Skocz do zawartości

NGC 7635 - "mały bąbelek"


simarik

Rekomendowane odpowiedzi

Robson - dlaczego 6 a nie 10? Nie wiem Jakoś tak sobie przyjąłem w swoich założeniach astrofotorgraficznych. Zazwyczaj robię klatki 5 - 7 minutowe. Chcę ich zebrać więcej celem redukcji szumu nawet kosztem mniejszych szczegółów. Po ostatnim zdjęciu veila wiem, że zebranie dużej ilości klatek ułatwia obróbkę materiału - po prostu tło jest "stabilniejsze". Ot takiż styl sobie wypracowałem.

W wolnej chwili zobacz na zdjęcia Scotta Rosena.

http://www.astronomersdoitinthedark.com/

Gość fotografuje Canonem 450D mod. i właśnie robiąc krótkie ekspozycje ale w ilości dziesiątek lub setek osiąga świetne rezultaty (wczorajszy APOD był jego).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie wodorowe mgławice to ciężki temat dla lustrzanek - pracuje tylko jeden z czterech pikseli niestety. Na bąblu sam się o tym przekonałem. Ale da się :)

Robson - to wszystko kwestia kalkulacji. Pojedyncze ekspozycje wydłużasz po to żeby szum odczytu był 10-20 razy mniejszy od szumu tła w pojedynczej klatce. W 450D przy ISO800 pod zwykłym niebem 5.5-6mag i światłosile f/5-6 ekspozycje 3-6 minut są zupełnie wystarczające. Jeśli planujesz zebrać 2h materiału w takich warunkach i zrobisz 24x5min albo 12x10min to po złożeniu różnica będzie niezauważalna (oprócz większej ilości przepalonych gwiazd przy 10min subach). A skracasz po to żeby zabezpieczyć się przed błędami w prowadzeniu i żeby nie przepalać jasnych partii.

Wydłużanie ekspozycji do 10 i więcej minut ma sens przy:

- super ciemnym niebie

- foceniu w wąskich pasmach

- ciemnym sprzęcie (f/8 i gorzej)

- kamerach z dużym szumem odczytu (np 10e i więcej)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak myślałem, że chodzi Ci o jakośc tła z Canona. Zdjęcia podlinkowane przez Ciebie są imponujące, ale niestety, jak to w życiu, wszystko musi się bilansować…W przypadku Canona, aby osiągnąć takie rezultaty, trzeba spędzić pół życia przy montażu. Oczywiście dla większości, będzie to miła perspektywa, lecz w naszych warunkach niestety nieosiągalna, dlatego kamera CCD będzie tutaj obowiązkowa.

Jeszcze jedno, jaki masz wyciąg przy tym 80ED?

 

 

Jolo, dzięki za wyjaśnienia, to dla mnie ważne, bo niedługo zaczynam przygodę...

Edytowane przez Robson_g
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masakra: "141 subexposures of 600 sec @ ISO 1600 (23.5 hours) using Astronomik 6nm Ha clip filter plus 217 subexposures of 300 sec @ ISO 400 (18+ hours)" - w Polsce to przecież pewnie z pół roku albo lepiej na jedno takie zdjęcie trzeba by poświęcić :)

 

A fotka bąbla bardzo ładna - świetnie obrobiona, ja bym już nic nie kombinował.

 

Pozdrawiam,

Krzysiek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za profesjonalne wytłumaczenie - Łukasz. Czyli jednak przyjmuję dobre długości ekspozycji.

 

Robson ja mam w swoim Edku mam wyciąg od SW (biała wersja) z mikroruchami żeby precyzyjniej ustawić ostrość.

Ot taki: http://www.astrokrak.pl/897-1245-large/wyciag-crayford-z-mikrofokuserem-do-refraktorow.jpg

 

Taki mały mix: Edek od Oriona a wyciąg od SW :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za profesjonalne wytłumaczenie - Łukasz. Czyli jednak przyjmuję dobre długości ekspozycji.

 

Robson ja mam w swoim Edku mam wyciąg od SW (biała wersja) z mikroruchami żeby precyzyjniej ustawić ostrość.

Ot taki: http://www.astrokrak.pl/897-1245-large/wyciag-crayford-z-mikrofokuserem-do-refraktorow.jpg

 

Taki mały mix: Edek od Oriona a wyciąg od SW :)

Aha, no to ok, bo ja mam ED właśnie z takim wyciągiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W wolnej chwili zobacz na zdjęcia Scotta Rosena. http://www.astronomersdoitinthedark.com/ Gość fotografuje Canonem 450D mod. i właśnie robiąc krótkie ekspozycje ale w ilości dziesiątek lub setek osiąga świetne rezultaty (wczorajszy APOD był jego).

Popatrzyłem na fotografię Rho Ophiuchi tego gościa. Masa materiału, ale skopał obróbkę masakrycznie. Gwiazdy jak kolorowa kasza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.