Skocz do zawartości

Philips SPC900NC - gdzie kupić


antwito

Rekomendowane odpowiedzi

Tak jak w temacie. Gdzie można kupić webcama Philips SPC900NC? Jest jeszcze produkowana? Nie musi być przerabiana, bo długie czasy mi nie potrzebne, bo musiałbym do Synty kupić EQ5 co małym wydatkiem nie jest. Za ile można ją kupić? Spotkałem się z ceną 300 zł w archiwum giełdy, a w katalogu kamerek astro pisze, że za ok 50zł chodzi. A może jest jakaś alternatywa równie dobra dla niej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra. Widzę, że nikt nie odpowiada, więc zadam inne pytanie ale na temat ;)

Jak wiadomo, czasy się zmieniają i sprzęt wychodzi coraz nowszy i lepszy. A więc, czy Philips SPC900NC dalej pozostaje najlepszą webcamerką do astrofoto planet? Są może jakieś lepsze? Bo słyszałem, że kamerki HD Microsoft'u są lepsze, mimo, iż mają CMOS'y. A więc jak to jest? Jaki jest najlepszy webcam do planet na rok 2013?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

SPC900 nie jest już produkowana podobnie jak SPC880, która od strony elektroniki jest identyczna, a różni się tylko firmware'em, który można łatwo podmienić. Obie konstrukcje są oparte o kilkunastoletnią matrycę CCD od Sony typu ICX098, podobnie jak inne (tez nieprodukowane) kamerki Philipsa jak Vesta czy Toucam

 

z obecnie produkowanych warto zainteresować się kamerką MS Cinema o rozdzielczości HD z dość nowoczesną matrycą CMOS. Ma wsparcie w programach astro, a w sieci jest kilka tutoriali przeróbki (usunięcie obiektywu i dorobienie pierścienia 1,25" pasującego do wyciągu)

 

poszukaj na giełdach astro, a pewnie ktoś sprzedaje którąś z tych kamerek ... sam posiadam obie te kamerki i chyba się ich pozbędę bo od dawna leżą nie używane ... ale jeszcze to przemyślę :)

 

pozdrawiam

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu jest alternatywa do Słońca, jasnych planet, Księzyca, tylko to kamerka mono.

http://www.ebay.com/itm/Point-Grey-Research-USB-2-0-Digital-Camera-/261313154485?pt=LH_DefaultDomain_2&hash=item3cd77a4db5

 

A tu z oryginalnym pudełkiem.

 

http://www.ebay.com/itm/Point-Grey-Research-USB-2-0-Digital-Camera-/290997318320?pt=LH_DefaultDomain_2&hash=item43c0cab2b0

Edytowane przez Alien7101
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

SPC900NC ciężko będzie Ci teraz kupić, alternatywą dla niej mógłby być np. TouCam pro 740K, ale to też już raczej muzealny rarytas,

oczywiście są lepsze kamerki Logitecha czy Microsoftu, lecz problem z nimi jest taki, że mają bardzo zwartą obudowę, bez możliwości prostego wykręcenia obiektywu, więc jedynym wyjściem jest wykonanie własnej obudowy - dedykowanej, a to już nie każdemu się chce w to bawić

Na forum jest bardzo dużo informacji o webcamach, ale to już są bardzo stare wątki, a po kilkukrotnych zmianach składni linków silnika forum, już nie sposób do nich dotrzeć, jakieś zręby tematów powinny być jeszcze na celesti

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

SPC900NC ciężko będzie Ci teraz kupić,

bardzo stare wątki, a po kilkukrotnych zmianach składni linków silnika forum, już nie sposób do nich dotrzeć, jakieś zręby tematów powinny być jeszcze na celesti

 

Kolega sp3occ ma i chce sprzedać za grosze.

Faktycznie opisy "starych" webcamów zanikają. Kiedyś na republice miałem swój opis przeróbki na długie czasy z peltierem, ale padło. Na dysku i PW dla ew. zainteresowanych.

 

Andrzej

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję bardzo za odpowiedzi!

Dostałem nawet propozycję kupienia SPC900NC :) Na razie niestety kupno odpada, a pytam z myślą o niedalekiej przyszłości, bo robiąc testy na walącej się gdzieś po półkach Creative VF0220 zauważyłem, że to całkiem ciekawe zajęcie... Tak więc nie patrząc na rozdzielczość, co jest lepsze? CMOS HD od Microsoft'u, czy stary, dobry Philips z czułą matrycą CCD? Na czym uda mi się osiągnąć więcej szczegółów planet?

PS. Tak się zastanawiałem właśnie, dlaczego tak mało jest informacji na polskich forach na temat astrofoto z webkamu i już znam odpowiedź :)

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak więc nie patrząc na rozdzielczość, co jest lepsze? CMOS HD od Microsoft'u, czy stary, dobry Philips z czułą matrycą CCD? Na czym uda mi się osiągnąć więcej szczegółów planet?

 

ilość szczegółów bardziej zależy od teleskopu niż kamery

do fotografowania Księżyca lepsza będzie kamerka MS bo uchwycisz większy fragment globu. Do planet będą porównywalne bo i tak całej matrycy nie wykorzystasz, chociaż trzeba pamiętać, że Philips ma większy piksel, a to oznacza, że optymalna dla niej światłosiła to około f/20-f/25. Dla MS to już f/15 czyli jaśniejszy obraz co przekłada się na krótsze czasy ekspozycji. Z Philipsem trzeba naświetlać dość długo co ogranicza zakres użytecznych prędkości nagrywania do 5fps, a w najlepszym razie 10fps (dalszy wzrost prędkości nagrywania ogranicza dodatkowo stratny algorytm kompresji). Jowisz daje się fotografować (przez 200 sekund ledwo 1000 klatek, a w tym czasie tarcza planety zdąży się już obrócić) ale dla Saturna brakuje czułości. Właściwie wszystko przemawia za kamerką MS Cinema

 

Philips za to oferuje możliwość przeróbki na długie czasy co pozwala pobawić się w fotografowanie DSO, a także użycie jej jako kamery prowadzącej ... tylko, że w obu tych zastosowaniach nie spisuje się rewelacyjnie

 

nieco droższą alternatywą jest PGR Firefly. To kamerka mono o przyzwoitej czułości i sporej prędkości ... chociaż mocno szumi. Za to nie kompresuje stratnie i oferuje 12 bitową dynamikę

 

pozdrawiam

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Philips za to oferuje możliwość przeróbki na długie czasy co pozwala pobawić się w fotografowanie DSO, a także użycie jej jako kamery prowadzącej ...

 

Potwierdzam. Marna M31 z Philipsa : (18x5sek statyw foto szkło 50mm/F2)

18k_9s_regold.jpg

 

Oraz Mars z Philipsa (optyka 115/900 ; nie pamiętam marki; z Wielkiej opozycji 2003):

 

Ta kamerka miała kiedyś potencjał ale świat idzie do przodu....

Andrzej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, tylko statyw EQ trochę kosztuje, tym bardziej pod Synte 8...

 

No trochę. To zależy co chcesz, fotka i filmik były robione bez EQ ze zwykłych statywów foto (a właściwie to M31 z "zabawki" przykręconej do parapetu okna M-ka przepływała po prostu przez obraz - dlatego 5 sekund). :Loveit:

 

Andrzej

ps. Popatrz w Lidlu za statywem od Skyluxa - tani i paralaktyk. (Stoi u mnie gdzieś w głębi garażu taki z silnikami)

Jeżeli oczywiście nie masz kasy na coś lepszego. Jak sie postarasz to wydusisz z niego niezłe osiągi.

(Kubica też zaczynał od gokartów)

 

Edit: Ach Synta ! a nie to za mały.... To planetki rób bez prowadzenia , Castratuj i Stackuj i też coś wyjdzie.

 

Andrzej

Edytowane przez sp3uca
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślałem, że naświetlałeś tą Andromedę :) A co do statywu w Lidla: jesteś pewien, że utrzyma tubę Synty? :D Jakoś czarno to widzę :-)

EDIT:
Nie zauważyłem kiedy zedytowałeś :)

Edytowane przez antwito
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.