Skocz do zawartości

Korektor komy


Margorotus

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Mam pytanie odnośnie użycia korektora komy.

Posiadam krótki refraktor (60/264), który chcę użyć do astrofoto. Jak się okazało podczas pierwszych prób, wystepuje koma, której nie sposób nie zauwazyć.

 

Czy w tym przypadku możliwe i skuteczne byłoby zastosowanie korektora komy dedykowanego do jasnych Newtonów od f3,5 do f/6, jeśli mój refraktor ma światłosiłę f/4,4?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

korektor komy jest do teleskopów w systemie NEWTONA (jak sam zauważyłeś), w których występuje ten błąd optyczny. Teleskop newtona jest reflektorem. Refraktor jest to teleskop soczewkowy, popularna "luneta", w których, do korekcji nie płaskiego pola wykorzystuje się tzw. wypłaszczacze czyli flattenery.

 

Korektory komy do reflektorów nie nadaje się do refraktorów i odwrotnie, flattenery z refraktorów nie nadają się do reflektorów.

 

P.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Paweł,nie jestem tak do końca przekonany do Twojej wypowiedzi,chociaż w teorii tak to wygląda. Jakiś czas temu,sam szukając flattenera do mojego EDka,natknąłem się na info (nawet chyba na tym forum) jak ktoś zapakował do refraktora WO72 korektor komy i mu pomogło. Jak to znajdę to podrzucę linka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdaję się sobie sprawę, że jeśli coś jest do czegoś konkretnie dedykowane, to przy innym zastosowniu nie będzie działać jak należy.

 

Ale skoro ktoś próbował takiego niestandardowego rozwiązania z nienajgorszym skutkiem, to może jest szansa na uratowanie refraktorka.

 

Tak wygląda pojedyncza klatka (240s.) przy Księżycu w pełni:

post-22417-0-24240000-1379854922_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Korektor komy (jak sama nazwa wskazuje) koryguje komę, która występuje w newtonach.

Flattener (jak nazwa sugeruje) koryguje aberrację sferyczną, która występuje w refraktorach.

Jak w takim razie jeden miałby zastąpić drugi, skoro korygują różne wady optyczne?

Margorotus, dlaczego nie kupisz po prostu flattenera? Po co kombinować?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz rozumiem, dlaczego jedno drugiego nie zastąpi.

Flattener to jedyne wyjście. Tylko, że nie ma czegoś takiego, co oficjalnie pasowałoby do tak krótkiego refraktora i nie przewyższało jego wartości.

Znalazłem flattener Oriona, ale ten obsługuje instrumenty od 400 mm do 600 m i f/5 do f/7,5. Czy jego zastosowanie ma sens, skoro mój refraktor ma f=264 mm i f/4,4?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.