Skocz do zawartości

Automatyzacja obserwatorium typu roll-off


Tomasz_Habaj

Rekomendowane odpowiedzi

Już nie pamiętam, kiedy ostatnio zrobiłem jakieś zdjęcie. Ciągłe wyjazdy i brak czasu. Ale jakoś nie mogę zrezygnować z tego hobby. Postanowiłem całkowicie zautomatyzować swoje obserwatorium i chciałbym prosić Was o porady i wasze doświadczenia w tej materii.

Pierwszym krokiem, jaki już wykonałem było powiększenie obserwatorium, bo sprzęt, który zamierzam tam postawić okazał się za duży na pierwsze obserwatorium, jakie zbudowałem.

Ale do rzeczy. Jeśli chodzi o elektronikę sterującą praca obserwatorium to tutaj wybór padł na produkty europejskiej firmy Lunatico Astronomical.

Lista potrzebnych uzadzen na ten moment wygląda następująco:

- sterownik do zdalnego sterowania obserwatorium Firefly:

http://www.lunaticastronomical.com/epages/LunaticoUSA.sf/en_GB/?ObjectPath=/Shops/LunaticoUSA/Products/ACNSELFL

- detektor chmur AAG CloudWatcher: http://www.lunaticastronomical.com/epages/LunaticoUSA.sf/en_GB/?ObjectPath=/Shops/LunaticoUSA/Products/BCW001

- system do otwierania dachu (napęd do bramy przesuwnej)

- listwa (lub dwie) zasilająca IP: http://astromarket.pl/listwa-zasilajaca-ip-creotech-cti-ps6.html

- zasilacze awaryjne UPS

- kamera do monitoringu nieba

Całość była by sterowana przy pomocy CCD Commandera lub CCDAutopilota. Na ten moment nie biorę pod uwagę ACP. Co jeszcze? Na co zwrócić uwagę?

 

DSCN0383.JPG

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak się zastanawiam jak zautomatyzujesz otwieranie tej ścianki szczytowej?

a z tego zdjęcia, doradziłbym jeszcze przybicie desek czołowych, tak, żeby w razie zalegającego śniegu na dachu, jego część nie zsuwała się na sprzęt, albo nie kapała woda z rosy. Wygląda, że szyny masz w kształcie leżącego ceownika - więc może przydało by się jeszcze ogrzewanie tych szyn kablami grzejnymi?

A przede wszystkim zadbaj o dobre łącze sieciowe. A z kamer, oprócz allsky, bardzo przydaje się kamera pokazująca sprzęt.

Nie napisałeś jak "bardzo zdalnie" zamierzasz je obsługiwać i na ile ono ma być zautomatyzowane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak z kapiąca wodą może być problem. Np. dach w moim astrobaraku nie odsuwa się do końca i ostatnio miałem nie ciekawe doświadczenie, ponieważ woda nakapała mi na laptopa, właściwie to pod wyświetlacz LCD i musiałem trochę oderwać okleinę, żeby wysuszyć suszarką, gdyż robiły się spięcia. Jednak laptop działa nadal znakomicie :). Jakąś rynnę czy coś podobnego trzeba zrobić. Następnym razem może się już nie udać ratunek z suszarką ;).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcie przedstawia jeszcze nie dokończone obserwatorium, a dokładnie to brak okapnikow na dachu. Dokładniej rzecz ujmując to dach będzie wystawał około 30cm poza ściany obserwatorium plus rynny. Tak było wcześniej i nigdy nie miałem problemów z woda. Natomiast zawsze był problem ze śniegiem, tzn. podczas zamieci nawet przez najmniejszą szczelinę dostawał się on do środka. Ta otwarta klapa po automatyzacji będzie zamknięta na stale. Co do szyn to faktycznie są w kształcie ceownika przyspawanego do kształtownika. Nie wiem czy kabel grzejny cos da, bo wiadomo, ze najlepszym miejscem na jego usytuowanie jest od dołu szyny, a w moim przypadku ze względu na kształtownik pozostaje tylko bok szyny, ale na ile skuteczne było by takie rozwiązanie to nie wiem?

Co do kamer monitorujących wnętrze obserwatorium to wybór padł na jedna z wielu dostępnych na rynku kamer IP (planuje zainstalowanie 2 sztuk). Jeśli chodzi o monitoring nieba to będę chciał wykorzystać tutaj kamerę ASI120mm: http://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p5916_ASI120MM-MONO-USB2-0-Camera---2-1mm-T2-Objective---Autoguider.html . Nie wiem czy to dobry wybór, ale matryca w niej użyta charakteryzuje się wysoka czułością i w zestawie jest z obiektywem.

Jeśli chodzi o automatyzacje to obserwatorium musi być w pełni kontrolowane z drugiego miejsca na swiecie. A wiec pełna automatyzacja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak trochę straszy bardzo mały pixel tej kamery (3.75µm), ale obraz z niej wygląda bardzo dobrze:

 

 

a chyba najlepiej opracowaną pełną automatykę obserwatorium, rozpracował kiedyś Jesion: http://astropolis.pl/topic/21373-aao-astropolis-astronomical-observatory-dziennik-budowy-by-jesion/?p=292727

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...

Zakupiłem sterownik firmy Foster Systems i mam kłopot. A dokładniej to chodzi mi o podłączenie napędu dachu do sterownika. Do otwierania/zamykania dachu mam zamiar użyć napędu do bramy odsuwanej. Napęd ten jest wyposażony w wyłącznik kluczykowy gdzie jest doprowadzone napięcie 24V. Problem mam z tym, ze w opisie sterownika Fostera w jednym miejscu jest mowa, aby podłączać napięcie 12V, a w innym miejscu ze sterownik ten obsługuje napięcia od 6-24V. I w końcu nie wiem czy będzie bezpiecznie podłączyć te 24V czy będę musiał użyć przekaźnika na 12V?

Najlepiej było by spytać producenta, ale niestety jak do tej pory jest to najgorsza firma, w której zamawiałem sprzęt. Kontakt praktycznie żaden. Support zerowy. Żeby skorzystać z forum trzeba się zarejestrować (logiczne) ale i tak nie mamy możliwości pisania, dopóki konto nie zostanie w pełni aktywowane przez administratora (przypuszczam, ze to ta sama osoba/osoby odpowiedzialne za support).

Jednak trzeba było kupić sterownik od Lunatico jak chciałem za pierwszym razem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakupiłem sterownik firmy Foster Systems i mam kłopot. A dokładniej to chodzi mi o podłączenie napędu dachu do sterownika. Do otwierania/zamykania dachu mam zamiar użyć napędu do bramy odsuwanej. Napęd ten jest wyposażony w wyłącznik kluczykowy gdzie jest doprowadzone napięcie 24V. Problem mam z tym, ze w opisie sterownika Fostera w jednym miejscu jest mowa, aby podłączać napięcie 12V, a w innym miejscu ze sterownik ten obsługuje napięcia od 6-24V. I w końcu nie wiem czy będzie bezpiecznie podłączyć te 24V czy będę musiał użyć przekaźnika na 12V?

Najlepiej było by spytać producenta, ale niestety jak do tej pory jest to najgorsza firma, w której zamawiałem sprzęt. Kontakt praktycznie żaden. Support zerowy. Żeby skorzystać z forum trzeba się zarejestrować (logiczne) ale i tak nie mamy możliwości pisania, dopóki konto nie zostanie w pełni aktywowane przez administratora (przypuszczam, ze to ta sama osoba/osoby odpowiedzialne za support).

Jednak trzeba było kupić sterownik od Lunatico jak chciałem za pierwszym razem.

 

Przypomina mi się dyskusja który wybrać montaż i czy kupić zagranicą czy w Polsce...

 

Mógł Pan się pierwsze popytać w PL producentów obserwatoriów czy coś nie mają gotowego , a ja wiem że mają ( do wyboru 3 różne firmy )

Edytowane przez Uniwersał
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedyny polski producent, jakiego znam i ma cos takiego w swojej ofercie to ScopeDome. Niestety, ale jeszcze nie słyszałem, aby ktoś używał ich sterownika do roll-offa, tylko do kopuł, wiec nie wiem jak by to się ich sterownik sprawdził w praktyce. A sterownik Fostera jest znany i używany na całym świecie przez wiele osób. Oczywiście ze wolałbym kupić polski produkt. Mam co mam i teraz musze to wszystko połączyć. Nikt w Polsce naprawdę nie używa sterownika Fostera?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja używam. Kiedyś to był fantastyczny zestaw, ale od kiedy mistrz zaczął kombinować z rozwojem softu, to różnie się zaczął zachowywać. Do tego podkusiło mnie kupienie kolejnej wersji i teraz mam problem z monitoringiem zachmurzenia (nie działa sensor). Poznałem Stana osobiście i niby fajny gość, ale robi to after hours i kontakt z nim ostatnio jest fatalny. Pisz na maila: <stanralph@fostersystems.com>

 

Jeżeli jednak wszystko działa, to jest to pewnie jeden z najlepszych systemów, tylko... musi działać ;)

Co do zasilania - nie powiem. Z drugiej strony w moim silniku od bramy, a konkretnie w jego sterowniku, jest wejście na hardwareowy włącznik (styki N-O) i z tego co pamiętam, to tam zasilanie jest jakieś symboliczne (pewnie z 5V). To mam podpięte do przełącznika na płytce Fostera.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie Adam tak mi się zdawało ze używasz sterownika Fostera. I zdaje się ze napęd od bramy masz ten sam, który ja zamierzam kupić: http://allegro.pl/naped-do-bramy-bft-deimos-500-kg-zestaw-do-montazu-i4142462763.html

Czyli mówisz ze podłączałeś go bezpośrednio do sterownika bez jakichkolwiek przeróbek?

Co do Fostera to pisalem na kilka maili wtym ten podany przez Ciebie. Bez skutku.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak, cały Foster.

 

Silnik faktycznie wygląda identycznie, więc nie będziesz miał najmniejszego problemu, bo w centralce sterującej są specjalne porty na takie zabawy. Po prostu ciągniesz zwykły kabelek 2 żyłowy i go wtykasz po 2 stronach (foster <> centralka). 5 sekund roboty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adam mam jeszcze jedno pytanie.Jak rozwiązałeś kwestie zaniku napięcia? Tzn. co używasz do monitoringu napięcia, aby w razie jego zaniku rozpocząć procedurę awaryjnego zamykania dachu? Sterownik Fostera ma wejście na kontroler napięcia (tez go zamówiłem, okazuje sie że to zwykly zasilacz 9V) tylko nie wiem, w jaki sposób to działa. Cos trzeba ustawiać w ich oprogramowaniu, czy jest do tego jakiś specjalny skrypt? Rozumiem, że kontroler napięcia powinien być podłączony bezpośrednio do sieci, a nie do UPS-a. A swoją drogą, czy ktoś może polecić jakiś sprawdzony UPS, cos powyżej 1000W?

Chodzi mi przede wszystkim o czas reakcji na zanik napięcia (żeby w tym czasie np. komputer nie zdążył się wyłączyć) i w miarę wystarczająco długi czas pracy, tak, aby zadziałała procedura zaparkowania teleskopu, zamknięcia dachu i wyłączenia pozostałych urządzeń (min.5min przy 1000W). Myślałem o tym modelu: http://www.zasilacze-ups.com/KC-2000-sinus

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, jest dodatkowy zasilacz 9V, który podłączamy "przed UPS" i z niego wiadomo, że nie ma zasilania. W sofcie fostera aktywuje się ten moduł i wtedy do ASCOMa idzie czerwona flaga, czyli soft (np. ACP, czy inny) wie, że ma przerwać sesję i uruchomić procedurę zabezpieczenia obserwatorium (różny soft robi to różnie, w ACP można procedurę #shutdown oprogramować dowolnie). Generalnie to nie soft fostera tym się zajmuje, on pełni tylko 2 funkcje: 1. zbiera dane i wysyła do ASCOMa, 2. steruje dachem (jak dostanie komendę z ASCOM o zamknięciu dach - tuż po zaparkowaniu teleskopu, to zamknie).

 

To oznacza, że tak czy siak musisz mieć jakiś soft do automatyzacji obserwatorium.

 

Nie pamiętam, jaki mam UPS, ale chyba jakiś 1000W. Kiedyś obserwatorium działało na nim z 40-60 min i wytrzymał (z zasuwaniem i odsuwaniem dachu wielokrotnie), więc nie martwiłbym się o procedury alarmowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Nie pamiętam, jaki mam UPS, ale chyba jakiś 1000W. Kiedyś obserwatorium działało na nim z 40-60 min i wytrzymał (z zasuwaniem i odsuwaniem dachu wielokrotnie), więc nie martwiłbym się o procedury alarmowe.

 

Tak tylko dla porządku, 1000W to maksymalne obciążenie jakie może być podłączone do UPSa, o długości pracy po zaniku zasilania decyduje (oprócz aktualnego obciążenia) pojemność akumulatorów. Co z tego wynika? Ano to, że dwa różne zasilacze UPS o mocy 1000W, przy takim samym obciążeniu, mogą mieć różny czas podtrzymania. Do niektórych modeli zasilaczy UPS można dokupić dodatkowe moduły akumulatorów, które znacząco wydłużają czas pracy urządzenia (jednocześnie znacząco podnoszą cenę zestawu :Loveit: )

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 miesięcy temu...
  • 5 miesięcy temu...

Z braku czasu na jakiekolwiek poprawki w setupie (kolimacja, dokładniejsze ustawienie na polarna, odległość korektora od matrycy, itp.) spróbowałem coś zrobić zdalnie i sprawdzić ile mam jeszcze do poprawy. Pogoda jak na lekarstwo, wiec wybór padł na M13 miedzy chmurami.

Tylko L-5x300s bez guide.

G53f, AG12, ML8300

M13_5x300.jpg

Jeszcze będąc w lipcu na wakacjach udało mi się zautomatyzować klapę, przez co zyskałem teraz większy widok na południe (do 30 stopni nad horyzont). Teraz klapa otwiera się/zamyka równocześnie z dachem.

out.jpg

Mam problem z teleskopem, a właściwie z jego rozmiarami. Okazuje się, ze w pewnych ustawieniach tył tuby może zahaczyć o ściany obserwatorium (a dokładnie zachodnia ścianę). Brakuje mi dosłownie 5cm i nie mam jak tego przerobić.

ins.jpg

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...
  • 3 lata później...
W dniu 11.05.2014 o 16:12, Tomasz_Habaj napisał:

Adam mam jeszcze jedno pytanie.Jak rozwiązałeś kwestie zaniku napięcia? Tzn. co używasz do monitoringu napięcia, aby w razie jego zaniku rozpocząć procedurę awaryjnego zamykania dachu? Sterownik Fostera ma wejście na kontroler napięcia (tez go zamówiłem, okazuje sie że to zwykly zasilacz 9V) tylko nie wiem, w jaki sposób to działa. Cos trzeba ustawiać w ich oprogramowaniu, czy jest do tego jakiś specjalny skrypt? Rozumiem, że kontroler napięcia powinien być podłączony bezpośrednio do sieci, a nie do UPS-a. A swoją drogą, czy ktoś może polecić jakiś sprawdzony UPS, cos powyżej 1000W?

Chodzi mi przede wszystkim o czas reakcji na zanik napięcia (żeby w tym czasie np. komputer nie zdążył się wyłączyć) i w miarę wystarczająco długi czas pracy, tak, aby zadziałała procedura zaparkowania teleskopu, zamknięcia dachu i wyłączenia pozostałych urządzeń (min.5min przy 1000W). Myślałem o tym modelu: http://www.zasilacze-ups.com/KC-2000-sinus

Dał rade ten KC2000?
Szukam podobnego rozwiązania ale widzę chyba nowszy model albo co, też ten Orvaldi tylko co inne

https://ups-zasilacze.pl/OrvaldiMC2000

ale chyba nawet wystarczył by mi ten

https://ups-zasilacze.pl/OrvaldiMC1500

wogole to jest tam na stronie kalkulator mocy (https://ups-zasilacze.pl/CENTRALNE-OGRZEWANIE ) ale chyba działa tylko do mniejszej mocy, ale wysłałem do nich maila i zobaczymy co powiedzą.

Ten KC2000 (https://ups-zasilacze.pl/OrvaldiKC2000)  nie jest za głośny? 

pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.