Skocz do zawartości

Prośba o pomoc - EQ5 go-to for dummies


Piompo

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie,

Mam prośbę o pomoc icon_e_smile.gif
Mój znajomy kupił synowi teleskop:
http://deltaoptical.pl/blizej_nieba/tel ... d1567.html
Chłopak jest nastolatkiem, cudzoziemcem, to jest jego pierwszy sprzęt (totalna zieleń, wielki zapał i przeczytane książki), ja jestem jedynym znajomym, który ma coś wspólnego z astronomią (od ok 2 lat obserwuję z różną częstotliwością Syncią 8mką na dobsonie). Nie mam zbyt dużego, praktycznego pojęcia o paralaktykach, znam ogólnie zasadę działania i dotykałem parę razy w sklepie icon_e_smile.gif
Niebawem spotkam się z tym chłopakiem i razem będziemy starać się odpalić ten sprzęt i może (jak będą warunki) poobserwować.

Zależy mi na wszelkiego rodzaju radach/ wskazówkach/ linkach, które przybliżą nas do sukcesu.
Szczególnie obawiam się, konfiguracji go-to (syn-scan, zdaje się, że instrukcja nie jest po polsku) oraz odpowiedniego ustawienia montażu (jakieś pułapki czyhające na żołtodziobów).

Dzięki za każdy głos i z góry przepraszam jeśli nadużyłem tego forum.

Pozdrawiam serdecznie

 

Piotrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akurat instrukcja do Heq5 i SynScan napisana jest dośc przejrzyście ....pod warunkiem że czytający zna podstawowe pojęcia typu gwiazda, hemisfera, gwiazda Polarna itp...dasz radę. A swoja drogą to dziwne - proponowałbym sie odezwać do sklepu- Delta to jest solidna firma- może mają tłumaczenie w wersji elektronicznej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zależy mi na wszelkiego rodzaju radach/ wskazówkach/ linkach, które przybliżą nas do sukcesu.

Szczególnie obawiam się, konfiguracji go-to (syn-scan, zdaje się, że instrukcja nie jest po polsku) oraz odpowiedniego ustawienia montażu (jakieś pułapki czyhające na żołtodziobów).

 

 

Andrzej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczególnie obawiam się, konfiguracji go-to (syn-scan, zdaje się, że instrukcja nie jest po polsku) oraz odpowiedniego ustawienia montażu (jakieś pułapki czyhające na żołtodziobów).

 

Hej!

 

Samam obsługa GOTO jest bardzo prosta o ile dobrze się montaż skonfiguruje przed rozpoczęciem użytkowania. Najważniejsze rzeczy to:

 

- dobre zasilanie. Jeżeli napięcie w baterii będzie poniżej wymaganego 12V to system może odmawiać współpracy

- dobre ustawienie montażu na biegun. Jeżeli masz lunetkę biegunową polecam http://myastroimages.com/Polar_FinderScope_by_Jason_Dale/ , do wizuala takie ustawienie wystarczy

- podczas instalacji podaje się dokładną pozycję. O ilę się nie mylę w sysnscanie podaje się najpierw długość geograficzną a następnie szerokość

- dokładne musi być tez podana data (tu uwaga na amerykański standard gdzie dni są zamienione z miesiącami) oraz czas z strefą czasową

- gdy już wszystko ustawisz synscan spyta się czy chcesz zacząć naprowadzać na 3 jasne gwiazdy (warto uzbroić się w mapkę poglądową nieba by wybrać gwiazdy dobrze widoczne z twojego miejsca obserwacji).

- jeżeli po wyborze pierwszej gwiazdy montaż w nią wceluje lub będzie niedaleko, to klawiszami kierunkowymi naprowadzamy na gwiazdę i potwierdzamy

- zazwyczaj jednak tak się nie dzieje z powodu złej pozycji zaparkowania początkowego. Wtedy nie używasz klawiszy kierunkowych. Odsprzęglasz hamulce i ręcznie naprowadzasz teleskop na gwiazdę. Następnie potwierdzasz wybór na pilocie i jedziesz do następnej gwiazdy. 9 na 10 przypadków druga gwiazda powinna być widoczna w okularze (acha, pamiętaj by całą tą procedurę przeprowadzać z okularem o najmniejszym powiększeniu/ największej ognisowej). Jeżeli nie będzie, to oznacza to jeden z poprzednio opisanych etapów został źle przeprowadzony i warto zacząć od początku, bo bez dokładnego ustawienia wszystkich elementów synscan nie będzie z nami współpracował.

 

To tylko kilka najważniejszych elementów całej układanki. Jest jeszcze kilka innych (jak np dobre wyważenie całego układu), ale nawet z angielską instrukcją powinniście na to wpaść. Warto też w domu na sucho złożyć cały zestaw i nauczyć się ustawiania i klwiszologi na pilocie. Na pewno będzie to łatwiejsze niż nierówna walka w ciemnościach i zimnie.

 

Jakby co to pytaj dalej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.