Skocz do zawartości

NEQ6 - parkowanie...


Prorok78

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie - szybkie pytanie - czy używając pilota Synscan, jest mozliwość zaparkowania montarzu w innej pozycji niż klasyczna (przeciwwagi w dół, teleskop patrzy na Polarisa) ?? Wiem że w EQMod taka funkcja jest ale nie umiem jej znaleść w pilocie...:( Chodzi o to że mam w mojej astro budzie, niski dach i nie mogę parkować klasycznie - teleskop musi spać z przeciwwagą poziomo (w kierunku E-W)... Z góry dzięki za pomoc...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest taka funkcja. Ustawiasz teleskop w pozycji, w jakiej chcesz go zaparkować, następnie wybierasz "Park Scope" i za pomocą przycisków góra-dół (tych na dole) wybierasz "Current pos.". Wtedy teleskop jest zaparkowany w tej pozycji i możesz już go wyłączyć. Jeśli parkujesz go następny raz, to możesz wybrać "Custom pos." i wtedy zaparkuje się w tej pozycji, co ostatnio wybrałeś ręcznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OOO Dzięki wielkie - bede próbować :) - tzn wczoraj go zaparkowalem - dzis przetestuje :)

Pytanie - to że nie można odpiąć sprzęgieł podczas gdy sprzęt jest zaparkowany to jasne... Ale czy powinno się go potem 'doalignować' zeby poprawić dokladność czy nie jest to konieczne ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Idea parkowania jest taka, żeby potem już nie alignować. Raczej dokładność celowania powinna być podobna, jak poprzedniej nocy, ale w montażach SW precyzja GOTO jest dość losowa (u siebie nie dopatrzyłem się jakiejkolwiek zależności od jakiegokolwiek czynnika :icon_wink: ). Ważne jest dokładne wprowadzanie czasu podczas tych dwóch nocy (najlepiej z tego samego źródła). Raz zaparkowałem montaż mając czas z jednego kompa, a odparkowałem z czasem z innego kompa i się okazało, że zupełnie nie trafiał w RA. Potem zauważyłem, że była różnica 4 minut w tych komputerach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Hej. Przetestowałem - działa :) Pytanie pomocnicze - Czy takie parkowanie na boku nie szkodzi montażowi ? Pytam w kontekscie pręta przeciwwagi...Mam powieszony Orion VX10+SW80/400+Moonlite+kamera+motofocuser, a za chwile jeszcze koło filtrowe - po drugiej stronie mam obie wagi od EQ6+jeszcze 2kg, powieszone na przedłużonym pręcie (jest w komplecie z EQ6) - nie na końcu ale ewidentnie standardowego pręta brakło - no i mam wrażenie że coś z tym prętem się porobić może... Wykrzywić itd... Zastanawiam się czy nie lepiej przy takim parkowaniu, dac więcej wagi ale na krótszym ramieniu... Jak uważacie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lepiej jest zostawić dłuższy pręt z mniejszymi przeciwwagami, bo siła i tak będzie działać taka sama, bo równowaga musi przecież być, ale będą bardziej obciążone łożyska, bo będzie na nich większa masa.

Taki newton 10" będzie pewnym wyzwaniem przy precyzyjnym prowadzeniu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.