Skocz do zawartości

Synta 14'' GoTo


kombinuj-licz

Rekomendowane odpowiedzi

Dziś na giełdę cudo trafia!

To nie żadna trolografia!

To oferta jest poważna,

Sprzedaży astro-oręża.

 

Dwucalicą przytłoczony,

Rządny przygód, niezmęczony,

W astronomii wciąż spełniony,

Chcę budować większe Newtony.

 

Choć nie jestem reżyserem,

To czternastką się podzielę.

Piękną, schludną i zadbaną,

Wciąż w kartonie przytrzymaną.

 

Bo to nowe jest cudeńko,

Rozpakowane świeżusieńko.

Mówiono, że prawie kawały?

Ale gwarancji 13 ms-cy zostały.

 

Przebieg mały, niecofany,

Blachy schludne, nieruszane.

Prądu ciągnie bardzo mało,

By na kamerę zostało.

 

GoTo zdrowe, niczym nówka,

Dobson w ciepłym, suchym trzymany.

Pozostała mechanika też zdrówka,

A wyciąg w czystości skąpany.

 

To nie błache jest narzędzie,

Full profeska była, będzie.

To zasięgu jest wnet mendel,

Tym stworzyłem supernowych model.

 

Jedni mówią niepofocisz,

Drudzy prawią będziesz dźwigał.

To nie prawda! To jest bredzisz!

Wstawiam fotki no i figa.

 

Sentymentu wieluchno czuje,

Dwucalica kontratakuje.

Myśląc o większym lustrze dzice,

Wiem, że nie zapomnę w nim o elektronice.

 

Sprzedam Syntę 14’’ GoTo.

Z 24 miesięcznej gwarancji pozostało jeszcze aż 13 miesięcy. Wszystko w stanie idealnym, można powiedzieć sklepowym. Przez pierwsze 5 miesięcy użytkowania była straszna pogoda i wykonałem przez ten czas 4 krótkie obserwacje. W ciągu ostatnich 6 miesięcy wyszedłem na obserwacje około 20 razy.

 

Taki model: http://deltaoptical.pl/blizej_nieba/teleskop-sky-watcher-synta-dobson-14-goto,d2614.html

 

1. Wiadomo, że LG jest bardzo minimalnie pokryte kurzem, bo to normalne. Rzecz jasna - optyki nie myłem. Jak lustro będzie się kurzyć w takim tempie jak przez te ostatnie 11 miesięcy to do jakiegokolwiek czyszczenia będzie się nadawało za jakieś 15 lat. W przerwach między obserwacjami tubus przechowywałem w kartonie (ryzyko kurzenia zmniejszone do zera), który stoi w pokoju, a Dobsona w kartonie który stoi w piwnicy. Z wagą radziłem sobie w ten sposób, że za każdym razem rozkładałem i składałem Dobsona (czas jego złożenia z uwzględnieniem czasu na przeniesienie elementów z piwnicy na podwórko to około 2-3 minuty). Dwóch mężczyzn da spokojnie radę przenieść Dobsa złożonego.

 

2. Precyzja nastawiania teleskopu na obiekty przez system GoTo jest bardzo wysoka. Przy wypoziomowanym montażu system trafia obiekty już z okularem 10mm/52st.

 

3. Serwisowałem go dwa razy (a dokładnie to sam pilot i w ramach gwarancji) gdyż firma DO dwukrotnie (z rzędu) pomyliła oprogramowania w pilocie – dwa razy z rzędu miałem pilota z oprogramowaniem do montaży paralaktycznych. Już jest wszystko OK.

 

4. Panuje powszechna opinia, że Dobson pomimo że z GoTo nie nadaje się do astrofoto DS-ów. No może wymiataczem nie jest, ale ja, mając do dyspozycji zaledwie średniej jakości kamerkę planetarną DMK21 z satysfakcją avikowałem bardzo dużo DS-ów i wstawiam tutaj kilka przykładów. Żeby fotki nie były przekłamane to tylko dodam, że są to SUROWE KLATKI z filmów formatu .avi. Przy niektórych tylko minimalnie zmniejszałem jasność. Zasięg magnitudo Synta 14’’ i kamerką DMK21 na najlepszych surowych klatkach sięga co najmniej +18,5 mag (pod niebem +5,5 mag). Zasięg gwiazdowy w okularze 16mm sięga około +14,4 mag (pod niebem +5,5 mag). Rekordowy zasięg gwiazdowy tą Syntą 14’’ uzyskałem pod niebem +6,2 mag, było to +15,1 mag z okularem 5mm.

 

5. Między innymi ten teleskop wykorzystałem w napisaniu pracy „Amatorska próba stworzenia wybuchów supernowych na podstawie własnych obserwacji astronomicznych”. Był mi potrzebny przy obserwacji 2 supernowych pod koniec 2012 roku. Praca ta znajduje się między innymi tutaj na forum: http://astropolis.pl/topic/40670-amatorska-prba-stworzenia-modelu-wybuchw-supernowych/

 

6. Oprócz podstawowego wyposażenia jako gratis dorzucę:

 

- filtr planetarny niebieski (lub czerwony) w oprawie 1,25’’

- lornetkę 7x35

 

7. Powód sprzedaży – dwucalica. Zamierzam robić fotometrię jak największej ilości supernowych i wyznaczać ich współrzędne, planuję także poszukiwać supernowych i innych nieodkrytych gwiazd zmiennych. Chciałbym robić to w przerwach pomiędzy napawaniem się pięknymi widokami Wszechświata i podziwianiem co nocnych „emek” w asyście dużego lustra.

 

CENA: 5500zł

Zdecydowanemu nabywcy dowiozę teleskop osobiście na terenie całej Polski.

 

Pozdrawiam serdecznie, dziękuję za cierpliwość i przeczytanie oferty.

942926_490390747701506_2029398866_n.jpg

Edytowane przez kombinuj-licz
  • Lubię 2
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fotki, które załączam to POJEDYNCZE klatki z filmików nagranych kamerką DMK21 włożoną w wyciąg oferowanej Synty 14''. Czasy oscylują w granicach 10-30s.

Wkrótcę pokażę co się stało jak kamerkę DMK21 zamieniłem na aparat Canon EOS D600.

 

Wniosek: Synta 14'' GoTo to teleskop wymarzony do wizuala, ale też nie byle jaki do satysfakcjonującej astrofotografii :)

 

 

Na klatkach znajdują się: M82 (galaktyka Cygaro), M27 (mgławica planetarna Hantle), M51 (galaktyka Wirowa), M57 (mgławica planetarna pierścieniowa), M13 (gromada kulista w Herkulesie).

941865_490682134339034_1475848526_n.jpg

Hantle a1.jpg

941865_490682134339034_1475848526_n2.jpg

M 57 c1.jpg

M13 4.jpg

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Darek_B zablokował(a) ten temat
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.