Skocz do zawartości

Proszę o radę...


Loki

Rekomendowane odpowiedzi

Mam taką dosyć nietypową sprawę...

Jakiś czas temu, zupełnie przypadkiem, przeglądając astrofotograficzne zasoby sieci, trafiłem na ogłoszenie dotyczące konkursu Astronomy Photographer of the Year 2013.

Zauważyłem, że utworzyli tam kategorię dla nowicjuszy, którzy rozpoczęli przygodę z astrofotografią w ciągu ostatniego roku. Jako, że idealnie do mnie pasowała, wysłałem trzy zdjęcia.

 

Ku mojemu ogromnemu zdziwieniu, przedwczoraj otrzymałem informację, że trafiłem na "shortlist" konkursu i zostałem poproszony o wysłanie jednego ze zdjęć w pełnej rozdzielczości.

I tu zaczął się dramat.W mojej opinii wybrali najgorsze z wysłanych zdjęć. Wstyd mi, że w ogóle je tam zamieściłem. Na swoje usprawiedliwienie powiedzieć mogę jedynie to, że faktycznie nowicjusz ze mnie i nie umiem jeszcze należycie oceniać jakości swoich zdjęć. Moja ocena wtedy i dziś różni się diametralnie, ale... mleko już rozlane...

 

Chcę wysłać pracę o dużej rozdzielczości, ale mam ogromny opór, by wysłać wcześniejszą, fatalną obróbkę. Wprawdzie nic tego zdjęcia i tak nie uratuje - za mało klatek, ale dzięki sugestiom Marka_N udało mi się wypracować nową wersję, wyglądającą nieco lepiej. Problem w tym, że siłą rzeczy wygląda inaczej. Co zrobić? Czy powinienem wysłać wysokorozdzielczą wersję dokładnie tej samej fotki, którą zgłosiłem do konkursu, czy może pozwolić sobie na podmianę pliku na nową wersję? Załączam poniżej starą i nową wersję obrazka. Proszę, doradźcie co z tym fantem zrobić?

 

 

 

Different_stacking_method.jpg

Final_2.jpg

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmm, ale ta druga jest gorsza, najlepiej wyślij im obie, ale przede wszystkim poczytaj w warunkach konkursu, czy tak można,

a najlepiej jakbyś z deczko wyregulował swój monitor, i może obrobił jeszcze raz, bo moim skromnym zdaniem, obie są zbyt agresywnie odszumione - bo zamiast morza gwiazd i oceanu tła, to widać jakieś regularne puzzle

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli pisząc "ta druga" masz na myśli zdjęcie po prawej, to znaczy, że zgadzamy się, co do tezy, że wcześniejsza obróbka była do bani. Zdjęcie obrobione dzisiaj jest po lewej. One obydwa są do bani, ale z tych dwóch, lepsze jest to po lewej (moim zdaniem). To po prawej ma masę agresywnej obróbki. Zdjęcie po lewej wymagało dużo mniej wysiłku, ale robione było jakby nieco inną techniką. Zamiast stackować Raw-y, najpierw wywołałem je do 16-to bitowych tiffów w Lightroomie, nieco rozciągając histogram, ustawiając balans bieli i korzystając z dobrodziejstw filtra "color", który ładnie usuwa z Raw-a kolorowy szum. Okazało się, że jeśli stackuję tiffy, zamiast rawów, uzyskuję znacznie więcej wodoru, choć jego kolor jest nieco inny, bo zamiast czerwieni wychodzi magenta, co na zdjęciu widać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Całe zdjęcie jest do bani. Teraz zupełnie inaczej nań patrzę niż miesiąc temu. Przede wszystkim moja tolerancja co do pojechanych gwiazd była zdecydowanie większa niż obecnie. Mimo krótkiej ogniskowej, każda gwiazdka to króciutka kreseczka - niestety.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Loki, zagłęb się w ten film Jesiona w wątku "Duchów", co prawda, w życiu nie obrabiałem fotek na takim poziomie, ale to daje pogląd jak należy operować tłem, gwiazdami i mgławicąi jakąkolwiek ona by nie była (ciemną, emisyjną, refleksyjną), zobacz, że Adam ma kontrolę nad wszystkim tymi najważniejszymi elementami zdjęcia, a u Ciebie niestety rządzi przypadek, mo albo po prostu przeznaczenie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adam - dziękuję.

U mnie zdecydowanie rządzi przypadek. Film Adama oglądałem już wcześniej. Szczerze mnie przeraził. Myślę, że do takiego poziomu obróbki trzeba dojrzeć i dojść w swoim czasie. Tego nie da się ot tak, po prostu nauczyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.