Skocz do zawartości

Docieranie / szlifowanie przekładni ślimakowych


motoolo

Rekomendowane odpowiedzi

Czy ktoś wykonywał powyższą czynność w swoim montażu.

Chodzi mi o to że w EQ6 ślimak wykonany jest ze stali a ślimacznica z mosiądzu , czy zna ktoś technologię wykonania ?

Na jakich obrotach przekładni , w jakim czasie i jakimi pastami należałoby to wykonać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmm

Myślałem że można domowym sposobem wypolerować przekładnie np.

składając montaż z przesmarowanym ślimakiem pastą diamentową polerską

i puścić napęd na x obrotów , następnie rozebrać , wymyć i kolejną pastę z drobniejsza

granulacją diamentu i tak do skutku

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz poguglać pod hasłem 'lapping worm gears' - też kiedyś szukałem. Konkluzja jest taka, że można to zrobić, ale poza montażem na tokarce. Ponieważ oba elementy są z różnych materiałów trzeba to robić bardzo z umiarem - czyli na przykład maksimum kilka obrotów ślimacznicy (a więc kilkaset ślimaka) ale pilnując żeby wykonać pełną ilość obrotów i stosując pasty/proszki o granulacji dużo ponad 1000 (czyli znacznie poniżej 1um). Wyniki są zależne od zaangażowania :) Ja dałem sobie spokój :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz poguglać pod hasłem 'lapping worm gears' . .........

 

Też szukałem pod tym hasłem

Polerowanie poza montażem to dodatkowe problemy związane z mocowaniem ślimaka i ślimacznicy.

Z przekładnia polerowaną w montażu mamy z głowy mocowanie ale nie bardzo widzimy sam proces docierania. Chociaż myślę że stosując pasty diamentowe polerskie nie może się nic stać , przecież ile trzeba by kręcić przekładnią żeby ją zniszczyć. Proszki diamentowe o b.drobnej gradacji przecież nie ścierają metalu a jedynie go polerują

Szukam dalej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też szukałem pod tym hasłem

Polerowanie poza montażem to dodatkowe problemy związane z mocowaniem ślimaka i ślimacznicy.

Z przekładnia polerowaną w montażu mamy z głowy mocowanie ale nie bardzo widzimy sam proces docierania. Chociaż myślę że stosując pasty diamentowe polerskie nie może się nic stać , przecież ile trzeba by kręcić przekładnią żeby ją zniszczyć. Proszki diamentowe o b.drobnej gradacji przecież nie ścierają metalu a jedynie go polerują

Szukam dalej

 

Polerowanie to obróbka ścierana :)

 

Przekładni z ślimacznicą z brązu/aluminium się nie dociera, bo ziarna wbijają się w brąz/aluminium i zaczynają skrawać stalowego ślimaka. W efekcie zamiast "dopasowywać" mniej dokładną ślimacznicę do dokładniejszego ślimaka postępujemy na odwrót.

A co gorsza nie da się już tych ziaren usunąć z ślimacznicy, więc "docieranie" trwa do końca życia przekładni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polerowanie to obróbka ścierana :)

 

Przekładni z ślimacznicą z brązu/aluminium się nie dociera, bo ziarna wbijają się w brąz/aluminium i zaczynają skrawać stalowego ślimaka. W efekcie zamiast "dopasowywać" mniej dokładną ślimacznicę do dokładniejszego ślimaka postępujemy na odwrót.

A co gorsza nie da się już tych ziaren usunąć z ślimacznicy, więc "docieranie" trwa do końca życia przekładni.

 

Czyli przy każdym polerowaniu aluminium czy brązu wbijamy w jego powierzchnię drobinki materiału polerskiego , np. pył diamentowy.?

Trochę to mało prawdopodobne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli przy każdym polerowaniu aluminium czy brązu wbijamy w jego powierzchnię drobinki materiału polerskiego , np. pył diamentowy.?

Trochę to mało prawdopodobne

 

Jeżeli polerujesz np. filcem/bawełną, to nie wbijasz w przedmiot, bo nie wywierasz nacisku na ziarna.

Na tej samej zasadzie, do stali czasami stosuje się drewniane docieraki.

W przypadku przekładni w montażu powierzchnia styku ślimaka ze ślimacznicą, to pewnie ułamek mm^2 więc naciski powierzchniowe są duże.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli polerujesz np. filcem/bawełną, to nie wbijasz w przedmiot, bo nie wywierasz nacisku na ziarna.

Na tej samej zasadzie, do stali czasami stosuje się drewniane docieraki.

W przypadku przekładni w montażu powierzchnia styku ślimaka ze ślimacznicą, to pewnie ułamek mm^2 więc naciski powierzchniowe są duże.

 

No to już do mnie przemawia ale:

Czyli w montażach z wyższej półki ślimak i ślimacznica docierane i polerowane są w fabrykach na etapie produkcji jako osobne elementy?

Jeśli tak to dlaczego przekładnie ślimakowe są sprzedawane tylko jako kpl.? , wskazywało by to że są do siebie docierane i wtedy występują tylko w kpl. gdyż ślimak A pasuje tylko do ślimacznicy B.

Ciekawe jakie metody oni stosują , może w warunkach warsztatowych można to też wykonać nie skazując przekładni na szybkie zużycie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tam gdzie przekładnie ślimakowe są produkowane seryjnie nie ma konieczności parowania kompletów.

Zresztą jakaś partia Paramountów MX miała problem z przekładniami i klienci sami wymieniali zespoły ślimaka w swoich montażach.

 

http://www.bisque.com/sc/media/p/57042.aspx

pliku chyba nie da się otworzyć.

 

 

Wydaje mi się, że nawet w topowych montażach astronomicznych ślimaki są toczone, a ślimacznice są frezowane na gotowo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W temacie o docieraniu montażu Jesion pisał że miał uszkodzonego ślimaka w swoim montażu (chyba AP) i musiał zamówić kpl bo inaczej firma

nie gwarantuje założonego PE.

Ogólnie konkluzja w tamtym temacie była taka że przekładnie ślimakowe w topowych montażach są ze sobą pasowane , docierane - szlifowane

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.