Skocz do zawartości

Jaki korektor komy do Newtona VX10?


AWE

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Jestem przed wyborem korektora komy do mojego teleskopu Orion VX10 wyciąg 2 calowy, jego ogniskowa jest dość duża 1200 więc dobrze by było aby korektor komy był także reduktorem. Znalazłem takie korektory ze średniej półki:

 

Korektor TS http://astromarket.pl/astrofotografia-1/korektor-komy-ts-do-newtonow-f-4-f-6.html

Korektor Baader http://astromarket.pl/astrofotografia-1/korektor-komy-baader-mpcc-mark-iii-2.html

 

Oraz korektor z wysokiej półki (za drogi dla mnie)

Korektor ASA http://astromarket.pl/astrofotografia-1/korektor-reduktor-asa-2-x0-73.html

Czy są jeszcze jakieś możliwości, inne korektory?

Który z nich byłby najlepszy do VX10? Jakie mają wady? Na co zwrócić uwagę?

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem wcześniej korektor GSO - ma on dość sporą optymalną odległość do matrycy 73-75mm, krotność 1.1x i jest wrażliwy na osiowość. Teraz mam TS koma kor, krotność 0.9x, odległość 55mm, mniej wrażliwy na osiowość i mniej wrażliwy na optymalną odległość. Z tego co czytałem na różnych forach to korektory Baadera (MPCC Mark3 i RCC) są jednak nieco lepsze, ale są to kosmetyczne uwagi (w stosunku do TS komakorr, GSO wypada nieco gorzej).

PS - dodatkową zaletą MPCC Mark3 jest możliwość odkręcenia kołnierza.

Edytowane przez jolo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyglądając się zdjęciom korektora TS i Baader Mark III to korektor TS nie ma możliwości zamocowania go na gwint do wyciągu a Baader Mark III ma gwint (potrzebna przejściówka). Korektor RCC na bardzo odpowiadającą mi odległość od matrycy 91mm ale podobno są z nim kłopoty nie do końca rozumiem jakie (potrzebny niskoprofilowy wyciąg lub podniesienie lustra ). Najbardziej odpowiadał mi RCC ale... też nie ma możliwości zamocowania na gwint.

Jeśli się mylę proszę o sprostowanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm, nie miałem nigdy RCC w ręku, ale wg http://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p3317_Baader-RCC-Newton-Coma-Corrector---triplet-lens---long-distance.html można też odkręcić od niego pierścień i jest dostępny gwint M48, a odległość wzrasta wtedy do 94.5mm i można wepchać korektor w całości do wyciągu.

Z kolei wg http://www.telescopes.com/telescope-accessories/photographic/baaderplanetariumrccirowecomacorrector.cfm korektor przy f/4 wydłuża tor optyczny o 5mm, a więc jeśli kamera ostrzy bez RCC to z RCC będzie na 100% ostrzyć bez podnoszenia lustra czy obniżania wyciągu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A o to chodzi... :) No tak, musisz mieć backfocus te 92mm dostępny w obecnej konfiguracji żeby wyostrzyć z RCC. Ewentualnie jeśli masz np 80mm, to po odkręceniu kołnierza możesz wpuścić korektor na te 10mm w wyciąg.

Co do konieczności 'rozwiercania' wyciągu pod korektor ponieważ ma za dużą średnicę, to ciężko mi w to uwierzyć... :whaaaaa:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A o to chodzi... :) No tak, musisz mieć backfocus te 92mm dostępny w obecnej konfiguracji żeby wyostrzyć z RCC. Ewentualnie jeśli masz np 80mm, to po odkręceniu kołnierza możesz wpuścić korektor na te 10mm w wyciąg.

 

To znaczy że jeżeli mam

Backfocus w kamerze 17mm

Szuflada filttrowa 21 mm

Zlączki 2 mm

Wysunięcie wyciągu na 30mm

W sumie 70mm backfocusa? i wynika z tego że RCC nie będzie ostrzył?

Wartości dokładnie zmierzę w domu teraz są to wartości przybliżone.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nienie, będziesz potrzebował dodatkowo jakiś 20mm pierścień. Chodzi o backfocus teleskopu, czyli miejsce poza wyciągiem gdzie powstaje obraz (tam gdzie jest matryca CCD). Korektor RCC nie zmienia tej odległości (albo zmienia nieznacznie). Jeśli np bez korektora zestaw ostrzy Ci w takiej pozycji że matryca jest np 130mm od tubusa teleskopu, to z korektorem ta odległość będzie zachowana, ale jednocześnie w odległości 91mm od matrycy musi się znaleźć korektor. I najprawdopodobniej będzie on np we wnętrzu wyciągu wtedy, albo co gorsza będzie wchodził np 30mm do wnętrza tuby teleskopu (bo RCC jest dość długi):

Untitled.jpg

Odległość x z korektorem i bez będzie taka sama, ale 90mm musi być między matrycą i korektorem, stąd może wynikać problem małego backfocusa.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, czy jesteście świadomi tego co robi backfocus 90mm? Jeśli zastosujecie wyciąg niskoprofilowy to możecie się pożegnać z osiowością.

Odległości pomiędzy łożyskami w wyciągu są tak małe, że ramię będzie zawsze odginało całość w tym wyciągu. Ośka wyciągu się będzie uginała.

90mm daje spore ramię i nawet lekka kamera może powodować ugięcia. A jak ma być jeszcze oag to już będzie masakra.

Precz zwyciągami nisko profilowymi, na nich można powiesić QHY5 :)

Druga sprawa to absolutnie wszystko musi być skręcone na gwintach na sztywno. Łapany z boku korektor śrubką bądź dwiema czy trzema nie załatwi sprawy gdyż ciężar będzie powodował wysówanie się korektora. Nawet dokręcanie śruby powoduje przesówanie się korektora w wyciągu na tyle aby uciekła osiowość.

Więc dobry wyciąg to podstawa.

 

Pozdr i życzę powodzenia.

Adamo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po zmierzeniu punktu w którym VX ostrzy w moim zestawie jest to około 82mm więc aby można było używać RCC należy go schować do środka na co najmniej 10mm. Rzeczywiście będzie to bardzo duży wyciąg i ugięcia na pewno się pojawią. Więc RCC dla mnie odpada.

 

Zostaje Baader MPCC Mark?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


Tak to prawda, używam RCC w konfiguracji CT8+ST8300 od prawie 2 lat bez większych problemów. RCC mam schowany w całości w drawtube, wkręcony od wewnątrz w złączkę nakręcaną na nagwintowaną drawtube. Punkt ostrości mam podobnie jak u Ciebie i przy takiej konfiguracji ostrzy dokładnie w takiej pozycji jak na zdjęciu.

 

OAG.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli odkręcę mocowanie (Clamping ring) od drawtube to zyskam 10mm wtedy gwint jest 10mm niżej to znaczy że w tej chwili ostrzy na około 92mm od krawędzi wyciągu.

Jeżeli zamocuję MPCC (55mm backfocus) na gwint do wyciągu to wtedy będę musiał wysunąć wyciąg na 37mm to jest prawie cały zakres. To chyba nie jest najlepsze położenie wyciągu (będzie się kiwać?). (92 ostrość =55 backfocus korektora +0 głębokość osadzenia+37 wysunięcie wyciągu)

Jeżeli zamontuję RCC (94mm backfocus) i wsunę go na 10mm do wyciągu wtedy ostrość złapię na 12mm wysunięcia (92 ostrość =94 backfocus korektora -10 głębokość osadzenia+12 wysunięcie wyciągu)

Czy jest to poprawne rozumowanie?

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to faktycznie - z takim backfocusem to tak czy inaczej będzie problem. Z RCC będzie minimalnie lepiej, ponieważ środek ciężkości całego ruchomego układu będzie odrobinę bliżej tubusa. Wg mnie jakbyś celował w korektor 55mm to warto podnieść lustro raczej.

 

PS - tfu, opuścić oczywiście raczej, a to już nie będzie chyba takie proste... Generalnie tak czy siak ramię uginające będziesz miał takie samo w obu przypadkach, bo definiuje je backfocus a nie korektor.

Edytowane przez jolo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jednej rzeczy tu nieogarniam...

Mamy identyczne tuby (Orion vx10 f4.8).

Ja mam wyciąg Moonlite (który jest raczej niskoprofilowy) i kamerę SX mx716 (która ma 17mm backfocusa od gwintu do matrycy)...

Wkładam kamerę w wyciąg noskiem 1.25" (niemam jeszcze złączek z gwintami), i ostrzy mi to w połowie drogi wyciągu (około 18-20mm powyżej najniższego położenia drawtube)..

Nie mam póki co OAG, nie mam koła filtrowego...

 

Skąd mogą wynikać takie rozbieżności w położeniu punktu ostrości u AWE i u mnie?

Czy jeśli ja będę chciał dac OAG, koło i korektor to lustro w dół czy w górę?

S.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem niestety. Skoro u Ciebie jest niskoprofilowy, a u AWE nie (choć w sumie nie wiem dokładnie jaki ma AWE :) ) to powinieneś mieć backfocus jeszcze dalej za drawtube. Możecie porównać wymiary tuby (na stronie podają 1140mm) i odległości wyciągu od lustra to będzie wiadomo kto komu o ile co skrócił. Chyba że lustra mają różne ogniskowe :)

Edytowane przez jolo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jednej rzeczy tu nieogarniam...

Mamy identyczne tuby (Orion vx10 f4.8).

Ja mam wyciąg Moonlite (który jest raczej niskoprofilowy) i kamerę SX mx716 (która ma 17mm backfocusa od gwintu do matrycy)...

Wkładam kamerę w wyciąg noskiem 1.25" (niemam jeszcze złączek z gwintami), i ostrzy mi to w połowie drogi wyciągu (około 18-20mm powyżej najniższego położenia drawtube)..

Nie mam póki co OAG, nie mam koła filtrowego...

 

Skąd mogą wynikać takie rozbieżności w położeniu punktu ostrości u AWE i u mnie?

Czy jeśli ja będę chciał dac OAG, koło i korektor to lustro w dół czy w górę?

S.

 

Ano dlatego że Ty masz wyciąg na podstawce i masz inna odległość wyciągu od krawędzi tuby.

 

ps.

Proszę odeślij mi silnik.

Pisze tu bo nie mogę się z Tobą skontaktować w żaden sposób!

 

Pozdr Adamo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurde... racja :):) Na to nie wpadłem... ale z drugiej strony ta podstawka ma cos około 20mm... bedę musiał to chyba pomierzyć :)

Apropos silniczka, juz jest spakowany (w zasadzie od dawna) :( i jutro pojedzie... Miałem ostatnio mase spraw na głowie i kilka wyjazdów i dopiero zaczynam ogarniac tematy... przepraszam za opóźnienie... ale na pw odpisałem wczoraj wieczór...

 

Adam - jeszcze zapytam - domyślam sie że żeby pomieścic te dodatkowe graty (OAG koło itd) to musze wywalic te podkładki/podstawki?? Czy dołożyć ??

 

Wyjaśnienie dla czytających - mój Orionik, był kiedyś Orionikiem Adama :)

Edytowane przez Prorok78
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.