Skocz do zawartości

EQ3-2 vs tuba 203/800


WilkFenris

Rekomendowane odpowiedzi

Pytanie bardziej z ciekawości, niż z aktualnej potrzeby. Wprawdzie zmianę tuby planuję na przyszły rok, ale jak chyba każdy lubię sobie trochę poteoretyzować w kwestiach sprzętowych i zastanawiać się "co by było gdyby". Czy EQ3-2 poradzi sobie z tubą jak poniżej ??

 

http://www.astrokrak.pl/236-tuba-optyczna-gso-mt-800-.html

 

Gabarytowo od 150/750 różni się niewiele (głównie średnicą), a przyrost wagi to tylko niecałe 2kg (z 5 z kawałkiem przy 150/750, na niecałe 7).

150/750 jest stabilny i nie ma z nim problemów. Po korektach położenia nawet przy powiększeniach powyżej 200x stabilizuje mi się w jakieś 3 sekundy i stoi jak skała. Przeciwwagi znajdują się dopiero w połowie rury na której są zamontowane i jest jeszcze sporo zapasu. Ogólnie mam wrażenie, że mógłbym taką tubę bez kłopotu na nim powiesić i pracowałoby to poprawnie i nie musiałbym się z tym jakąś szczególnie mordować.

 

http://www.celestia.pl/Monta%C5%BC_paralaktyczny#EQ3-2

 

Czyli do 7kg pracuje bez kłopotu, jak się zadba o kilka detali ;)

 

Co myślicie ??

 

 

PS. Widziałem fabryczne zestawy EQ3-2 + tuba 150/1200, która waży więcej niż ten 203/800.

Edytowane przez WilkFenris
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A do czego ten zestaw ma być?

Wizual? Astrofoto?

 

Jeśli astrofoto to zapomnij .

Jeśli wizual to moze być jeśli pasuje Ci ciągła walka z wygaszaniem drgań

A wzrost wagi zestawu o 2 kg to prawie 50%

Edytowane przez motoolo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko obserwacje wizualne. Astrofoto nie leży w kręgu moich zainteresowań i raczej tak pozostanie.

 

Co do drgań... cóż. Powiem szczerze, że naczytałem się tyle lamentów o tym, jak to EQ3-2 się trzęsie przy 150/750, jaki to jest zły, straszny i w ogóle szatan... tymczasem niczego takiego nie zaobserwowałem u siebie. Wiem też, że 150/1200 waży mniej więcej podobnie ile 200/800, a są fabryczne zestawy tej tuby i EQ3-2. Więc w teorii niby można.

 

Najbardziej zależałoby mi na opinii kogoś, kto próbował podobnych konfiguracji...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...Wiem też, że 150/1200 waży mniej więcej podobnie ile 200/800, a są fabryczne zestawy tej tuby i EQ3-2. Więc w teorii niby można. ...

Ogniskowa 800mm i 1200mm przy tym samym trzęsieniu da inny rezultat w obrazie w okularze! Nie można ograniczać się tylko do porównywania mas, ważne jest też powiększenie.

 

Przez jakiś czas miałem MT-800 na EQ3. To jest wykonalne, lecz to nie jest komfortowe. Kiedy przesiadłem się na montaż HEQ-5 miałem wrażenie że mam w domu co najmniej technologię na miarę wahadłowca kosmicznego i dziwiłem się jak jak bez tego mogłem działać do tej pory. Montaż to bardzo ważna część zestawu (jeśli nie najważniejsza). Jest jednak inna droga (dla wizuala)- Dobson. Stanowczo polecam spróbowanie tego typu montażu na jakimś zlocie lub u znajomego. Przy znacznie niższych cenach można mieć lepszy sprzęt i dotyczy to także tuby. Jeśli Twoja droga wiedzie do wizuala - sprawdź Dobsona. Przy ograniczonym budżecie nie ma sensu pozostawanie przy paralaktyku.

Edytowane przez piotrs
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak mówiłem, to tylko pewna opcja którą rozważam. Dobrze wiedzieć, że jest to wykonalne. Z tym komfortem, to jest różnie i zależy od osobistych wymagań. Co jednemu wydaje się nie do przyjęcia, dla drugiego jest całkiem w porządku, a dla trzeciego jest szczytem marzeń. Wszystko jest kwestią wymagań użytkownika i aktualnych możliwości.

 

Za jakiś tydzień, będę u Krzysztofa Kidy z okolic Elbląga. Będę miał okazję sprawdzić 8" Newtona osobiście, co powinno mi nieco rozjaśnić sytuację i na pewno bardzo pomoże w wyborze na co zbierać i do czego przystosowywać akcesoria :P

 

Ale skoro posiadałeś taki zestaw, to może mógłbyś opowiedzieć coś więcej o takiej konfiguracji? Co cię najbardziej denerwowało w takim zestawie? Jakieś szczególne niedogodności itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale skoro posiadałeś taki zestaw, to może mógłbyś opowiedzieć coś więcej o takiej konfiguracji? Co cię najbardziej denerwowało w takim zestawie? Jakieś szczególne niedogodności itp.
Trochę nie jest to dobre pytanie, bo jak sam powiedziałeś wszystko zależy od osobistych preferencji i zasobności. Uważam że dysponując kwotą na eq3 i MT-800 oraz myśląc o wizualu - na pewno bym wybrał coś na Dobsonie.

Jak już bardzo, ale to bardzo nie chcesz Dobsona, to zbieraj na montaż a nie na większy teleskop. Dom buduje się od fundamentów a nie od dachu. Tymczasem jak masz 150/750 i tak masz obrazy niewiele gorsze od tych z 200/800.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie jak napisał Kolega piotrs, Na eq3-2 będą drgawki z taka tubą. Tutaj masz piękny teleskop do wizuala - patrzyłem przez niego na zlocie - naprawdę warto :yes:http://astropolis.pl/topic/41763-teleskop-meade-lightbridge-10-cali-mega-usprawniony/

 

Edytowane przez Jacekerbel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK. Teraz pytanie. Czy da radę samemu przenieść całego 10" dobsona 500 - 600 metrów? Mam pewne wątpliwości. I nie chodzi tu o wagę, a o gabaryty. EQ3-2 wsadzam w plecak, statyw zaczepiam na plecaku jak karimatę, a tubę 150/750 w torbę na ramię i choć ma to swoją masę, to spokojnie można z tym iść. Przy tubie 200/800 nie będzie specjalnie żadnej różnicy. Mam wolne ręce i spokojnie sobie spaceruję na wzgórze na obserwację blisko domu. Czy to samo zrobię z 10" teleskopem na dobsonie?

 

Widzicie. Ja chcę tego teleskopu używać. Często jest tak, że wychodzę na obserwacje zupełnie sam. Nikt mi nie pomoże tego nieść. To musi to być sprzęt, który zabiorę na własnych plecach. Dlatego właśnie szukam alternatyw. EQ3-2 (czy nawet EQ5) nie są może jakieś super lekkie, ale mają tą zaletę, że można je złożyć i zajmują dość mało miejsca. Na tyle mało, że da się je spokojnie spakować w plecak. Robiłem tak już nie raz z EQ3-2 i daje radę. Niesienie na plecach 20kg do przyjemności nie należy, ale jest to wykonalne. Na miejscu 10 - 15 minut składania i wszystko jest gotowe do użytku. Tymczasem podstawy do dobsona nie rozłożę. Ma to wielkość mniej więcej szafki nocnej. Tuba 10" jest tak duża, że noszenie jej na większe odległości jest bardzo utrudnione. Wszystko to jest bardzo nieporęczne. Nie potrzebny mi teleskop, który będzie stał i będę go mógł użyć 4 razy do roku.

 

Sam chciałem 10" Dobsona. Ciągle taka opcja wchodzi w grę. Ale... no właśnie. Czy przypadkiem nie jest to sytuacja podobna do zakupu np. limuzyny merca, a później okazuje się, że taki merc to zbyt wiele i stoi głównie jako ozdoba podjazdu, bo nie stać mnie na naprawy, paliwo i ubezpieczenia :P Czasami lepiej kupić coś mniejszego, ale takiego, co będzie używane i będzie cieszyło na co dzień, a nie od święta. Muszę poważnie brać pod uwagę ograniczenia w mobilności i fakt, że nie mam własnego auta. Wyjazdy to u mnie rzadkość. Obserwuję głównie blisko domu, ale to wymaga pokonania kilkuset metrów na dogodną miejscówkę.

 

Nie stać mnie na pomyłkę, dlatego to dla mnie dość poważna sprawa. Mam sporo czasu na przemyślenia, ale kiedy już będę miał kasę na zakup, to chciałbym już wiedzieć, co kupić aby się nie skrzywdzić. Kwota jaką będę dysponował, będzie oscylowała koło 2000zł, więc nie jest to zbyt wiele. Muszę wszystko rozsądnie wykalkulować, bo nie stać mnie na pomyłkę i zakup pięknej ozdoby o dużych możliwościach... teoretycznych :P

 

Reasumując, to co mam obecnie całkiem dobrze się sprawdza i jest na tyle mobilne, że mnie nie ogranicza.

Myślałem jeszcze nad 150/600, który jest naprawdę mały (57cm długości !!) i lekki (sporo poniżej 5kg), ale to nie będzie rozwój, a udogodnienie.

200/800 to jest krok w kierunku zwiększenia możliwości obserwacyjnych, bez drastycznego ograniczenia w mobilności. Teoretycznie stać by mnie było na wymianę EQ3-2 np. na EQ5 przy zakupie tej tuby, choć z drugiej strony jeżeli nie jest to konieczne, to wolałbym tego uniknąć. Stąd pytanie, czy 200/800 będzie użytkowy na EQ3-2. Za jakiś czas mógłbym wymienić także i montaż.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobsony też mogą być mobilne, np:

http://www.teleskopytaurus.pl/

http://astropolis.pl/topic/32841-columbus-ul/

http://www.obsessiontelescopes.com/

http://www.hubbleoptics.com/UL16.html

i wreszcie http://www.google.pl/search?q=portable+dobsonian+telescope&biw=1098&bih=701&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ei=zM_7UYf7D4iHswbls4D4AQ&sqi=2&ved=0CFcQsAQ

 

To może nie takie tanie, ale jest do czego dążyć. W tym polskie konstrukcje są bliżej cenowo i do tego co jakiś czas pojawiają się na naszej giełdzie.

 

P.S. - a to takie małe ekstremum: http://www.cruxis.com/scope/scope1070.htm

Edytowane przez piotrs
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taki Taurus T300 to byłoby coś. Szkoda, że nie robią np. 10". Byłby pewnie sporo tańszy. 5000zł to jest dla mnie zbyt dużo. Nie wiem, czy byłbym w stanie tyle uzbierać na coś, co w praktyce jest do życia zbędne. Mam rodzinę i inne wydatki. Chyba jest dla mnie zwyczajnie za drogi. Musiałbym czekać lata, a w tym czasie zawsze coś wypadnie do kupienia, wyremontowania, naprawy itp... Inne teleskopy z tej listy również są poza zasięgiem finansowym. Po prostu. Nie jestem bogaty i muszę sobie radzić z bardzo ograniczonymi środkami finansowymi.

 

Napiszę maila i zapytam, czy jest możliwość zrobienia 10" teleskopu. A nóż widelec... nigdy nie wiadomo. Gdyby był w okolicach 3000 - 3500zł, to mooooooże (bazując na różnicach w cenach pomiędzy 10" a 12")... stawiając na szali moje małżeństwo byłbym w stanie go kupić w rozsądnym przedziale czasu ;)

 

Jeżeli nie ma takiej opcji, to niestety, ale to zbyt dużo. Po prostu jest to nierealne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szukaj sprzętu na giełdzie. Tu masz przykład: http://astropolis.pl/topic/41732-columbus-350-ul-kratownicowy/

Na sprzęt ludzie zbierają latami, czasami robiąc zakupy krok po kroku. Pamiętaj przy tym że sprzęt nowy dużo traci na wartości w momencie zakupu - dlatego warto jest kupować sprzęt używany (oczywiście trzeba uważać żeby się nie naciąć na nieuczciwego sprzedawcę z felernym towarem, ale to raczej na giełdach takich jak tutejsza rzadkość).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

200mm, nawet krótkie F/4 to na EQ3-2 będzie porażka -mam ten montaż i wiem. Nie sugeruj się tym, że to "tylko" 2kg więcej. Liczy się moment bezwładności zestawu tuba-przeciwwaga, a ten wzrośnie nieproporcjonalnie do wzrostu masy, bo środek ciężkości tuby o większej średnicy wypadnie kilka cm dalej od osi RA niż dla 150/750, w dodatku dla wyważenia po drugiej stronie będziesz musiał wysunąć dalej od osi (i to znacznie!) przeciwwagę. Moment bezwładności zależy proporcjonalnie od masy i z kwadratem od promienia, więc zmiany mogą być drastyczne.

Jeśli chcesz mobilnego Newtona 200mm, zostaje Ci montaż Dobsona o minimalnych rozmiarach, czyli domowej roboty. Tubę możesz nosić na szelkach z nylonowej taśmy, montaż w rękę + małą torba na ramię zawierająca podręczne akcesoria (okulary, atlas nieba, latarka, stołek wędkarski).

Jak daleko jest ten pagórek od domu? Przy większej odległości zestaw z tubą 200mm może być jednak niewygodny, a to wpłynie na częstość korzystania z niego (wiem po sobie, jak to potrafi być demotywujące). W tej sytuacji dorobienie Dobsona wg. koncepcji j.w. do posiadanej tuby może być lepszym rozwiązaniem.

Pozdrawiam

-J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też mam ten montaż... naprawdę nie jest zły...

 

Zdecydowałem się czekać i albo uda mi się trafić na coś w stylu Taurusa, czy Columbusa, najlepiej 10" maks 12", albo w trakcie tego czekania uzbieram na nowego.

Trochę rozmyślałem na ten temat ostatnio (dzięki Krzysiek za cierpliwość) i zdecydowałem, że nic innego mnie nie zadowoli. Wszelkie półśrodki będą tylko stratą czasu i pieniędzy. Póki co będę użytkował SW 150/750, a w międzyczasie będę trzymał rękę na pulsie i starał się nie przegapić jakiejś okazji na 10" cudo. Jestem przekonany, że jak już dostanę taki teleskop w swoje ręce, to wynagrodzi mi on całe to czekanie ;)

Edytowane przez WilkFenris
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli masz w domu narzędzia i dobre warunki nazwijmy to, warsztatowe, spróbuj zrobić małego Dobsona pod Twoją Tubę 150/750. Jak dobrze zakombinujesz (montaż mały i lekki, z uchwytem do przenoszenia), będziesz miał całkiem spory mobilny teleskop do noszenia na ten pagórek. Taki, który będziesz rozstawiał na stanowisku w sekundę, bez żadnych regulacji, przeciwwag itp. zabaw z paralaktykiem. Jako mocowanie tuby do czopów osi Alt montażu możesz wykorzystać standardowe obejmy na tubę, a same czopy mogą być z uciętych zaślepek od rur kanalizacyjnych z PCV.

Pozdrawiam

-J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.