam :P A to moje fotki narazie bez folii a sama konstrukcja :) Zastanawiam się tylko co zrobić z folią która wyjdzie mi poza średnice pierścienia?(no bo to kwadrat a ja mam kółko :lol: ) Uciać ją? Zdięci trochę kiepskiej jakości sorry ale nie miałem innej możliwości :(

Filtr3.JPG

 

Filtr2.JPG

 

Filtr1.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja niestety nie mam żony i musiałem zrobić sobie sam  :P A to moje fotki narazie bez folii a sama konstrukcja  :) Zastanawiam się tylko co zrobić z folią która wyjdzie mi poza średnice pierścienia?(no bo to kwadrat a ja mam kółko  :lol: )  Uciać ją? Zdięcia trochę kiepskiej jakości sorry ale nie miałem innej możliwości  :(
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja nie wiem, co zrobić z 1.5l szamponu samochodowego :lol: , bo tylko takie pojemniki pasowały na tubusy lornety 70mm... Do 50-tek i 60-tek moga być własnie puszki elektryczne albo lepiej plastikowe kubki o cylindrycznym kształcie. Rok temu z takich zrobiłem oprawę filtru do 10x50 -polecam i pozdrawiam

-Jarosław

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się tylko co zrobić z folią która wyjdzie mi poza średnice pierścienia?(no bo to kwadrat a ja mam kółko  :lol: )  Uciać ją?

 

A co innego można z tym zrobić. Tylko uciąć, ale najlepiej to zrobić juz po przyklejeniu jej.

Jak zostaną Ci jakieś większe skrawki, można jeszcze zrobic małe filtry na mniejszą lornetkę czy coś tam.

 

:salu:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje baaderki wyszły tak.

Kupiłem planszę pianki modelarskiej formatu b1 (100x70 cm) za 32 zł ,Kropelkę, taśmę dwustronną i trochę folii u Janusza i dziś wymęczyłem coś takiego.

Są to po kolei na lewej górnej fotce filtry na szukacz do Mt800 , większy do EtXa125 a na dole rączkę z filtrem do obserwacji "dwuocznych".Największy będzie do mojego Soligorka.

Fotki są na szybcika z taniej webkamerki.

baader.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.