Skocz do zawartości

TSAPO65Q czy SW ED80?


darekk1998

Rekomendowane odpowiedzi

Nie byłbym tego taki pewien. ED80 + flattener, jak kupujesz nowy wychodzi chyba drożej od 65Q.

 

Dokładnie tak.

 

Osobiście jeślibym rozważał 80mm w dublecie raczej kupowałbym to http://astromarket.pl/teleskopy/lunety-apo/teleskop-apochromatyczny-ts-apo-80-500-ota-1.html ze względu na wyciąg (linear focuser) oraz dlatego, że jest jaśniejszy (f/6,25) od ED-ka,

 

albo to http://astromarket.pl/teleskopy/lunety-apo/teleskop-apo-ts-ed-80-560-mm-3-ota.html również ze względu na wyciąg (3" z możliwością mocowania kamery jak w 65Q). Tu dodatkowo mamy dedykowany 3" korektor do dokupienia.

 

Niestety jak będziesz chciał kupić coś używanego pozostaje Ci właściwie tylko EDek (rzadko się coś innego spotyka na giełdzie).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie byłbym tego taki pewien. ED80 + flattener, jak kupujesz nowy wychodzi chyba drożej od 65Q.

Tuba optyczna SW 80ED OTAW Black Diamond - w sklepie 1979,00 zł - na giełdach około 1400 zł

Reduktor/fieldflattener do refraktorów Sky-Watcher 80ED 859,00 zł - na giełdach około 400 zł

Razem około 1800 zł

 

Refraktor TS APO65Q 65/420mm - w sklepie 2299,00 - na giełdach około 1700 - 1800 zł + Adapter do teleskopu TS APO 65Q na gwint M48 - 209 zł wyjdzie około 2000 zł

Kolega chce kupić używkę, biorąc pod uwagę możliwości obu w DS czy nawet planetek (których TS nie ,,zrobi") - lustrzanką , nawet bym się nie zastanawiał - Kupił bym ED-ka :yes:

Edytowane przez Jacekerbel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega chce kupić używkę, biorąc pod uwagę możliwości obu w DS czy nawet planetek (których TS nie ,,zrobi") - lustrzanką , nawet bym się nie zastanawiał - Kupił bym ED-ka :yes:

 

Jacku, jakie możliwości masz na myśli?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega chce kupić używkę, biorąc pod uwagę możliwości obu w DS czy nawet planetek (których TS nie ,,zrobi") - lustrzanką , nawet bym się nie zastanawiał - Kupił bym ED-ka :yes:

 

Ja z EDka nie miałem możliwości korzystać, ale widząc, jak płaskie pole w całym kadrze daje mi 65Q zamieniłbym go chyba tylko na model 80(ten z 2-soczewkowym korektorem).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jacku, jakie możliwości masz na myśli?

 

O choć by takie jak na symulacji :icon_biggrin:

Pomijając wizual i planetki, czy Muńka którego gdy świeci i efektywne możliwości ,,focania" nam odbiera - ustrzelić można.

Czysta ,,żywa" fotka którą amator bez znajomości zaawansowanych technik obróbki, obserwatorium, czy zaawansowanych CCD przy pomocy zwykłej lustrzanki za 300-400 zł wykonać może.

To już naprawdę wszystko co miałem do powiedzenia, napisałem w pierwszym poście, ze każda sroczka swój ogonek chwali. Jednak biorąc pod uwagę wymienione przeze mnie możliwości apertury 80 mm w porównaniu do 65mm ,,Quadrupletu" jak był do niedawna szumnie nazywany ja osobiście jako amator z pewną praktyką kupił bym zestaw ED 80 :icon_biggrin:

Lecz Kolega Darek zdecyduje sam.

TS.jpg

ED.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jacek, co tak nerwowo, i od razu "amator z pewną praktyką" - weź proszę pod uwagę że nie Ty jeden na tym forum (wielu miało EDka i 65Q). Oczywiście każdy decyduje sam ale my przecież już sobie dyskutujemy o wadach i zaletach tych teleskopów (tylko dyskutujemy - od tego przecież jest forum).

 

Jeszcze dwa pytania:

1. Co mają zobrazować zdjęcia które załączyłeś?

2. "65mm ,,Quadrupletu" jak był do niedawna szumnie nazywany" - dlaczego szumnie? Dlaczego do niedawna?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś miałem TSQ65mm i kupiłem TS ED 70/420. Teraz trochę żałuję, chociaż nie wiem czy cztery soczewki nie wpływałyby negatywnie na obraz razem z Etalonami (ale to inna bajka). Pod względem jakości obrazu 65mm jest lepszy (kontrast, barwa itp.). Nie robiłem zdjęć DS, więc nie wiem czy i w moim egzemplarzu wychodziłyby trójkątne gwiazdy. Jedna rzecz, która mi się nie podoba w TS 65mm to waga, jak na tak mały refraktor to powinna być mniejsza. ED 80 mm nie miałem, więc nie mogę porównywać. Jednak jeżeli ważna dla Ciebie jest również mobilność i małe wymiary sprzętu to się nie zastanawiaj, bierz TS65, nawet jeżeli dostaniesz wadliwy sprzęt Astromarket wymieni na sprawny albo poprawi wadliwy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jacek, co tak nerwowo, i od razu "amator z pewną praktyką" - weź proszę pod uwagę że nie Ty jeden na tym forum (wielu miało EDka i 65Q). Oczywiście każdy decyduje sam ale my przecież już sobie dyskutujemy o wadach i zaletach tych teleskopów (tylko dyskutujemy - od tego przecież jest forum).

 

Jeszcze dwa pytania:

1. Co mają zobrazować zdjęcia które załączyłeś?

2. "65mm ,,Quadrupletu" jak był do niedawna szumnie nazywany" - dlaczego szumnie? Dlaczego do niedawna?

 

Nic nerwowości u mnie niema (cholerka miałem już nie pisać) choć chmurwny kolejny dzień i nowego nabytku - kamerka nie mogę po testować.

Oczywiście wziąłem udział w dyskusji z autopsji (kolega miał TS-ka ja mam 80 Orion Eon) ale już mi się argumenty skończyły więc napisałem, że kończę :icon_biggrin:

Fotki obrazują szerokie pole TS i średnie pole jakie ,,zrobi" Edek.

Dlaczego do niedawna nazywany ? - No bo kiedyś w sklepach tak było przy nim napisane, teraz nie widzę - jest napisane Refraktor TS APO65Q 65/420mm OTA a idąc tym tropem to ja mam zestaw optyczny Qinta - pled Orion Eon + flattener 3 elementowy TV :icon_biggrin:

Pozdrawiam Jacek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jazz nie wiem czy Ty się nie droczysz z Jackiem ;-)

 

Myślę, że Jacek pisząc "możliwości" miał na myśli jedynie powiększenie (tak wnioskuję dopiero z załączonych zdjęć) - a to warto by uściślić, bo dla jednych możliwością "in plus" jest większe powiększenie, a dla drugich bardziej płaskie pole czy lepsza kolorystyka, lub nawet lepszy wyciąg.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jazz nie wiem czy Ty się nie droczysz z Jackiem ;-)

 

Myślę, że Jacek pisząc "możliwości" miał na myśli jedynie powiększenie (tak wnioskuję dopiero z załączonych zdjęć) - a to warto by uściślić, bo dla jednych możliwością "in plus" jest większe powiększenie, a dla drugich bardziej płaskie pole czy lepsza kolorystyka, lub nawet lepszy wyciąg.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jacek, dalej na stronie producenta jest napisane Quadruplet.

 

O zdjęcia pytałem bo przedstawiają ten sam kadr tylko jedno jest powiększone a drugie zmniejszone.

 

Napisać można wszystko :rolleyes: - tu flattener ,,wetknięty" do środka, ja mam skręcony z drawtube na stałe.

No fakt fotki pomyliłem ale o bardzo szerokie pole TS ka mi chodziło i średnie ED ka, które ,,chwytają" i mówiąc prostym językiem danie ciałko uchwycone w TS będzie ,,dużo mniejsze" na fotce od uchwyconego przez ED tą samą matrycą po amatorsku pisząc :icon_biggrin:

Dobra - niech się inni użytkownicy wypowiadają :icon_biggrin:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dziki, no co Ty, za duży jestem na droczenie. Tylko rozmawiamy, byłem po prostu ciekaw. Co do powiększenia raz jest to zaleta a raz wada ale mniejsza z tym. Co do zdjęć to teraz już wiem o co chodziło, Jacek napisał co miał na myśli.

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No fakt fotki pomyliłem ale o bardzo szerokie pole TS ka mi chodziło i średnie ED ka, które ,,chwytają" i mówiąc prostym językiem danie ciałko uchwycone w TS będzie ,,dużo mniejsze" na fotce od uchwyconego przez ED tą samą matrycą po amatorsku pisząc :icon_biggrin:

 

Z jednej strony to fakt, ale Canony mają na tyle sporą rozdzielczość, że prawie nigdy nie wstawia się zdjęć 1:1, tylko zawsze po resize. A z TSa można zrobić delikatnego cropa.

Pewne jest, że oba sprzęty finalnie kosztują podobnie, dają dobre jakościowo obrazy i można nimi robić podobne zdjęcia obiektów DS.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z jednej strony przekonują mnie argumenty żeby zastanowić się nad wyborem (Jacekerbel) z drugiej strony jestem ciągle za TSem nw czemu :(

Znów przekonuje mnie wyposażenie ED80 (walizka itd.) TSa dostajemy wkońcu gołego. Lukałem też na giełdę i zobaczyłem coś takiego.

http://astromaniak.pl/viewtopic.php?f=31&t=26538 tutaj mamy TSa za 1999zł gołego a tutaj znów http://astromaniak.pl/viewtopic.php?f=31&t=26160 cały zestawik EDka ze wszystkimi potrzebnymi rzeczami za cenę 1600zł!!!!!! To jest śmieszne poprostu!!!! Tylko trafić na taką ofertę EDka to brać i się nie zastanawiać :) A i tak i tak pan sprzedający ten oto sprzęt nie umiał się tego sprzętu pozbyć dosyć szybko tylko że ja musiałem się tak późno pokapować :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze narodziło mnie się kolejne pytanko jeśli by to był jednak EDek 80 to z jakiej firmy Oriona,SW czy może Calestrona który spisuje się w astrofoto najlepiej moim skromnym zdaniem myślę że na to pytanie musi odpowiedzieć Jacekerbel bo tutaj on tylko używa EDka z tych osób którzy do teraz pisali w tym wątku :)

Edytowane przez darekk1998
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze narodziło mnie się kolejne pytanko jeśli by to był jednak EDek 80 to z jakiej firmy Oriona,SW czy może Calestrona który spisuje się w astrofoto najlepiej moim skromnym zdaniem myślę że na to pytanie musi odpowiedzieć Jacekerbel bo tutaj on tylko używa EDka :)

 

Tak ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko Erbel ma 80 ED i on może odpowiadac na pytania ?

 

Mam Licencję :icon_biggrin:

Kolego Darku tu wielu użytkowników posiada podobne teleskopy.

Mój troszkę się rożni od SW 80 ED - wyciągiem , ogniskową (w nim jest 500mm w SW 600mm) i takie tam pierdułki.

No i do niego stosuję Flattener TeleVue 0.8x. Eonek jest troszkę ,,jaśniejszy"

Mój konkretnie to Orion EON 80 http://www.astrokrak.pl/483-tuba-optyczna-orion-eon-80mm-ed-apo-.html http://www.highpointscientific.com/product/ORI-09927/Discontinued-Orion-EON-80mm-ED-Apochromatic-Refractor-OTA-with-Hard-Carry-Case-09927.html

Zapewne będziesz miał za chwilę wiele cennych postów od Kolegów, którzy są fachowcami w astro foto przy pomocy tych rurek :icon_biggrin:

Edytowane przez Jacekerbel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

JaLe każdy może odpowiedzieć na pytanie nie tylko Jacekerbel napisałem tak że Jacek ma się wypowiedzieć na pytanie bo tylko on piszący a nie przeglądający ten wątek ma rurkę ED80

 

Mam ED80Sw miałem Oriona i nie widze róznicy. Fotki z ED Simarika i troche moich tutaj: astronomia.vot.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.