Skocz do zawartości

Jaki korektor komy do Newtona VX10?


AWE

Rekomendowane odpowiedzi

Jednej rzeczy tu nieogarniam...

Mamy identyczne tuby (Orion vx10 f4.8).

Ja mam wyciąg Moonlite (który jest raczej niskoprofilowy) i kamerę SX mx716 (która ma 17mm backfocusa od gwintu do matrycy)...

Wkładam kamerę w wyciąg noskiem 1.25" (niemam jeszcze złączek z gwintami), i ostrzy mi to w połowie drogi wyciągu (około 18-20mm powyżej najniższego położenia drawtube)..

Nie mam póki co OAG, nie mam koła filtrowego...

 

Skąd mogą wynikać takie rozbieżności w położeniu punktu ostrości u AWE i u mnie?

Czy jeśli ja będę chciał dac OAG, koło i korektor to lustro w dół czy w górę?

S.

Jeżeli teraz ostrzy 20mm to będziesz miał problem już przy kole filtrowym, a co dopiero OAG, lustro w górę. Opinie dotyczące podnoszenia lustra są podzielone, chyba lepiej nie ruszać go.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurde... racja :):) Na to nie wpadłem... ale z drugiej strony ta podstawka ma cos około 20mm... bedę musiał to chyba pomierzyć :)

Apropos silniczka, juz jest spakowany (w zasadzie od dawna) :( i jutro pojedzie... Miałem ostatnio mase spraw na głowie i kilka wyjazdów i dopiero zaczynam ogarniac tematy... przepraszam za opóźnienie... ale na pw odpisałem wczoraj wieczór...

 

Adam - jeszcze zapytam - domyślam sie że żeby pomieścic te dodatkowe graty (OAG koło itd) to musze wywalic te podkładki/podstawki?? Czy dołożyć ??

 

Wyjaśnienie dla czytających - mój Orionik, był kiedyś Orionikiem Adama :)

 

PW nie doszło.

Żeby pomieścić trzeba się zmieścić w BF korektora, czyli jeśli korektor ma BF 55mm to trzeba to wszystko zmieścić pomiędzy płaszczyzną matrycy a płaszczyzną korektora. Jeśli zaś nie ostrzy wówczas regulujesz podkładkami.

 

Pozdr Adamo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok - czyli pakuje wszystko pomiędzy kamere a korektor i tam ma byc dokładnie 55 (w przypadku mpcc). Następnie kombinuję z pozycją korektora (z przykręconym juz na stałe osprzętem) względem wyciągu, tak by wyostrzył...Jeśli nie robi to zabawa z podkładkami, a w ostateczności z pozycja lustra? Dobrze rozumiem ?

 

Druga sprawa - jak Ty mocowałeś osprzęt? Umknęło mi coś czy na drowtube ni ema gwintu żadnego i jest tylko clamping ring ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Twój obecny setup widziałem - i czytałem też otympierścieniu/złączce która dociska korektor...:)

Ale masz teraz inny wyciąg (choc też Moonlite) i inna tubę (czy to jest Orion CT?).

Mi chodziło o tego Oriona co go mam od Ciebie...Używałeś w nimgwintu czy clamping ringa?

Czy w nim jest jakis patent na poskręcanie,czy trzeba dotaczać gwinty ? Bo ja żadnego nie widzę a clamping ring jakis taki niepewny jest...

W sensie nie mam pewności czy mi osiowo łapie (pewnie nie) :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmierzyłem odległości dla mojego VX10

Punkt ostrości dla zestawu z jednym filtrem wynosi 148mm od tuby (czyli niezależnie od wyciągu), a mierząc od krawędzi drawtube (od gwintu przy maksymalnym wsunięciu wyciągu) wynosi 103mm

Wyciąg jest wysokości 45 mm. To daje duże możliwości wyboru rozwiązania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm..... sporo.... ja na bank mam znacznie mniej...

 

update:

 

Zmierzyłem i ja :)

 

U mnie, od najwyższego punktu tuby, czyli w osi wyciągu, do punktu ostrosci jest 125mm (w tym 17mm backfocusa kamery).

Krawędź drowtube mam na wysokości 108mm od tuby...

 

Hmm... Spora róźnica... ciekawe z którą tuba było coś robione... Ty kupowałes nowa tube czy nie ?

Edytowane przez Prorok78
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.