Skocz do zawartości

Szkło M42 + astrokamera


Prorok78

Rekomendowane odpowiedzi

Backfocus obiektywów M42 to coś około 45mm więc musisz się zmieścić od sensora do płaszczyzny obiektywu zaraz za gwintem.

Dobierając poszczególne elementy musimy pamiętać aby nam zestaw wyostrzył na gwiazdach.Co przy kole jest ciężko i wszystko jest spasowane co innego bez koła filtrowego.

IMG_6625.JPG

 

http://astronomiaamatorska.blogspot.com/2013/10/atm-jupiter-21m-koo-filtrowe-atik-314e_18.html

Edytowane przez Alien7101
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aaaa właśnie... zapomniałem że koło się zmieścić musi ...:(Kółka filtrowe średnio mają około 20-22 mm, co razem z kamerą da mi 37-39mm....

Czyli przyjmując 45 mm całkowitego backfocusa, zostaje mi około 6-8mm na złączki...

Kurcze mało...:( W Twoim Atiku masz 12 czyli dodatkowe 5mm...

 

BTW - gdzie kupic takie przejście (T2/M42) ? Patrzę po sklepach astro ale nie widzę...:(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrym rozwiązaniem są obiektywy od średniego i dużego formatu foto. Mają duży backfocus i duże skorygowane pole. Pisałem o tym wątku tutaj.

Można często kupić takie szkiełko nawet tanio przy bardzo dobrej jakości.

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niektóre szkła m42 mają demontowalną "dupkę" z gwintem (pentacon 200mm, tair 300mm). Można go zdjąć i dorobić w to miejsce dowolna złączkę, przedłużkę i co tam jeszcze, Pozbywając się przejścówek można wywalczyć kilka milimetrów.

Ja na przykład zaszalałem i kazałem sobie wyrzeźbić bagnet do sony alfa. Z mocowaniem filtrów!

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Eeee, wessel zupełnie nietrafiona uwaga. A dlaczego "nieoryginalne" (zapewne chodzi Ci o dorabiane) miały by mieć źle dobrany? To ta sama złączkologia, co we wszelkich innych tulejkach, przedłużkach i adapterach, których tysiące codziennie są w użyciu forumowiczów. Ja im nie zarzucę niegwarantowania :)

Swoje mocowania zafasowałem u znawcy tematu przeróbek optyki, bo chodziło o rozwiązanie mocowania filtrów wewnątrz, Ale to był mój kaprys - pewno można dużo taniej i równie dokładnie. Zresztą same obiektywy też trzeba czasem podregulować, czasem ustawić żeby mieć zapas "przeostrzenia" itp To nie jest jakaś kosmiczna technologia.

Edytowane przez Fredrixxon
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.