Skocz do zawartości

ISS i Cygnus


Matheo_89

Rekomendowane odpowiedzi

Właśnie obserwowałem przelot ISS oraz jakieś 10 stopni podążającego za nią statku Cygnus D1. Statek Cygnus był widoczny gołym okiem z jasnością podobną do jasności gwiazd głównych w Wielkiej Niedźwiedzicy. Cygnus odłączył się od ISS dzisiaj około godz. 12 naszego czasu, nie wiedziałem więc czego mam się spodziewać, ale był dobrze widoczny w zenicie na oko jakieś 10 stopni za ISS, zaś kiedy oba obiekty były niżej były widoczne razem w lornetce. Wreszcie udało mi się to co zawsze chciałem zobaczyć, czyli cokolwiek dokującego lub oddzielającego się od stacji kosmicznej, ale widocznego razem z nią w lornetce. Ktoś jeszcze widział? :)

 

Edytowane przez Alice
  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też byłem świadkiem tego przelotu ISS. Nie wiedziałem że akurat będzie w tym czasie przelatywać i tylko po jej jasności domyśliłem się że to musi być ISS. Skierowałem lornetkę w jej stronę i też zauważyłem, że dokładnie tym samym torem i z tą samą prędkością leci inny satelita. Też pomyślałem ze to jakiś statek transportowy zbliża się do stacji. Jak się teraz dowiedziałem to on się oddalał. Miałem ze sobą Canona postawionego na statywie foto, który akurat robił cykliczne zdjęcia zachodzącej Wenus i szkoda mi było przerywać tą sesję żeby zrobić zdjęcie tego przelotu. Szkoda że mi nie weszła w kadr, ale leciała za wysoko. Według mnie to ten Cygnus leciał w odległości wyciągniętej pięści, czyli około pięciu stopni za stacją.

Jasność wizualną Cygnusa bym porównał do jasności najjaśniejszych gwiazd w Plejadach.Fajnie że nie tylko ja widziałem ten przelot i dzięki temu dowiedziałem się co leciało za ISS.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22.10.2013r fotografowalem ISS. zrobilem dwie fotki . kiedy wrocilem do pokoju i ogladalem efekt moich zmagan na drugim zdjeciu zauwazylem obok stacji drugi slabszy obiekt. oczywiscie pomyslalem o statku transportowym , ale nie moglem jakos znalezc danych. i dopiero dzisiaj czytam ten temat i okazuje sie ze to odcumowal Cygnus, a ja mam to na fotkach. na pierwszym widac tylko ISS gdyz Cygnus nie zdazyl jeszcze wleciec w kadr. na drugim widac juz slabszy obiekt podazajacy obok stacji.

fotki robione lustrzanka Sony SLT a58 t=30sek. iso400. obiektyw zalozylem od Zenita Helios 58mm.

 

DSC00696.JPGDSC00697.JPG

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.