Skocz do zawartości

Problem z montażem EQ 3-2


Astroobserwator

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, mam problem z moim montażem paralaktycznym EQ 3-2 produkcji Sky Watchera na którym mam zamocowany teleskop SW 150/750. Problem polega na tym, że w niektórych położeniach teleskopu, głównie w okolicach zenitu występują dość spore luzy, przy kręceniu pokrętłami mikro ruchów. Mianowicie, gdy kręcę pokrętłem rektascencji w lewą stronę, jest ok teleskop przesuwa się, natomiast gdy obracam w stronę druga nic się nie dzieje, można kręcić i kręcić pokrętłem, a montaż ani drgnie, z osią deklinacji jest podobnie. Jeśli teleskop jest skierowany na obiekt niżej położony, to problem raczej nie występuje i wszystko "łapie". Czy to może być kwestia nieprecyzyjnego wyważenia teleskopu i przeciwwag? Zawsze staram się to zrobić dokładnie, dźwignie blokujące mam poluzowane, więc problem raczej nie jest w tym. Proszę o pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem kiedyś EQ3-2 i podobny objaw i były to luzy w przekładniach ślimakowych obu osi. Można je wyregulować luzując lekko te dwie duże śruby w okolicy ślimaka i dosuwając lub odsuwając ślimak od ślimacznicy. Po takiej regulacji należy objechać całą oś żeby sprawdzić czy skasowanie luzów w jednym miejscu nie spowodowało zbyt dużego oporu w innym - niestety tanie montaże miewają niedokładnie wykonaną ślimacznicę która może być osadzona mimośrodowo :( Mój EQ3-2 tak miał.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

<blockquote class='ipsBlockquote'data-author="Astroobserwator" data-cid="513966" data-time="1383318500"><p>

dźwignie blokujące mam poluzowane, więc problem raczej nie jest w tym.</p></blockquote>

A właśnie, że w tym :) Dźwignie blokujące powinny być zablokowane, gdy używasz mikroruchów. Odblokowuje je się jedynie, gdy rusza się montażem "za korpus".

Teraz po prostu rozsprzęgliłeś oś z przekładnią, więc nic dzwinego, że się ślizga w niektórych pozycjach. Przy kiepskim wyważeniu w każdej pozycji by się ślizgał :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyznam się, że nie wiedziałem, że dźwignie muszą być zablokowane podczas używania pokręteł mikro ruchów. Czyli co, podczas ustawiania teleskopu na obiekt dźwignie się luzuje, a podczas kręcenia mikro ruchami blokuje się? Mam nadzieje, ze czegoś przez to nie popsułem w moim montażu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyznam się, że nie wiedziałem, że dźwignie muszą być zablokowane podczas używania pokręteł mikro ruchów. Czyli co, podczas ustawiania teleskopu na obiekt dźwignie się luzuje, a podczas kręcenia mikro ruchami blokuje się? Mam nadzieje, ze czegoś przez to nie popsułem w moim montażu.

Dokładnie tak, jak piszesz. Kręcenie mikroruchami przy odblokowanych blokadach nie ma szans zaszkodzić montażowi :)

 

Ps: Dlaczego cytaty robione przez wersję mobilną strony się wykrzaczają? Dzieje się tak mi już drugi raz, na dwie próby.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uff odetchnąłem, nie posiadam tego sprzętu długo, dlatego jeszcze nie zdążyłem się z nim do końca obyć, ale już będę wiedział, ze muszę blokować dźwignie. Rozumiem też, że gdybym dokupił napędy do tego sprzętu, postępuje tak samo?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uff odetchnąłem, nie posiadam tego sprzętu długo, dlatego jeszcze nie zdążyłem się z nim do końca obyć, ale już będę wiedział, ze muszę blokować dźwignie. Rozumiem też, że gdybym dokupił napędy do tego sprzętu, postępuje tak samo?

Tak, przy korzystaniu z napędów również blokady mają być zablokowane.

Te blokady powodują po prostu rozsprzęglenie osi od przekładni, łatwo to sobie wyobrazić :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.