Skocz do zawartości

Optisan Star IV 800203 - w praktyce


Marek Substyk

Rekomendowane odpowiedzi

HPIM0945a.jpg

 

Jak wiecie jestem w posiadaniu tego teleskopu już od dłuższego czasu i w ostatnim czasie został on wypuszczony na obserwacje. Praktyka oraz relacje osób, które obserwowały już tym sprzętem dowodzi, że sprzęt jest na dobrym poziomie, nadającym się dla każdego miłośnika astronomii. Oczywiście cudów tutaj nie ma, ale jak na swoja cenę, nie sądze żebym miał go zamieniać na coś innego

Modele takie sprzedaje dla klientów, lecz nie jest to temat reklamowy, lecz tylko podsumowanie możliwości tego modelu teleskopu. Obserwacje te są potwierdzone przez grupę miłośników astronomii.

 

Jedyne zmiany w stosunku do standardowej wersji to szukacz, który właśnie zamówiłem u Janusza Płeszki. Oryginalny jest zbyt mały i nie daje odpowiedniej jakości obrazu. Teleskop został również dość dokładnie nasmarowany w częściach mechanicznych (przydaje się mała puszka WD-40) i prawidłowo skolimowany kolimatorem laserowym (prod: LeszekJed). Dodatki dobudowane do niego, to filtr mylarowy oraz ekran projekcyjny. Stosowane okulary Optisan PL 10, 20 i 25 mm. W trakcie przesyłki Antares 40mm, a czasami również używany jest ED 7,5 mm Mardudusa i okulary współobserwatorów Optisanowe PL 4 i 6,5 mm.

Należy tu podkreślić, że teleskop ma dużą światłosiłę i nadaje się głównie do obiektów DS, a nie do obserwacji planet !

 

Oto lista obiektów obserwowanych przed ten model z grupą "katowickiego silosa" oraz indywidualnie prze zemnie. Należy tu zaznaczyć, iż obserwacje są prowadzone tylko 20 km od Katowic. Łuna po stronie południowej jest bardzo wyraźna i zapewne wpływa to na zasięg i możliwości teleskopu.

 

Słońce - nic prostszego zarówno przez mylar jak i ekran projekcyjny. Widoczna dokładnie tarcza Słońca, z plamami, granulacją i pochodniami. Obserwowane było przejście Wenus na tle Słońca, 8 czerwca w Planetarium Śląskim. Słowa dyrektora Planatearium "ten teleskop daje najlepszy obraz z wszystkich zgromadzonych teleskopów na tarasie" są jak najbardziej na miejscu i można je pozostawić bez komentarza

Księżyc - cudo, cudo, cudo...

Wenus - piękny i wyraźny sierp obserwowany jeszcze na początku czerwca 2004

Jowisz – mała i wyraźna tarcza z dwa pasami i oczywiście 4 księżycami (jak się nie schowają)

Saturn – obserwowany poprzednim egzemplarzem, krótko po zachodzie Słońca. Widoczny piękny pierścień oraz kilka księżyców

 

13/14 czerwca 2004 – obserwacja nr 2, grupy silos

C/2001 Q4 - kometa coraz słabiej świeci w Wielkiej Niedźwiedzicy.

M57 - mgławica planetarna w Lutni - słaba mgiełka o jasności +9,3 widoczna dokładniej w większym powiększeniu jako rozróżnialny "pierścień".

M13 - gromada kulista w Herkulesie o jasności +5,7 mag, doskonale widoczna w każdym powiększeniu, a przy rzędu 80x z możliwością rozdzielenia na poszczególne gwiazdy.

M31 - galaktyka spiralna w Andromedzie. Duża jasność, to jej jedyny atrybut, poza tym a dodatkowo przy niskim położeniu nad horyzontem tylko jako spłaszczona plama

h i x Per (NGC 869 i NGC 884) - piękne gromady otwarte w Perseuszu.

epsilon 1 i 2 Lyr - gwiazdy podwójne zostały rozdzielone przy powiększeniu 80 razy a jeszcze lepiej widoczne były przy 123 razy. 4 gwiazdki - nic dodać nic ująć. Stabilność atmosfery nie byłą w tym dniu najlepsza.

Mizar (dzeta UMa) - układ podwójny oddalony od siebie o 14" (2,17+2,40)

Albireo (beta Cygni) kolejny układ podwójny 35” (3,24+5,36)

M103 - gromada otwarta w Kasjopei - ze względu na położeniu na tle drogi mlecznej, można mieć problemy z identyfikacją. Admirał jednak potwierdził.

Gwiazda Polarna - zidentyfikowaliśmy towarzysza Polarisu o jasności ok. 9 mag, oraz dokonałem oceny optycznego zasięgu teleskopu. Najsłabszą widoczną w tym rejonie była gwiazda o jaśności +11,9 mag. Zasięg gołym okiem wyniósł ok. +5,5 mag

 

Wszystkie kolejne obserwacje będę wpisywał do tego tematu na forum oraz będą dostępne na stronie http://www.optisan.astrocd.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Średnica źrenicy "młodego" człowieka to około 7 mm - po adaptacji do ciemności.

Jeśli podzielisz 203 mm przez 7 otrzymasz 29 mm i tyle może mieć max. Twój okular. Dłuższej ogniskowej po prostu nie wykorzystasz. 32 mm jeszcze jakoś ujdzie. Ja mam w Soligorze max. 25 mm ,chociaż 28 też mógł by mi spasować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Biorę go na próbe od Janusza, aby to sprawdzić w praktyce. Potrzebuje okularu który da mi jak najmniejsze powiększenie i w miarę duże pole widzenia.

 

Poza tym nie kierowałem się takim wzorem, który wydaje mi się sorry nieco błędny

 

W innym telepie o średnicy zwierciadła 114 mm, można stosować okular 25 mm i otrzymywac bardzo ładne obrazy !!! Współczynnik ten wyniósł by przy takiej metodzie obliczeń 4,56, a nie 7, kierując się rozmiarem źrenicy ludzkiego oka.

 

114 / 7 = 16,3 mm. Wynikało by tego że nie ma sensu korzystać z okularów powyżej 16mm. Łups - próbowałem z 20 i 25. Piękne obrazy, a co więcej w 25 było lepiej

 

203 / 7 = 29 mm. ??? jeszcze nie próbowałem

 

==============

 

Skoro w 114 bardzo ładnie sprawuje się 25 mm okular, dawało by to współczynnik - 4,56 mm. Jeżeli więc 203 podziele przez 4,56 otrzymam 44,5 mm. Z takiej teorii wynika tylko jedno - powinno być OK, a po to go zamówiłem, żeby to zweryfikować w praktyce, bo to najlepszy sposób.

Nie będzie OK ? To się sprzeda 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a więc

 

dla lustra 114 mm i ogniskowej 900 mm

 

okular 4 mm - powiększenie = 225 razy, rozmiar źrenicy wyjściowej = 0,51

okular 6,5 mm - powiększenie = 138 razy, rozmiar źrenicy wyjściowej = 0,83

okular 10 mm - powiększenie = 90 razy, rozmiar źrenicy wyjściowej = 1,27

okular 20 mm - powiększenie = 45 razy, rozmiar źrenicy wyjściowej = 2,53

okular 25 mm - powiększenie = 36 razy, rozmiar źrenicy wyjściowej = 3,17

okular 40 mm - powiększenie = 22,5 razy, rozmiar źrenicy wyjściowej = 5,06

 

dla lustra 203 mm i ogniskowej 800 mm

 

okular 4 mm - powiększenie = 200 razy, rozmiar źrenicy wyjściowej = 1,01

okular 6,5 mm - powiększenie = 123 razy, rozmiar źrenicy wyjściowej = 1,65

okular 10 mm - powiększenie = 80 razy, rozmiar źrenicy wyjściowej = 2,54

okular 20 mm - powiększenie = 40 razy, rozmiar źrenicy wyjściowej = 5,07

okular 25 mm - powiększenie = 32 razy, rozmiar źrenicy wyjściowej = 6,34

okular 40 mm - powiększenie = 20 razy, rozmiar źrenicy wyjściowej = 10,15

 

chyba przedobrzyłem, ale mjestem bardzoooo ciekaw tego w praktyce

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli podzielisz 203 mm przez 7 otrzymasz 29 mm i tyle może mieć max. Twój okular.

 

Dla porządku powiem tylko, że tu Darek machnął błąd polegający na tym, że 29 które wyszło to powiekszenie 29x a nie mm i jak już wiadomo dopiero 800mm/29x=27,6mm okularu.

 

ps. myślę nawet, że ten 40mm to wcale taki głupi nie jest bo wykorzystuje na max naszą źrenicę.

 

ktoś ma źerenicę 7 wpada 7, ktoś ma 7,5 wapada 7,5 ktoś ma 8 wpada 8 :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Dwukrotny Soligora - dość dobry przy mniejszych powiększeniach , przy większych wprowadza trochę denerwującego koloru ( achromat).

2.W zestawie nie miałem żadnego okularu ( wg mnie ogromna zaleta) , po doradzeniu przez Janusza na początek kupiłem Soligora 6 mm i Sp 18mm( rosyjski).Obecnie do kompletu mam lantana 3.8 do planet i ED 25 mm do DS, oba Soligora.

Testowałem w Bieszczadach Antaresa 14 i 18 mm i na pewno któryś z nich będzie moim następnym okularem do DS,prawdopodobnie 14 mm.

Widok przy polu 82° jest naprawdę powalający , także cena jest bardzo przyzwoita .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jestem na etapie dokupowania okularów.

 

Od Mardudusa uzywałem ED 7,5 mm, ale ten okular jest rzeczywiście tylko do planet. Na DS obraz nie był zadawalający. Sam się zastanawiam nad szerokokątnym Antaresem, ale do dziś jeszcze się nie decydowałem na ogniskową. Nie wiem jakie powiększenie było by odpowiednie. Poza tym przez myśl przeszedł mi też model 67° w cenie 350 zł., bo to jednak prawie 2 razy taniej od 82°.

Wiadomo pole widzenia musi być cudowne. Widziałem kiedyś jeszcze u Uniwersała - tak, tak dokładnie nie pomyliłem się w pisaniu u Uniwersała model coś ok 88-90° i byłem pod wielkim wrażeniem samego obrazu jaki i jego rozmiaru! Miał jeden dla klienta czy coś podobnego ;-)

 

Do Optisana producent dołącza 2 okulary PL, 10 i 25 mm i to na początek wystarcza. Dołożyłem już 20, 40 w trasie. Oryginalne Optisanowe PL 4 i 6,5 nie są zadawalające. 6,5 mm ujdzie w tłoku, ale 4 to już zupełny mikroskop.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiadomo pole widzenia musi być cudowne. Widziałem kiedyś jeszcze u Uniwersała - tak, tak dokładnie nie pomyliłem się w pisaniu u Uniwersała model coś ok 88-90° i byłem pod wielkim wrażeniem samego obrazu jaki i jego rozmiaru! Miał jeden dla klienta czy coś podobnego ;-)
Wide-Field?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.