Jump to content

Optisan Star IV 800203 - w praktyce


Marek Substyk
 Share

Recommended Posts

HPIM0945a.jpg

 

Jak wiecie jestem w posiadaniu tego teleskopu już od dłuższego czasu i w ostatnim czasie został on wypuszczony na obserwacje. Praktyka oraz relacje osób, które obserwowały już tym sprzętem dowodzi, że sprzęt jest na dobrym poziomie, nadającym się dla każdego miłośnika astronomii. Oczywiście cudów tutaj nie ma, ale jak na swoja cenę, nie sądze żebym miał go zamieniać na coś innego

Modele takie sprzedaje dla klientów, lecz nie jest to temat reklamowy, lecz tylko podsumowanie możliwości tego modelu teleskopu. Obserwacje te są potwierdzone przez grupę miłośników astronomii.

 

Jedyne zmiany w stosunku do standardowej wersji to szukacz, który właśnie zamówiłem u Janusza Płeszki. Oryginalny jest zbyt mały i nie daje odpowiedniej jakości obrazu. Teleskop został również dość dokładnie nasmarowany w częściach mechanicznych (przydaje się mała puszka WD-40) i prawidłowo skolimowany kolimatorem laserowym (prod: LeszekJed). Dodatki dobudowane do niego, to filtr mylarowy oraz ekran projekcyjny. Stosowane okulary Optisan PL 10, 20 i 25 mm. W trakcie przesyłki Antares 40mm, a czasami również używany jest ED 7,5 mm Mardudusa i okulary współobserwatorów Optisanowe PL 4 i 6,5 mm.

Należy tu podkreślić, że teleskop ma dużą światłosiłę i nadaje się głównie do obiektów DS, a nie do obserwacji planet !

 

Oto lista obiektów obserwowanych przed ten model z grupą "katowickiego silosa" oraz indywidualnie prze zemnie. Należy tu zaznaczyć, iż obserwacje są prowadzone tylko 20 km od Katowic. Łuna po stronie południowej jest bardzo wyraźna i zapewne wpływa to na zasięg i możliwości teleskopu.

 

Słońce - nic prostszego zarówno przez mylar jak i ekran projekcyjny. Widoczna dokładnie tarcza Słońca, z plamami, granulacją i pochodniami. Obserwowane było przejście Wenus na tle Słońca, 8 czerwca w Planetarium Śląskim. Słowa dyrektora Planatearium "ten teleskop daje najlepszy obraz z wszystkich zgromadzonych teleskopów na tarasie" są jak najbardziej na miejscu i można je pozostawić bez komentarza

Księżyc - cudo, cudo, cudo...

Wenus - piękny i wyraźny sierp obserwowany jeszcze na początku czerwca 2004

Jowisz – mała i wyraźna tarcza z dwa pasami i oczywiście 4 księżycami (jak się nie schowają)

Saturn – obserwowany poprzednim egzemplarzem, krótko po zachodzie Słońca. Widoczny piękny pierścień oraz kilka księżyców

 

13/14 czerwca 2004 – obserwacja nr 2, grupy silos

C/2001 Q4 - kometa coraz słabiej świeci w Wielkiej Niedźwiedzicy.

M57 - mgławica planetarna w Lutni - słaba mgiełka o jasności +9,3 widoczna dokładniej w większym powiększeniu jako rozróżnialny "pierścień".

M13 - gromada kulista w Herkulesie o jasności +5,7 mag, doskonale widoczna w każdym powiększeniu, a przy rzędu 80x z możliwością rozdzielenia na poszczególne gwiazdy.

M31 - galaktyka spiralna w Andromedzie. Duża jasność, to jej jedyny atrybut, poza tym a dodatkowo przy niskim położeniu nad horyzontem tylko jako spłaszczona plama

h i x Per (NGC 869 i NGC 884) - piękne gromady otwarte w Perseuszu.

epsilon 1 i 2 Lyr - gwiazdy podwójne zostały rozdzielone przy powiększeniu 80 razy a jeszcze lepiej widoczne były przy 123 razy. 4 gwiazdki - nic dodać nic ująć. Stabilność atmosfery nie byłą w tym dniu najlepsza.

Mizar (dzeta UMa) - układ podwójny oddalony od siebie o 14" (2,17+2,40)

Albireo (beta Cygni) kolejny układ podwójny 35” (3,24+5,36)

M103 - gromada otwarta w Kasjopei - ze względu na położeniu na tle drogi mlecznej, można mieć problemy z identyfikacją. Admirał jednak potwierdził.

Gwiazda Polarna - zidentyfikowaliśmy towarzysza Polarisu o jasności ok. 9 mag, oraz dokonałem oceny optycznego zasięgu teleskopu. Najsłabszą widoczną w tym rejonie była gwiazda o jaśności +11,9 mag. Zasięg gołym okiem wyniósł ok. +5,5 mag

 

Wszystkie kolejne obserwacje będę wpisywał do tego tematu na forum oraz będą dostępne na stronie http://www.optisan.astrocd.pl

Link to comment
Share on other sites

Średnica źrenicy "młodego" człowieka to około 7 mm - po adaptacji do ciemności.

Jeśli podzielisz 203 mm przez 7 otrzymasz 29 mm i tyle może mieć max. Twój okular. Dłuższej ogniskowej po prostu nie wykorzystasz. 32 mm jeszcze jakoś ujdzie. Ja mam w Soligorze max. 25 mm ,chociaż 28 też mógł by mi spasować.

Link to comment
Share on other sites

Dzięki za przypomnienie, właśnie dlatego najdłuższy jaki mam to SP 26mm. Tylko coś mi w tym liczeniu nie pasuje tzn, że jak mam plosla 4mm to źrenica wychodzi ok. 50mm ?

 

. W trakcie przesyłki Antares 40mm,

 

Chyba trochę przedobrzyłeś.

Link to comment
Share on other sites

Biorę go na próbe od Janusza, aby to sprawdzić w praktyce. Potrzebuje okularu który da mi jak najmniejsze powiększenie i w miarę duże pole widzenia.

 

Poza tym nie kierowałem się takim wzorem, który wydaje mi się sorry nieco błędny

 

W innym telepie o średnicy zwierciadła 114 mm, można stosować okular 25 mm i otrzymywac bardzo ładne obrazy !!! Współczynnik ten wyniósł by przy takiej metodzie obliczeń 4,56, a nie 7, kierując się rozmiarem źrenicy ludzkiego oka.

 

114 / 7 = 16,3 mm. Wynikało by tego że nie ma sensu korzystać z okularów powyżej 16mm. Łups - próbowałem z 20 i 25. Piękne obrazy, a co więcej w 25 było lepiej

 

203 / 7 = 29 mm. ??? jeszcze nie próbowałem

 

==============

 

Skoro w 114 bardzo ładnie sprawuje się 25 mm okular, dawało by to współczynnik - 4,56 mm. Jeżeli więc 203 podziele przez 4,56 otrzymam 44,5 mm. Z takiej teorii wynika tylko jedno - powinno być OK, a po to go zamówiłem, żeby to zweryfikować w praktyce, bo to najlepszy sposób.

Nie będzie OK ? To się sprzeda 8)

Link to comment
Share on other sites

Guest Janusz_P.

Podziel lepiej średnicę lustra w mm przez aktualne powiększenie z danym okularem a wtedy uzyskasz rozmiar źrenicy wyjściowej, nie inaczej :shock: :salu:

Link to comment
Share on other sites

a więc

 

dla lustra 114 mm i ogniskowej 900 mm

 

okular 4 mm - powiększenie = 225 razy, rozmiar źrenicy wyjściowej = 0,51

okular 6,5 mm - powiększenie = 138 razy, rozmiar źrenicy wyjściowej = 0,83

okular 10 mm - powiększenie = 90 razy, rozmiar źrenicy wyjściowej = 1,27

okular 20 mm - powiększenie = 45 razy, rozmiar źrenicy wyjściowej = 2,53

okular 25 mm - powiększenie = 36 razy, rozmiar źrenicy wyjściowej = 3,17

okular 40 mm - powiększenie = 22,5 razy, rozmiar źrenicy wyjściowej = 5,06

 

dla lustra 203 mm i ogniskowej 800 mm

 

okular 4 mm - powiększenie = 200 razy, rozmiar źrenicy wyjściowej = 1,01

okular 6,5 mm - powiększenie = 123 razy, rozmiar źrenicy wyjściowej = 1,65

okular 10 mm - powiększenie = 80 razy, rozmiar źrenicy wyjściowej = 2,54

okular 20 mm - powiększenie = 40 razy, rozmiar źrenicy wyjściowej = 5,07

okular 25 mm - powiększenie = 32 razy, rozmiar źrenicy wyjściowej = 6,34

okular 40 mm - powiększenie = 20 razy, rozmiar źrenicy wyjściowej = 10,15

 

chyba przedobrzyłem, ale mjestem bardzoooo ciekaw tego w praktyce

Link to comment
Share on other sites

Jeśli podzielisz 203 mm przez 7 otrzymasz 29 mm i tyle może mieć max. Twój okular.

 

Dla porządku powiem tylko, że tu Darek machnął błąd polegający na tym, że 29 które wyszło to powiekszenie 29x a nie mm i jak już wiadomo dopiero 800mm/29x=27,6mm okularu.

 

ps. myślę nawet, że ten 40mm to wcale taki głupi nie jest bo wykorzystuje na max naszą źrenicę.

 

ktoś ma źerenicę 7 wpada 7, ktoś ma 7,5 wapada 7,5 ktoś ma 8 wpada 8 :lol:

Link to comment
Share on other sites

1. Dwukrotny Soligora - dość dobry przy mniejszych powiększeniach , przy większych wprowadza trochę denerwującego koloru ( achromat).

2.W zestawie nie miałem żadnego okularu ( wg mnie ogromna zaleta) , po doradzeniu przez Janusza na początek kupiłem Soligora 6 mm i Sp 18mm( rosyjski).Obecnie do kompletu mam lantana 3.8 do planet i ED 25 mm do DS, oba Soligora.

Testowałem w Bieszczadach Antaresa 14 i 18 mm i na pewno któryś z nich będzie moim następnym okularem do DS,prawdopodobnie 14 mm.

Widok przy polu 82° jest naprawdę powalający , także cena jest bardzo przyzwoita .

Link to comment
Share on other sites

Ja jestem na etapie dokupowania okularów.

 

Od Mardudusa uzywałem ED 7,5 mm, ale ten okular jest rzeczywiście tylko do planet. Na DS obraz nie był zadawalający. Sam się zastanawiam nad szerokokątnym Antaresem, ale do dziś jeszcze się nie decydowałem na ogniskową. Nie wiem jakie powiększenie było by odpowiednie. Poza tym przez myśl przeszedł mi też model 67° w cenie 350 zł., bo to jednak prawie 2 razy taniej od 82°.

Wiadomo pole widzenia musi być cudowne. Widziałem kiedyś jeszcze u Uniwersała - tak, tak dokładnie nie pomyliłem się w pisaniu u Uniwersała model coś ok 88-90° i byłem pod wielkim wrażeniem samego obrazu jaki i jego rozmiaru! Miał jeden dla klienta czy coś podobnego ;-)

 

Do Optisana producent dołącza 2 okulary PL, 10 i 25 mm i to na początek wystarcza. Dołożyłem już 20, 40 w trasie. Oryginalne Optisanowe PL 4 i 6,5 nie są zadawalające. 6,5 mm ujdzie w tłoku, ale 4 to już zupełny mikroskop.

Link to comment
Share on other sites

Wiadomo pole widzenia musi być cudowne. Widziałem kiedyś jeszcze u Uniwersała - tak, tak dokładnie nie pomyliłem się w pisaniu u Uniwersała model coś ok 88-90° i byłem pod wielkim wrażeniem samego obrazu jaki i jego rozmiaru! Miał jeden dla klienta czy coś podobnego ;-)
Wide-Field?
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
    • Thanks
    • Like
   • 58 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 72 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 17 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.