Skocz do zawartości

Co warto zmienić w CG5GT ?


pawel24

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich mam taki mały (może duży) problemik zakupiłem w ubiegłym roku używany CG5GT od razu zauważyłem biorąc w ręce luz w osi RA nie miałem czasu sprawdzić co jest przyczyną luzu, powód (małe dzieci, praca za granicą) czytałem tematy usówania luzów poprzez dokręcenie paru śrubek lecz nie jestem pewien czy to pomoże. Obecnie jestem za granicą a montaż mam w Polsce kuzyn będzie jechał do mnie za 5 tygodni i dopiero wtedy mi go przywiezie. Gdy go otrzymam bede miał czas na jego regulację chciałbym go sobie naprawić do 5 grudnia wtedy przyjeżdzam do Polski i chciał bym zacząć przygodę z astrofoto.

Mam pytanie co warto zmienić w montażu.

Wymieniać łożyska?

Jakieś podkładki?

Czytałem tematy z wymianą łożysk ale dotyczyły heq5 czy mógłbym prosić o poradę.

Ps Zakupiłem właśnie Celestrona C8-S XLT i chciał bym go powiesić na tym montażu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie wiem czy 8" newton nie będzie za ciężki

ja miałem ED80 plus kamerkę koło itd wszystkiego 5kg i chodziło spoko

 

ważna rzecz przy tym montazu - ustawienie na polarną - skorzystaj z AllStarAlignment

 

jesli chodzi o max obciążenie - czytałem po sieci że mas do focenia to 8kg

 

aha - swój ja tylko rozebrałem w proszek wymieniłem smary skręciłem do kupy i już

 

fotki z takiego zestawu masz na http://tadeoho.cba.pl/

 

mój brak umiejętności skłądania i obróbki mocno degraduje to co można tym osiągnąć

 

AstroPozdro

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodam jeszcze obowiązkową lekturę:

http://www.astronomyboy.com/cg5/

 

Też poprzestałem na wymianie smaru, a minimalne luzy są na pewno lepsze niż skręcenie na zero z dociskiem, do prowadzenia przy astrofotografii skompensujesz je niewielkim niewyważeniem.

 

Na swoim wieszam APO80Q, więc ogniskową 520mm - to jest maks jak dla mnie, choć robiłem też zdjęcia z C6N, ale to już była walka.

No i jeszcze potwierdzę - AllStarAlign jest boski. Możliwe, że będziesz musiał zrobić aktualizację firmware'u, żeby go używać.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie wiem czy 8" newton nie będzie za ciężki

ja miałem ED80 plus kamerkę koło itd wszystkiego 5kg i chodziło spoko

 

ważna rzecz przy tym montazu - ustawienie na polarną - skorzystaj z AllStarAlignment

 

jesli chodzi o max obciążenie - czytałem po sieci że mas do focenia to 8kg

 

aha - swój ja tylko rozebrałem w proszek wymieniłem smary skręciłem do kupy i już

 

fotki z takiego zestawu masz na http://tadeoho.cba.pl/

 

mój brak umiejętności skłądania i obróbki mocno degraduje to co można tym osiągnąć

 

AstroPozdro

 

Panowie dzięki za odpowiedz.

Tadeopulous co do telestopu to chodziło mi o http://deltaoptical.pl/blizej_nieba/teleskop-celestron-c8-s-xlt-ota-cg5,d1711.html

Mam także pare obiektywów do canona (450d) od tego chiał bym zacząć fotografie.

Mam też kamerkę SBIG ST237 myślę o zakupie krótkiego reftactora lub newtona 150/750 lecz najpierw muszę to na czymś posadzić.

Prośba do was jakiego smaru używaliście ps gdzie kupowaliście ;-)

Edytowane przez pawel24
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowanie zacznij od obiektywów na piggyback - obiektywy są zazwyczaj bardzo jasne, więc szybko zbierzesz materiał do wyciągania mgławic, a skala będzie na tyle mała, że te 30 sekund błędu okresowego jaki ma CG5 Cię nie zaboli. Popatrz na fotki Loki'ego - dla mnie wspaniała sprawa.

Przemyśl poważnie TSAPO65, bo newton 150/750 na CG5 to już trochę za dużo. Będziesz tęsknił za bezwietrzną pogoda.

Jeśli chodzi o smar - ja poszedłem na łatwiznę i kupiłem smary geoptik do montaży, pewnie jak dobrze poszperasz wątki, to znajdzie się coś lepszego i - przede wszystkim - tańszego.

Mam w odległym planie wymienić łożyska - zacznę od tych mocujących ślimaka, bo najbardziej wpływają na jakość prowadzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowanie zacznij od obiektywów na piggyback - obiektywy są zazwyczaj bardzo jasne, więc szybko zbierzesz materiał do wyciągania mgławic, a skala będzie na tyle mała, że te 30 sekund błędu okresowego jaki ma CG5 Cię nie zaboli. Popatrz na fotki Loki'ego - dla mnie wspaniała sprawa.

Przemyśl poważnie TSAPO65, bo newton 150/750 na CG5 to już trochę za dużo. Będziesz tęsknił za bezwietrzną pogoda.

Jeśli chodzi o smar - ja poszedłem na łatwiznę i kupiłem smary geoptik do montaży, pewnie jak dobrze poszperasz wątki, to znajdzie się coś lepszego i - przede wszystkim - tańszego.

Mam w odległym planie wymienić łożyska - zacznę od tych mocujących ślimaka, bo najbardziej wpływają na jakość prowadzenia.

 

A wiesz może gdzie dostanę łożyska bo patrze na stronach astromarket , astrokrak i deltaoptica lecz nie ma znam tylko te 3 strony z akcesoriami astronomicznymi.

Żeby ktoś nie pomyslał że jestem leniwy i nie chce mi się szukać lecz nie mam pomysłu gdzie szukać nie mam montażu przy sobie gdybym go rozebrał to bym sobie zmierzył rozmiary :g:

Edytowane przez pawel24
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...
Menu -> Utilities -> Version na pilocie.

 

Dzięki bardzo za podpowiedż wracając do poprzedniego posta w którym napisałeś że aby kożystać z allstaralingment być może będę musiał zrobić update firmware właśnie sprawdziłem i mam wersję

HC:EM 4.15

MC:5.06 5.06

Sprawdzałem w moim kontrolerze lecz nie mam opcji Polar Align

pytanie czy muszę zaktualizować firmware?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziwne... według tej stronki właśnie wersja 4.15 wprowadza All-Star Polar Alignment.

Spróbuj "na sucho" w domu zrobić alignment na dwóch gwiazdach.

Po udanym ustawieniu drugiej gwiazdy daj na pilocie:

ALIGN -> Polar Align -> Align Mount.

To rozpocznie procedurkę All-Star polar align.

 

Jeśli chodzi o firmware, to i tak bym wgrał najnowszy. Będziesz potrzebował kabelka, który i tak wykorzystasz przy astrofotografii.

Uaktualnienie firmware musisz zrobić na komputerze wyposażonym w gniazdo RS232, ale do guidingu już wystarczy przejściówka USB->RS232, obecnie sklepy astro mają je w ofercie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam ponownie próbowałem dziś uaktualnić firmware mojego kontrolera i klapa, :fool:

Próbowałem to zrobić za pomocą przewodu własnej roboty według schematu z tej strony http://www.nexstarsite.com/PCControl/RS232Cable.htm jako że nie mam komputera z wejściem RS232 użyłem przejściówki RS232>USB odpaliłem program ściągnąłem wersję 4.21 i próbowałem wgrać wedłu instrukcji http://astropolis.pl/topic/25402-celestron-advanced-gt-podnosimy-wersj-firmware/ po starcie dobija mi do 2% i wyskakuje błąd an error occurred Programming Data at block: 0 You may be able to recover by Retrying. Would you like to Retry Block? yes or no klikam yes i od nowa dobija do 2% i tak w kółko po ponownym uruchomieniu kontrolera wyskakuję Transmit Data wykasowało moją dotychczasową wersję 4.15 a nowszej nie chce wgrać. Co może być przyczyną owego błędu przejściówka RS232>USB? :whaaaaa:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tymi przejściówkami RS232->USB jakaś masakra jest, z jednymi działa z innymi nie (sam mam dwie z których działa tylko jedna - i to wyłącznie komunikacja ze sterownikiem ASCOM).

Sam zrobiłem upgrade firmware tylko raz, żeby mieć AllStarAlign - zabrałem montaż do szwagra, który miał komputer z RS'em.

To jedyne 100%-owe rozwiązanie jakie mogę polecić.

Edytowane przez Pimo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

100% przejściówki RS232/USB oferuje FTDI. Każda przejściówka oparta na ich chipsecie działa idealnie z każdym sprzętem. Używam 3 różnych przejściówek na FTDI i każda z nich jest idealna i nigdy mnie nie zawiodła. Firmware w SynScan upgradowałem z 10 razy przez taką przejściówkę i zawsze kończyło się powodzeniem. Przejściówki używam na 3 komputerach zarówno na Win7 jak i WinXP (2xPC + Laptop), więc można śmiało powiedzieć, że będą one działały wszędzie, na każdym sprzęcie i oprogramowaniu.

 

Skoro pilot nawiązuje komunikację, to raczej sugeruje, że przejściówka jest dobra, a problem jest gdzie indziej.

Ustawienia portu dla Celestrona (i SW przy okazji):

Communication to the hand control is 9600 bits/sec, no parity and one stop bit via the RS-232 port on the base of the
hand control.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też byłem przekonany że nie mam w kompie takiego portu ale okazało się że na samej płycie głównej jest port COM w postaci bolców (nie wiem jak to się fachowo nazywa). Wystarczyło podłączyć końcówkę z taśmą ze starej karty PCI COM i wszystko działa bezproblemowo. Jeśli byś znalazł na płycie taki wtyk to mam na zbyciu jedną końcówkę z taśmą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie próbowałem dziś uaktualnić firmware mojego kontrolera i klapa, :fool:

Próbowałem to zrobić za pomocą przewodu własnej roboty według schematu z tej strony http://www.nexstarsite.com/PCControl/RS232Cable.htm jako że nie mam komputera z wejściem RS232 użyłem przejściówki RS232>USB odpaliłem program ściągnąłem wersję 4.21 i próbowałem wgrać wedłu instrukcji http://astropolis.pl/topic/25402-celestron-advanced-gt-podnosimy-wersj-firmware/ po starcie dobija mi do 2% i wyskakuje błąd an error occurred Programming Data at block: 0 You may be able to recover by Retrying. Would you like to Retry Block? yes or no klikam yes i od nowa dobija do 2% i tak w kółko po ponownym uruchomieniu kontrolera wyskakuję Transmit Data wykasowało moją dotychczasową wersję 4.15 a nowszej nie chce wgrać. Co może być przyczyną owego błędu przejściówka RS232>USB? :whaaaaa:

 

Z tymi przejściówkami RS232->USB jakaś masakra jest, z jednymi działa z innymi nie (sam mam dwie z których działa tylko jedna - i to wyłącznie komunikacja ze sterownikiem ASCOM).

Sam zrobiłem upgrade firmware tylko raz, żeby mieć AllStarAlign - zabrałem montaż do szwagra, który miał komputer z RS'em.

To jedyne 100%-owe rozwiązanie jakie mogę polecić.

 

Ja kilkakrotnie próbowałem podnieść firmware w moim montażu cg5gt za pomocą firmowego kabla z przejściówką rs232-usb na profilic-u i nic. Za każdy razem nie widział połączenia z pilotem. Już myślałem że mam kopnięty kabel. Dziwne było dla mnie to że przy guidingu z przejściówką na usb wszystko działało. Dopiero jak przyniosłem starszy komputer z piwnicy z portem com wtedy ruszyło. Innej możliwości nie widziałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przejściówki USB na RS 232 to jest temat powracający jak bumerang praktycznie przy każdym nowym setupie pojawiającym się na forum. Działanie takiej przejściówki jest zależne od chipsetu i generalnie tanie przejściówki dostępne np. w Media Markt można od razu pominąć. Z opisów kolegów pamiętam że chipset Prolific gwarantuje prawidłowe - dwukierunkowe działanie takiej przejściówki.

Są 100% pewne rozwiązania w klasie urządzeń przemysłowych - ja od pięciu lat używam dwóch przejściówek Moxa U 1100 - bez najmniejszych problemów. Kosztują chyba po ok. 150 PLN za sztukę.

To jest kwestia wyboru- chcesz mieć problemy i walczyć ze sprzętem- oszczędzasz. Chcesz robić bez problemu sesję - płaczesz i płacisz :) Dodam, że wykonanie IP 44 Moxy zapewnia spokój na długie lata w pracy polowej.

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.