Skocz do zawartości

Jaki montaż wybrać ?


PiotrZ

Rekomendowane odpowiedzi

Kiedys korespondowalem z facetem z Wloch ktory robil bardzo ladne zdjecia CCD na Atluxie z APO Takahashi (chyba FSQ106) ale niestety nie moge znalezc linka.

 

Musisz poszukac jakiegos uzytkownika, moge pomoc w UK.

 

Pozdrawiam,

 

Pawel

 

[ Add: Pią Cze 18, 2004 17:30 ]

Na gieldzie z UK Sha z Bostonu wlasnie oferuje Paramount ME (okolo 70.000 PLN), AP1200 (okolo 50.000 PLN). Tylko brac...

 

:-)

 

Pozdrawiam,

 

Pawel

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Montaż który już prawie na pewno wybrałem radzi sobie z każdym refraktorem jak i z tubą większą ( mam zamiar znacznie przerobić i odchudzić Syriusza , myślę o lekkiej konstrukcji szkieletowej). Cena Atluxa jest też w miarę przystępna .

 

newatlux2.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piotrze,

 

Musialbys odcudzic go do ok. 15kg, bo musisz jeszcze dodac osprzet (kamera CCD, guiderscope, byc moze kamera prowadzaca), no i srodek ciezkosci bedzie znacznie dalej od osi.

 

Pamietaj zeby nie przeciazyc montazu, wiekszosc producentow poza gorna polka podaje wartosc obciazenia max, obciazenie do foto / CCD jest z reguly okolo 0,6 maksymalnego. Przeciazony montaz bedzie znacznie bardziej wrazliwy na wibracje, wiatr itp.

 

Zastanawiales sie nad C11 w ukladzie Fastar? Mialbys aperture 280mm i szybkosc f/1.9, obiekty mglawicowe w kilkanascie s... Z tym ze oczywiscie skala obrazu mniejsza no i czas ekspozycji ograniczony miejskim tlem nieba.

 

Pozdrawiam,

 

Pawel

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Piotrze :roll: twój Syriusz "+" 350/1800 po odchudzeniu wagowo będzie O.K. ale tu liczy się przedewszystkim ramię siły gnącej czyli długość obudowy teleskopu i raczej nie polecam rury o długości 1800mm na Altuxa choć w układzie Cassegraina zapewne uprowadził by i tubę z ogniskową 3000mm ale raczej nie z taką długością obudowy :shock: :salu:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem Janusz że tak długiej tuby nie pociągnie . Poważnych przymiarek do przeróbki Syriusza na razie nie robię , ot takie luźne rozważania . Marzy mi się robienie zdjęć CCD dużym lustrem przy idealnym prowadzeniu Atluxa . Może by dało się przerobić lustro na ogniskową 1400 i F-4 ? . Wtedy krótsza konstrukcja i przesunięcie środka ciężkości bliżej lustra mogła by dać dobre rezultaty . Jak myślicie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Wszystko da się zrobić jak wiesz ale polskie realia wykonania dokładnych korektorów Rossa jak wiesz nie wypaliły z powodu beznadziejnych podwykonawców, którzy mają dane konstrukcyjne głęboko w dupie jak też i wymagania projektowe i zleceniodawcy :shock:

Z tego samego powodu nie ma na polskim ryku dobrych achromatów i obiektywów APO i ED, mam wspaniałe projekty, tylko nie ma komu powierzyć u nas ich wykonawstwa, jak tak dalej pójdzie to zlecę to żółtym braciom juz chętnym na ich realizację a u nas zostanie nadal recesja i wysokie bezrobocie w rozkradzinym przez prywatyzację przemyśle Optycznym :Cry:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.
Janusz, kiedyś rozmawialiśmy na temat RC 330, który jest w Twoim zasiegu. Na Atluxie Piotr może go spokojnie zawiesić. Co Ty na to ?

 

Ja na to jak na lato Rychu bo lustrzany R-C jest jak najbardziej w moim zasięgu wykonawczym i to nawet w lekkiej kompozytowej rurze, spytaj lepiej Piotra czy F/8 to dla Niego nie zaciemno, przyzwyczajenia z szybkiego refraktorka f/5 trzeba by zmieniać od zera :roll:

Pierwszy taki R-C właśnie powstaje dla posiadacza montażu Losmandy Tytan, premiera spodziewana już na wakacje :salu:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Korektor Rossa do Newtonow f/4 .. f/6 (ze wskazaniem na f/4.5) mozna kupic u Baadera za okolo 120 Euro + wysylka. Podobno daje obrazy gwiazd wielkosci 12 mikronow w polu aparatu 35mm.

 

Piotrze, zadalem pytanie o ATLUX na grupie uzytkownikow sprzety VIXENa, czekam na odpwiedzi. Dam znac jak cos znajde.

 

Pawel

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.
Korektor Rossa do Newtonow f/4 .. f/6 (ze wskazaniem na f/4.5) mozna kupic u Baadera za okolo 120 Euro + wysylka. Podobno daje obrazy gwiazd wielkosci 12 mikronow w polu aparatu 35mm....

 

 

 

Pawel

 

Czyli dobrze nadaje się do sporego CCD z dużymi pixelami lub astrofoto kliszowego z plamką 25 mikronów ale do vizuala absolutnie go odradzam :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.