Jump to content

Całkowite zaćmienie Księżyca (16 maja)


Guest
 Share

Recommended Posts

Pierwsze zaćmienie Księżyca w 2003 roku będzie widoczne we wschodniej części Stanów Zjednoczonych i Kanady, w całej Ameryce Południowej oraz w zachodniej Afryce. Dla obserwatorów znajdujących się na zachód od linii: Zatoka Hudsona - Meksyk, Księżyc wzejdzie już częściowo zaćmiony, natomiast mieszkańcy Europy, a wśród nich i my, będą obserwować zachód zaćmionego Księżyca. Niestety na niemal całym terenie Polski nie będzie widoczny początek fazy całkowitej, która rozpocznie się tuż po zachodzie Księżyca. Tylko na samym skraju południowo-zachodnim (Bogatynia, Sieniawka, Opolno Zdrój, Porajów) faza całkowita zacznie się jeszcze przed zachodem Księżyca. Praktycznie więc będziemy mogli obserwować tylko początkową fazę zaćmienia, rozpoczynającą się od delikatnego zanurzania się Księżyca w półcieniu Ziemi (03:05) oraz wejście w główny cień Ziemi (04:03).

 

Szczegóły oraz dokładna efemeryda: http://www.astrocd.astronomia.pl/zk030516.htm

Link to comment
Share on other sites

(...) Niestety na niemal całym terenie Polski nie będzie widoczny początek fazy całkowitej, która rozpocznie się tuż po zachodzie Słońca. (...)

 

zdaje się, że wykryłem przejęzyczenie - rzecz jasna chodzi o zachód Księżyca (a nie Słońca) lub ewentualnie o wschód Słońca ;)

Link to comment
Share on other sites

Planujecie w ogole jakies foty robic? Bo ja wstaje o trzeciej i bede biegał z kompem i kamerą po osiedlu i szukał dogodnego miejsca :)

pozdr

Link to comment
Share on other sites

Ja już jestem podpadnięty na osiedlu. Dziś jak kukałem na wschód Księżyca (przepiękny zresztą) to nagle usłyszałem i zobaczyłem zamykające się okiennice. A po północy to z pewnością policja podjedzie pod balkon.

Link to comment
Share on other sites

ja bym chętnie też popatrzył i bez obaw, że kokolwiek się zbuntuje, ale... od rana z małymi przewami leje deszcz w Warszawie. Chyba się nie doczekam pogody i zakrycie pooglądam na zdjęciach w internecie.

A już postanowiłem wstać w środku nocy żeby popatrzeć na niebo.

Link to comment
Share on other sites

Tez sie troche boje, nie powiem, no ale moj sprzęt (no i Wasz też) jest do obserwacji a nie do kurzenia sie w chacie!

pozdr

Link to comment
Share on other sites

Deszcz sobie pada i juz raczej nie przestanie.

Ja dzisiaj w moim odbiorniku radiowym dowiedzialem sie:

1. Bedzie calkowite zacmienie

2. Jest szansa na podziwianie zjawiska golym, nieuzbrojonym okiem.

 

Padlem ze smiechu na moje biurko!

Link to comment
Share on other sites

Palmy zaliczyłem w Turcji ostatniego lata.

W tym roku krajowa wycieczka do 3-miasta.

Żona boi się terroryzmu.

Źle nie jest z wizualizacją dzisiejszej nocy, tylko Księżyc świeci jak bomba atomowa. Tylko kilka gwiazd najjaśniejszych się przebija.

Max 4 mag daleko od Łysego na południowym horyzoncie.

Link to comment
Share on other sites

W Warszawie pogoda nie udała się. Mimo to pojechałem z Agnieszką i Piotrem F. na posterunek, gdzie w trójkę słuchaliśmy śpiewu ptaków i cieszyliśmy się, że nie pada deszcz. Przemas dzwonił do mnie z Gdańska zachwycony piekną pogodą i wspaniałym widokiem zaćmionego Księżyca. Mam nadzieję, że u nas w listopadzie będzie lepiej. Na swojej stronie umieściłem już fotki z mojej "obserwacji" i proszę Was o przysłanie mi do umieszczenia tam u mnie jakiś zaćmionych Księżyców przez Was sfotografowanych. Pozdrawiam. Janusz

Link to comment
Share on other sites

tak było Januszu, nie inaczej!!!

teraz wiem co muszę kupić w pierwszej kolejnosci - jakąś cyfrówkę z zoomem. Cholera ile to już cudów na niebie widziałem i ani jednego zdjęcia :- Tak czy siak kolejne zaćmienie księżyca dorzucam do swojej kolekcji ;D ;D ;D

 

Pozdrawiam wszystkich którym się udało i tym których pogoda wyręczyła w obserwacjach...

 

Przemas

Link to comment
Share on other sites

a ja podobnie jak większość kolegów i koleżanek z Warszawy (z małymi wyjątykami), dobrze sobie pospałem i wsałem jak zwykle radosny o 6:30. Pozdrawiamy i czekamy na zdjęcia.

 

PS

Juz nie pada, ale chyba zaraz zacznie ;D

Link to comment
Share on other sites

A ja miałem czyste niebo (przynajmniej było tak wczoraj o 23:30 i dzisiaj o 06:15) i nie obserwowałem. Wyspałem się. To jest dopiero siła woli, panowie!

Link to comment
Share on other sites

W Lodzi byly szanse na rozpogodzenie nawet przez chwile widzialem Ksiezyc tak ok.04:30!

Ale potem klapa!

Pozdrawiam

Pawel Maksym

Link to comment
Share on other sites

Witam

O3:45 sygnał budzika, patrzę na niebo ani jednej chmurki.

Wciągam teleskop na taras - mam widok na SW po horyzont.

Początek zjawiska trudny do uchwycenia ze względu na brak ostrej granicy cienia, czego powodem jest zapewne nasza atmosfera.

Pociemnienie krawędzi Księżyca zaczeło sie o 4:00.

Do około 4:20 widziałem zaćmioną część w kolorze ciemnobrunatnym, później jaśniejące niebo uniemożliwiło dostrzeżenie części zakrytej.

Przy powiększeniu 60x widziałem wyraźne falowanie krawędzi (pewnie fotka wyszłaby marnie).

O ~ 4:55 niewielki już sierp ginie w sinej dali.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
    • Like
   • 60 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Haha
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Like
   • 73 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Like
   • 17 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.