Skocz do zawartości

Jaki montaż wybrać ?


PiotrZ

Rekomendowane odpowiedzi

W sierpniu mam zamiar kupić nowy montaż . Powinien być bardzo solidnie wykonany , niezwykle precyzyjny i z pełnym GO TO . Powiniem mieć spory udżwig ok 20 kg . Na necie znalazłem zestawienie podobnej klasy montaży :

 

AstroPhysics 900GTO

Alt 5ADN

Fornax

G11

Gemini 41

OTE 150

Vixen NewAtlux

EM-200

 

Co radzicie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba realnie masz do wyboru:

-npj takah.-marzenie, legenda (drożyna) -ale pewnie do niemal każdego nawet ciężkiego telpa.

-em 200 standart na zachodzie w poważnym astrofoto

-gemini cieszący się duzym wzięciem z uwagi na parametry i cenę, podobno pracuje b.głośno-do sprawdzenia.

-altux (vizualnie b. mi się podoba ale trzeba poczytać co to za pies-gp dx vixena to legenda solidności i jakości, pewnie ten altux też taki jest. Należy jednak sprawdzić czy nie jest to taki full-automat jak sphinx-pewnie nie sądząc po cenie).

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drogą eliminacji odradzam g-11. Owszem udżwig on ma, ale z tego co czytałem gorzej z dokładnością.

 

Andrzej - trudno powiedziec. Z g11 chyba najwiecej znajdziesz rewelacyjnych fotek - nawet wiecej niz z em200 czy g41. Co do piskow - moim zdaniem to przesada zazdrosnikow ;) Tyle osob na tym pracuje i nikt nie marudzi. Faktem jest, ze kiedy dziala GOTO to kazdy montaz slychac - nie oszukujmy sie - nawet ultra cichy EM200 kiedy sie "naprowadza" to gwizdze. Zalezy od punktu odniesienia. Jeden co sie nie zna podejdzie i powie - o boziu - la co un tak swiszczy? A drugi podejdzie i powie - o jaki cichy montaz :)

 

Atlux jest tez standardem, ale nieco w egzotycznym dla nas kraju - w Japonii. To najczesciej kupowany montaz w klasie "sredniakow wagowych". Uczcie sie japonskiego, to zobaczycie ile o nim info jest w necie :P W kazdym razie jakos GPDX ale z duzym udzwigiem do tachania ciezkiego "zlomu" - PE na poziomie +/-3, co przy jego udzwigu jest b. dobrym wynikiem. Chociaz z tym PE to roznie jest, zarowno w EM200 jak i Atluxie rozne strony podaja roznie - od 3 do 10 :). Cholera wie, komu wierzyc.

 

Z drugiej strony taki G11 z Gemini daje naprawde duzo za te cene:

http://www.losmandy.com/g-11.html Producent nie podaje PE, ale ludziom z testow wychodzi przestrzal od PE +/- 6-12. O ile szesc to bardzo dobrze przy tej wadze, i tyle 12 moze byc problemem przy ccd. Okazuje sie, ze bledy na takim poziomie pojawiaja sie wlasnie na ekspozycji rzedy 30 sek. Natomiast przy bardzo dlugich blad jest praktycznie niezauwazalny. Pamietajmy, ze Celestron ma w swojej ofercie G11 pod nazwa CGE. Sa tacy, co twierdza - ze jest nawet lepszy. Ale tym sie nie ma co sugerowac, trzeba by popytac wlascicieli.

 

Teraz doczytalem pare recenzji i chyba jednak EM200 - na pewno w porownaniu z G11 wygrywa bez 2 zdan. Jest podobno najlepszy w tej klasie cenowej i mimo ze golas i bez PEC to i tak trzyma sie niezle (+/- 5), co do CCD jest w sam raz.

 

Teraz poprzygladam sie jeszcze temu AP, chociaz nie wiem, czy jest sens - moze byc duzy problem z zakupem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytam o tym 900GTO i to jednak 1 klasa wyzej niz EM200 czy G11. To juz bardzo zaawansowana maszyna polecana do zaawansowanej astrofotografii.

 

Polecaja ten montaz do ciezkich tub http://www.rcopticalsystems.com/ap900gto.html

Wiele fotek w ich cudownej galerii to wlasnie AP900!!!

Np. ta: http://www.rcopticalsystems.com/gallery/m81miller.html

Coz wiecej mozna od zycia chciec? Jedyna wada tego montazu to czas oczekiwania. Czytalem, ze w latach 2000-2001 czekalo sie na niego min. 0.5-1 rok. Ciekawe jak jest teraz. Mysle, ze to zdecydowanie najlepszy montaz z tej listy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uważam że g-11 to montaż nieco z innej epoki-minionej. O CGE nic nie wiem oprócz tego, że celestron ma piękny design no i z opisów wynika, że to full wypas.

Co do gemini to ja bym tego nie kupił ale z powodów może nieco śmiesznych-nie podoba mi się sposób wykonania. To jest jednak chyba cały czas manufaktura, chociaż parametry ma superackie i cenę też na pewno dobrą jak na możliwości.

Należy pamiętać, ze em-200 niestety wymaga potem nakładów z wersji podstawowej (chociaż moduł usd-3 ma mozliwości korekty błędów prowadzenia-muszę poczytać jak to działa). Moduł pełny tzn. sterowanie temma-2 kosztuje samo w sobie sporo kasy.

W tym kontekście Altux naprawdę wygląda coraz lepiej.

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odjechaliśmy poza tym od tzw. realiów. Montaże 900GTO oprócz czasu oczekiwania i spodziewanych opłat celnych (sprzęt spoza UE) są dedykowane dla cięzkich RC-to sprzęt dla posiadaczy obserwatoriów, raczej dla instytucji lub b.zamoznych amatorów na zachodzie.

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Piotrze celowałbym tu w EM-200 z wyposażeniem jak budżet pozwoli, widziałem go w pracy na Kudłaczach i dobrze oceniam lub w G41 o identycznych właściwościach trakcyjnych też testowanym w zeszłe Kudłacze i o wiele niższej cenie, jego bzyczenie na kilohertzach słychać gdzieś od 5-8m bo tak wysokie dzwięki źle się rozchodzą w powietrzu i szybko są tłumione, nota bene osoby starsze w ogóle ich już nie słyszą :salu:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

EM-200 ze wszystkimi extrasami to montaż - marzenie jednak wydaje się trochę delikatny i jego realny udźwig to coś ok 16 kg . Wiadomo że pójdzie na tym każdy refraktor i średni Newton . Ja chciałbym kupić montaż który ma trochę większy zapas mocy , pojęcia nie mam co będę chciał na nim powiesić za 3-4 lata .

 

 

EM-200:

em200.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Losmandy G 11 ma relatywnie niską cenę ( za wielką wodą) i pociągnie potwora o wadze 60lbs czyli coś około 30kg . Nie znam jednak sprzedawcy w Europie tej maszyny . Tu mamy konkretne przykłady na naszym podwórku , świetne fotki na G 8 Przemasa i Czarka . Dostałem też na priva info od posiadacza Losmandy Titan który bardzo jest zadowolony z montażu . Titan jest jednak dla mnie za wielki . Może więc G 11 ?

 

G 11

 

G%2011.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Andrzej - ciekawe co mowisz, bo Losmandy jest najlepiej wykonanym cackiem z calej tej grupy. Nawet laserem ma skale grawerowane i ci co mieli "w reku" G11 nie moga wyjsc z podziwu.

 

Pamietaj tez, ze wlasnie Piotr podszebuje sprzet juz bardziej stacjonarny, wiec o wiekszym udzwigu. Do G11 faktycznie zdarzaja sie zastrzezenia co do jego dokladnosci, ale trzeba pamietac, ze mowi sie o jego duzym obciazeniu, a wtedy to nie wypada tak zle.

 

Dla mnie w tej chwili na prowadzeniu jest zdecydowanie 900GTO. Boze, jakie foty w necie z niego mozna znalezc i cena podobna do reszty. Ok 6000$.

 

Co do korekcji PE (PEC) w EM200 USD3 to jej nie ma. To jest wlasnie glowna wada tego Taka w standardzie, wiec zeby porownac go do G11 trzeba liczyc w zestawie z temma, a wiec juz znacznie drozej wtedy wypadnie. Inna sprawa, ze do kilkuminutowych ekspozycji podobno nie potrzeba korygowac. Mam nadzieje, ze wkrotce sami sie przekonamy.

Gdyby nie zapedy Piotra do ciezszych skopow to bylby to chyba najlepszy wybor.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jezeli moge wtracic swoje 3 grosze:

 

PÓŁKA SREDNIA:

 

GEMINI G41 - jest ladnie wykonane chociaz troche manufaktura, przyjemnie rozwiazane mocowanie na statywie (uwaga - sam statyw nie jest najlepiej rozwiazany), wedlug mnie dobrze nadaje sie do instalacji stacjonarnej, duze przekladnie slimakowe zapewniaja wysoka precyzje prowadzenia, moze byc z mocowaniem na dovetaile typu Losmandy-D. Montaz jest dosc ciezki (25kg), nosnosc ma okolo 30 - 35kg. Szukacz biegunowy jest umiarkowanej jakosci (do instalacji stacjonarnej i tak sobie dobrze ustawisz metoda dryfowa). Naped Pulsar ma pelne GOTO, z korekcja refrakcji itp., i dosc wygodnie progresywnie zwiekszajaca sie szybkosc w zaleznosci od czasu nacisniecia joysticka w danym kierunku. Andras twierdzi ze montaz ma dokladnosc prowadzenia rzedu +/-3-5 arcsec Z WLACZONYM PEC - to jest dobrze (tu uwaga do wszystkich montazy - wazne jest aby PE bylo male I BARDZO PLYNNE. Zaden autoguider nie poradzi sobie z szarpiacym montazem). Rzeczywiscie w wersji pokazywanej mi w Budapeszcie i na Kudlaczach montaz niemilosiernie piszczal w trybie trackingu, co jest zwiazane z zastosowaniem silnikow krokowych duzej mocy ale o malym przelozeniu, i sterowaniu ich mikrokrokami w trybie PWM z czestotliwoscia ok 10kHz. Piszczenie jest dosc glosne!

Zaleta Gemini jest tez taka ze mozna dokupic rozne czesci - np montaz bez napedu z silnikami, i dorobic naped w Polsce (np. Leszek J).

 

LOSMANDY G-11. Podawana przez producenta nosnosc 30kg to duuuuza przesada, bardziej realistyczne jest (do foto/CCD) okolo 20kg. Montaz jest wykonany bardzo dobrze ale wcale nie duzo lepiej niz inne porownywalne. Standardowy naped (silniki krokowe) ma PEC, rozne szybkosci korekt i rozne predkosci (gwiazdowa, sloneczna, ksiezycowa srednia, Kinga). W konfiguracji GOTO jest szybki i precyzyjny, nie wiem jednak czy i na ile glosny. Mocowanie teleskopu na - dosc niewygodne w tym wykonaniu - siodelko LOSMANDY-D. Poprzednie wersje mialy spore problemy z dokladnscia wykonania przekladni glownej, ktora miala PE rzedu +/-15" i do tego silne skoki, niekorygowalne autoguiderem. Podobno nowa wersja z poprawionymi przekladniami ma lepsze i bardziej rownomierne prowadzenie. Wedlug mnie dosc oczywiste akcesoria (szukacz biegunowy, obudowy na silniki, galki do mocowanie montazu na statywie zamiast srub ampulowych) sa platne i to slono. Na pewno jest to montaz o dobrym stosunku ceny do jakosci, stad jego duza popularnosc i wiele zdjeci.

 

VIXEN ATLUX z GOTO na Sky Sensorze 2000 - uzytkownicy twierdza ze jest to bardzo dobry montaz, znowu o nosnosci okolo 22 kg. Montaz wykonany bardzo estetycznie. Prowadzenie podobno bardzo dobre, okolo +/-5" z PEC. Sterowanie przez bardzo dobrze oceniany SkySensor (SS2K). Teleskop mocowany dosc niewygodnie srubami, w zastosowaniach przenosnych wymagane dorobienie / dokupienie siodelka dovetail. Vixen ma ogolnie bardzo dobre szukacze biegunowe.

 

Celestron CGE. Przeglad byl niedawno w S&T, montaz z GOTO itp., Celestron pakuje na niego C14 (podobnie jak robil z G-11 ALE uzytkownicy twierdzili ze to znaczna przesada nawet do zastosowan wizualnych). Przeglad w S&T byl bardzo pozytywny, ale trzeba bylo doczytac do konca: - brak szukacza biegunowego oraz bardzo kiepski PE - w testowanym egzemplarzu o ile pamietam na poziomie kilkudziesieciu arcsec czyli tak jak Chiny (EQ-6).

 

Wiliam Optics - kopia EM-200 Takahashi, z tym ze naped serwo i sterowanie za pomoca SkySensor 2000. uzytkownicy twierdza ze PE bez PEC na poziomie +/-10 - 15" ale dosc plynne. Sa dwie wersje, nosnosc standardu to okolo 20kg, HD okolo 30kg.

 

Takahashi EM200 - wedlug mnie najlepszy w tej klasie. Nosnosc podawana przez producenta okolo 16kg ale uzytkownicy pakuja na niego nawet 24kg bez problemow z prowadzeniem (jest wtedy bardziej wrazliwy na wiatr). Sa wersje standardowe, sa z GOTO z szybkoscia 250x do 700x. Wykonanie bardzo dobre, chociaz sa to odlewy a nie wyniki obrobki CNC. Bardzo dobre i plynne prowadzenie, blad okresowy gwarantowany mniejszy niz +/-5", stad tez dokonale korygowany autoguiderem a wiec nie potrzeba PEC. Doskonaly szukacz biegunowy (Tak robi najlepsze szukacze biegunowe), pozwala na ustawienie osi biegunowej z dokladnoscia rzedu 2 arcmin. Solidne statywy z drewna machoniowego sa lekkie jak na mase montazu (okolo 15kg) ale sa bardzo stabilne. Bardzo cichy. Wady: cena; szerokosc geograficzna ustawiana do 50 stopni (w Warszawie musze podstawiac cegle pod polnocna noge montazu, podobno newsze egzemplarze po 2002 roku maja ustawianie do 56 stopni; brak mozliwosci programowego parkowania - slabiej nadaje sie do obserwatorium bo trzeba isc i wylaczyc silniki recznie; do uzyskania pelnego GOTO potrzebny dodatkowy kontroler, ew. PC z TheSky 5 lib IPAQ z TheSky PE. jednak z IPAQiem to sama przyjemnosc uzytkowania; dlugosc nog statywu nie jest regulowana.

 

PÓŁKA GORNA:

 

AP900. Nosnosc okolo 30kg, prowadzenie okolo +/-5" przed PEC, bardzo wygodny - glowica rozklada sie na 2 czesci o wadze 15 i 10 kg. Ogolnie przyjety standard dobrego montazu do astrofoto / CCD. Oczywiscie przenosnosc umiarkowana ze wzgledu na calkowita mase. Dobre GOTO. Mocowany na przenosnym postumencie "pier" a nie na statywie, jednak uzytkownicy dobrze to oceniaja (jednak - klopot na bardziej nierownej powierzchni). AP produkuje bardzo dobre wlasne siodelka kompatybilne z Losmandy. Wady - bardzo wysoka cena i dlugi czas oczekiwania na nowy montaz.

 

Takahashi NJP. Nosnosc okolo 30kg, prowadzenie gwarantowane +/- 3,5" i super plynne, nie ma PEC, glowica wazy 25kg, pret przeciwwagi gwintowany co jest bezpieczne i pozwala precyzyjnie zrownowazyc teleskop ale jest malo wygodne (trzeba dlugo krecic). Sa uzytkownicy ktorzy pakuja na niego 40 - 45kg i nadal bez problemu (np. Mewlon 300 z akcesoriami). Wersja z GOTO daje szybkosc okolo 250x. Podobno w USA jest to najlepiej sprzedajacy sie montaz w tej klasie, o jakosci swiadcza zdjecia, w tym DSO robione z ogniskowymi 2 - 3m. Doskonaly szukacz biegunowy. Moze byc mocowany na statywie drewnianym, nowym rozkladanym metalowym lub na postumencie. Wady: tak jak EM200 problemy z ustawieniem powyzej 50 stopni; wymaga dodatkowego kontrolera lub PC / IPAQa do GOTO; brak mozliwosci programowego wylaczenia trackingu.

 

PÓŁKA EXTRA:

 

AP1200 - podobnie jak AP900 ale nosnosc 60kg. Bestia na ktorej da sie powiesic prawie kazdy amatorski teleskop.

 

BISQUE PARAMOUT ME - jedyny seryjny montaz amatorski ktory ma PE na poziomie 1-2 arcsec, niemierzalne na tla typowego seeingu. Nosnosc okolo 70kg. W pelni zrobotyzowany, moze byc w pelni zdalnie sterowany, idealny do instalacji stacjonarnej, nie nadaje sie do przewozu (wymaga zailania 48V 5A, nie ma szukacza biegunowego, raczej niewygodna regulacja osi biegunowej).

 

PODSUMOWANIE:

 

Jeżeli nie przeszkadza Ci piszczenie, bierz G41. Jezeli chcesz miec doskonaly montaz do foto klasy swiatowej, bierz NJP Temma* albo AP900 - z tym ze AP raczej szukaj uzywanego (ze wzgledu na czas oczekiwania produkty AP maja taka ceche ze 1 - 2 letnie sa drozsze niz nowe :-). Mozes ztez kupic (za slone pieniadze) miejsce w kolejce....

 

NJP mozna tez zakupic bez silnikow, i zamowic do niego sterownik FS-2 z silnikami SECM. Wydaje mi sie ze do instalacji stacjonarnej jest to lepsze rozwiazanie ze wzgledu na funkcjonalnosc FS-2.

 

Jezeli chcesz cos bardziej przenosnego, polecam EM200 albo ATLUXA.

 

Pozdrawiam,

 

Pawel

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo masz Andrzeju nowy montaz regulowany do 56 stopni. Te 50 nie jest duzym problemem, swój na stale mocuje na stale na postumencie "pier" ktorego gorna plaszczyzna jest nachylona do poziomu o okolo 5 stopni.

 

PS Jedna uwaga dotyczaca montazy Takahashi - teleskopy sa mocowane do glowicy srubami M8 (2 x w EM200, 4 x w NJP). Jest to bardzo dobre rozwiazanie do instalacji stalych ale niezbyt wygodne kiedy sprzet ma byc przenosny. Na rynku mozna dokupic siodelka kompatybilne z Losmandy (produkcji Losmandy [nie polecam], AP i Robina Cassady). Ja uzywam siodelka i dovetaili wykonanych przez Astrokraka. Tylko Mewlony chyba sa mocowane fabrycznie na dovetailach.

 

Poza wymienionymi, jest jeszcze sporo producentow montazy w Europie i na swiecie. Dosc ciekawa lista - w tym linki do montazy produkowanych w Europie (AOK, AOL, OTE, MAM...) - znajduje sie na stronie Michaela Kocha: http://www.astro-electronic.de/fs2.htm

 

Pozdrawiam,

 

Pawel

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzięki Paweł za obszerny opis montaży , jestem pewien że wiele osób przeczytało go z wielką uwagą . Sam czytałem ze cztery razy i w zasadzie na tą chwilę jestem bliski zdecydowania się na Vixena Atluxa w wersji trójnóg + słup do przytwierdzenia na stałe . Cenowo Vixen mieści się w granicach kosztów które gotowy jestem ponieść . EM-200 ze wszystkimi extrasami kosztuje znacznie więcej . Myślę że tego Atluxa będę mógł zabrać w góry na statywie jak i stosować pod domem na słupie . Wydaje się też dość łatwy w zakupie , wystarczy podjechać do Berlina a z Wrocławia to nie daleko . Jedyne co mnie niepokoi to fakt że nikt znajomy nie miał fizycznie z tym montażem do czynienia i nie wiemy na przykład czy nie pracuje zbyt głośno .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.