Skocz do zawartości

Początkujący obserwator i zdjęcia nieba, jak montuje się aparat?


Bartek C

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Jestem szczęsliwym posiadaczem teleskopu skywatcher mak 102 i ogólnie pomijając fakt, ze przydałby się lepszy, chciałbym pobawić się w fotografię nieba. Niestety nie bardzo wiem jak się za to zabrać, myslałem o kupieniu uzywanego body, ale z tym wiąze się pytanie. Jak wygląda sprawa zbliżenia, kiedy wykręce koncówkę okularu i wkręce zamiast niej aparat? Czy może montuje się body za okularem? Jeżeli tak, to w jaki sposób? To pytania laika więc nie bijcie :)

 

Dorzucę jeszcze pytanie, czy ktoś z forumowiczów nie ma jakiegoś body od aparatu, do sprzedania w przyzwoitej cenie.

Edytowane przez Bartek C
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć Bartek,

dokładnie nie wiem jak się wpina body do Maka - nie spotkałem osoby fotografującej Maksutovem (chyba, że kręcącą planety), ale jeśli chodzi o powiększenie to takowe masz stałe - zależne od wielkości matrycy o ogniskowej urządzenia optycznego. Jeśli chcesz dodać okular przez aparatem (wtedy musisz również wykorzystywać obiektyw w body) i to się nazywa projekcja afokalna, niestety obraz przy takiej jest dużo gorszy.

W przypadku wpięcia aparatu bezpośrednio do teleskopu - nazywa się to robieniem zdjęć w ognisku głównym.

 

Nie wiem jaki wyciąg ma Twój mak - jeśli 1,25" to przy matrycy APS-C będzie powodował ogromną winietę - jeśli 2" to jest jeszcze ratunek :-)

 

Może powiedz jakie obiektach chciałbyś fotografować? Jak DSO (obiekty głębokiego nieba) to potrzebujesz jeszcze montażu paralaktycznego (dla tej ogniskowej maka to musi być raczej lepszy) no i najlepiej guidera (zestawu "prowadzącego" montaż). Ogólnie maksutovy nie są polecane do astrofotografii.

 

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziekuje za odpowiedź!

W twojej wypowiedzi pojawiło sie tyle technicznych określeń, że poczułem sie bardziej początkujacym niż na początku:)

Chciałem zrobić zdjecia księżyca, marsa i być moze jakieś galaktyki, ale bez okularu chyba nie bedzie to mozliwe.Mocowanie teleskopu mam az3, które zresztą zaproponowano mi tutaj.

 

 

Edytowane przez Bartek C
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Jestem szczęsliwym posiadaczem teleskopu skywatcher mak 102 i ogólnie pomijając fakt, ze przydałby się lepszy, chciałbym pobawić się w fotografię nieba. Niestety nie bardzo wiem jak się za to zabrać, myslałem o kupieniu uzywanego body, ale z tym wiąze się pytanie. Jak wygląda sprawa zbliżenia, kiedy wykręce koncówkę okularu i wkręce zamiast niej aparat? Czy może montuje się body za okularem? Jeżeli tak, to w jaki sposób? To pytania laika więc nie bijcie :)

 

Szanowny Kolego tu jest wątek dotyczący podłączenia body do SCT i po przeczytaniu będziesz wiedział o co chodzi :icon_biggrin:

Edytowane przez Jacekerbel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziekuje za odpowiedź!

W twojej wypowiedzi pojawiło sie tyle technicznych określeń, że poczułem sie bardziej początkujacym niż na początku:)

Chciałem zrobić zdjecia księżyca, marsa i być moze jakieś galaktyki, ale bez okularu chyba nie bedzie to mozliwe.Mocowanie teleskopu mam az3, które zresztą zaproponowano mi tutaj.

:-)

Zdjęcia księżyca zrobisz bez problemu, planety też uchwycisz, ale będą stosownie mniejsze - je się "kręci" nagrywa dużą ilość klatek i potem łączy się w programach (np. Registax). Montaż masz AZ3 a nie mocowanie - jest to montaż azymutalny i w tym wypadku długoczasową astrofotografia nie wchodzi w grę (vide galaktyki).

 

Co do mocowania to poczytaj to co Jacek podlinkował.

 

P.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na wyjściu wyciągu jest gwint T2 będziesz więc potrzebował przejściówki T2 na bagnet lustrzanki

winietowania nie będzie bo ten Maczek spokojnie obsłuży matrycę APS-C

ogniskową można wydłużyć stosując soczewkę Barlowa lub projekcję okularową czyli w wyciąg wkładasz okular i do niego mocujesz aparat fotograficzny. Projekcję afokalną stosuje się w aparatach, które mają obiektyw zamontowany na stałe

 

fotografowanie DSO tym teleskopem będzie dość trudne. Skup się na razie na Księżycu bo tu szanse zrobienia dobrej fotki są dość duże

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.