Skocz do zawartości

Średnica LG w Maku 127 ?


Rekomendowane odpowiedzi

mysle ze 127mm. ale ta srednica moze sie odnosic do srednicy menisku. ale ogolnie to; menisk powinien miec 127mm srednicy a lustro glowne powinno byc troche wieksze.
W danych technicznych podają średnicę menisku 127mm.W rzeczywistości średnica czynna menisku,to ~118mm.Tak wynika z moich pomiarów i z pomiarów na zachodnim forum.Promienie swiatła,śą w menisku załamywane na zewnątrz,więc LG,musi mieć średnicę większą od 118mm.Może ktoś rozbierał Maka 127 i zmierzył LG.

http://www.cloudynights.com/ubbthreads/showflat.php/Cat/0/Number/5804174/page/0/view/collapsed/sb/5/o/all/fpart/all/vc/1

 

FIG.188

http://www.telescope-optics.net/maksutov_cassegrain_telescope.htm

Edytowane przez Motloch Franciszek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

grubo ponad rok temu mierzyłem swojego Maczka i gdzieś to opisałem na forum

źrenica wyjściowa wyszła mi 122 mm

nie rozbierałem go więc średnicy LG nie znam. Powodem zmniejszenia średnicy czynnej jest średnica wewnętrzna menisku (od strony LG) wynosząca 127 mm.

LG musi mieć nieco większą średnicę by uniknąć winietowania przy maksymalnym użytecznym polu widzenia. W dzień z okularem Plossl 25 mm winietowania nie zauważyłem. W nocy z kątówką 2" i okularem Erfla 32 mm winietowanie też było niedostrzegalne

mój Maczek to wersja niebieska. Ma około 6 lat

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja do drugiego już Maczka 127 używam okularu SWAN 40mm/72* i z nasadką kątową SW 90*/2"/przelot 47mm,niema widocznej winiety.Winieta była przy kątówkach dielektrycznych SW i WO,bo mają mniejszy przelot.

Żrenicę wyjściową mierzę ,po wyostrzeniu na dal,lupą Telson,z podziałką 0,1mm.

Ale,żeby obliczyc powiększenie i ogniskową,trzeba wiedzieć,jaką średnicę ma LG.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

moim zdaniem w teleskopach typu MAK iSCT srednica czynna jest srednica menisku lub plyty korekcyjnej.
Tu się zgadzam,że o ilości zebranego światła,decyduje średnica czynna korektora,lub menisku.

Ale wiązka światła w Maku,zostaje załamana na zewnątrz i pada na LG.Mierząc żrenicę wyjściową,lupą,po wyostrzeniu na dal,widzę LG i ustawiam ostrośc oka przez lupę,na LG,a nie na menisk.

Ogniskowa Maka,też jest od LG,do ogniska,a nie od menisku,do ogniska.

Jeżeli tak nie jest proszę o sprostowanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.