Skocz do zawartości

120/600 SW + eq3-2 - pierwsze wyjazd pod ciemne Niebo


Kirien

Rekomendowane odpowiedzi

Wreszcie wyskoczylrm na wies z tej wawy. Mam dzialeczke po rakowem w swietokrzyskim. Wlasnie wszedlem do domu z dworu :) siedzislbym jeszcze ale zmarzlem. Ponizej lista wypatrzonych i pewnych obiektow :

M31

M57

M56

M81

M82

M92

M13

M34

M33

 

Miebo jest tu czarne s droga mleczns widoczna super. Ten refraktorek wymiata :) m57 widzialem wyraznie nawet s okularze 6mm sw uw. Obraz ostry i gwiazdki pynktowe. Jutro wiecej obserwacji ;) dobrej nocy ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja tez przed chwila wrocilem do domu z obserwacji ale lornetka Nikon Action 10x50. Droga Mleczna pieknie widoczna golym okiem. przez lornetke mrowie gwiazd. piekne Plejady i Cha Hi w Perseuszu. gromady otwarte w Woznicy M57 w Lutni M31 i M33 w Andromedzie i Trojkacie. wlasnie wschodzil Orion z Wielka Mglawica. i tak mozna wyliczac bez konca. dobranoc albo dzien dobry.

 

zapomnialem jeszcze o dwoch meteorach /jasnych/ ktore przelecialy przez pole widzenia lornetki/jeden Perseid/. zostawily za soba smugi. pierwszy przelecial dokladnie na tle Plejad.

Edytowane przez margor55
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taki 120/600 to super sprzet do szerokich pol. Patrz w Strzelca poki jest na niebie. "Opary z czajnika" w szerokich polach teleskopu(3-5 stopni) wygladaja kapitalnie. Laguna, koniczyna, orzel, omega i kapitalna cala M24, dodaj M25,M22. to sa obiekty dla tego teleskopu i niestety uciekaja i dopiero za rok beda. To co ogladales bedzie pozniej na niebie a strzelec juz nie. Do kolekcji polecam M11 wraz z calym asteryzmem w tarczy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok-dzieki postaram sie dzis to zaliczyć. Wczoraj nie dopisalem jeszcze m101 bo zakiczylem,a dzis chcialbym zaliczyc galaktyke whirpool + to o czym piszesz ;)

Czy jak mi tube w nocy zarosi to po przeniesieniu do domu msm zatykac tube tym deklem czy nie? Nie chce zeby warstwy odblaskowe sie zmoczyly...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak ci zarosi soczewke to zostaw az wyschnie i wtedy przykryj. Co do osprzetu taki must have to 2 calowa katowka plus es 30mm, masz powiekszenie 20x, zrenice 6mm i pole 4 stopni. okular 6mm co masz to akurat masz 100x powiekszenie i zrenice 1,2mm. Nizej to juz bym nie schodzil.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kilka dzisiejszych zdobycznych:

 

M51 - pod wielkim wozem- dwa klaki

M63-ledwo klak

M94

M109- praktycznie niewidoczna mgielka

M97

M108 prawie niewidoczne

M102-paseczek

M15

M2

Hmm, przyznam szczerze ze radosc jest spora ale liczylem ze te galaktyki ciut jasniejsze beda skoro to refraktor f5... No nic, jako traveler jest super. Jutro kurier przywozi mi naped jednrj osii, jade po przejscioeke m42-eos i moze w kadrze zobacze te spiralne ramiona bo poki co to szare kłaki :) dzis popatrzylem na ksiezyc. Spodziewalem sie jakiejs mega aberracji a prawie jej nie widzialem. Naprawde nie jest tak zle ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Hmm, przyznam szczerze ze radosc jest spora ale liczylem ze te galaktyki ciut jasniejsze beda skoro to refraktor f5...

 

Jasnosc galaktyk nie zalezy od swiatlosily, tylko od srednicy sprzetu, refraktor 120mm za duzo nie pokaze tu juz lepiej sprawi sie 150mm ale szalu tez nie zrobi. Przykladowo w powiekszeniu 100x masz zrenice 1,2mm a taki newton 12 cali ma w tym samym powiekszeniu 3mm zrenice i tam to juz wygladaja te obiekty lepiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

masz racje ze jasnosc powierzchniowa zalezy tylko od zastosowanego powiekszenia. ale 3mm pokarze niestety mniej. nalezy tak dobierac powiekrzenie zeby zrenica wyjsciowa byla dostosowana do typu obserwowanego obiektu. czyli zrenica wyjsciowa 5mm da obraz jasniejszy niz zrenica wjsciowa 3mm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myslalem ze jesniejszy pokaze wiecej od takiego samego refraktora tylko np 102/500. Poki ci sprzet jest wypozyczony ale podoba mi sie toto bardzo na wypady za miasto. Symty 6" nie bede ciagal, synta nie porobie nawet 5 sek klatek a wczoraj robilem 30 sek (nie mam wiecej w aparacie bo potem jest bulb) i gwiazdy byly nieruszone :) wiem ze dla wiekszosci 30 sek to malo ale andromeda wyszla fajnie i m82 i m82 tez fajnie jasno :) m101 wyszla ze spiralnymimi ale slabiutko z jasnoscia - pewnie przez ksiezyc bo pare dni temu wygladala lepiej ale tez obserwacja byla pozniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.