Skocz do zawartości

M81, m82 w oczekiwaniu na ośmiornicę.


fotolooka

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry.

 

2 grudnia 2013 r. w czasie pełni pojawiło się pogodne niebo. Wystawiłem, więc szybko sprzęt z nadzieją na zebranie materiału na konkursowe zdjęcie IC443. O godz. 20:00 jest jeszcze nisko. Nie tracąc czasu skierowałem teleskop na galaktyki Bodego. Chciałem je zrobić moim obecnym setup'em (na początku mojej przygody sfotografowałem je z eq3-2 - tu stare zdjęcie). I tak zostało już do końca sesji - zwinąłem się o 1:00 następnego dnia. IC443 musi jeszcze zaczekać, choć przymiarkę już robiłem - nie wyszło nic :rofl: .

 

Prawie dwa tygodnie obrabiania. Słuchania różnych tutoriali. Nawet monitor skalibrowałem. :icon_biggrin: I wyszło coś takiego:

 

Setup: SW N-150/750 + SW HEQ5, Canon EOS 7D, SW R-80/400, QHY5V-M, korektor komy MPCC

Casz: 31x300s

ISO: 800

Darki: 10

Flaty: 15

Darki dla flat: 15

Bias: 20

 

m81_m82_31x300_800_06_03.jpg

 

Pozdrawiam.

  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fotolooka - ja też ostatnio sobie taki wynalazek kupiłem do monitora ... i teoretycznie mam go skalibrowanego ... na ile to działa ciężko mi ocenić ...

ale wracając do zdjęcia ...poprawa ogromna w porównaniu do ostatniej fotki ... lecz masz straszny gradient na galaktyce ... dokładam fotkę aby ci to uwidocznić ...

Wczoraj też popełniłem tą fotkę .... M81 & 82 ... piękne galaktyki ...

m81.jpg

 

P.S>

A ja bym spróbował bez tych Darków , biasów , flatów ...

może coś fajniejszego wyjdzie ... może to one wprowadziły ten gradient ?...

Edytowane przez Naski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fotka dobra, choć po tym sprzęcie i ilości materiału spodziewałbym się więcej. Te gradienty to chyba nierozłączny element focenia DSLRami, nie ważne, czy dobrymi, czy słabymi. Ja praktycznie zawsze z tym walczyłem. Ale na tej fotce wydaje się, że jest on bardziej widoczny, niż powinien. Naski, myślę że wywalenie klatek kalibracyjnych skończy się masakrą - będzie masa hotpikseli, nierówne tło, paprochy i zaświetlone rogi (to nie kamera :) ), ale spróbować nie zaszkodzi. Ja bym polecał zrobić więcej tych klatek kalibracyjnych (biasy i flaty to nie problem, gorzej z darkami), co najmniej tyle, co klatek głównych. To na pewno nie rozwiąże problemu, ale powinno się trochę poprawić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jest żle. Skalibruj jeszcze raz, tym razem dobrze, monitor. Usuń zieloną dominantę na fotce.

Pozdrawiam

Maciek

Co do zieonej dominanty to pojawiła się kiedy chciałem usunąć ten nieszczęsny gradient. Jak to w DSLR był masakrycznie czerwony, więc odjąłem czerwieni. Tło wygląda lepiej - musiałbym to jeszcze raz na warstwach zrobić; oddzielnie. Jeśli chodzi o monitor, to kolega kalibrował mi go takim zwykłym kalibratorem, za co jestem mu niezmiernie wdzięczny i myślę, że gyby ten gradient nie pchnąłby mnie w podjęcie tak radykalnych kroków to kolorystyka była by ok. :icon_biggrin: Tak myślę.

 

Fotolooka - ja też ostatnio sobie taki wynalazek kupiłem do monitora ... i teoretycznie mam go skalibrowanego ... na ile to działa ciężko mi ocenić ...

ale wracając do zdjęcia ...poprawa ogromna w porównaniu do ostatniej fotki ... lecz masz straszny gradient na galaktyce ... dokładam fotkę aby ci to uwidocznić ...

Wczoraj też popełniłem tą fotkę .... M81 & 82 ... piękne galaktyki ...

attachicon.gifm81.jpg

 

P.S>

A ja bym spróbował bez tych Darków , biasów , flatów ...

może coś fajniejszego wyjdzie ... może to one wprowadziły ten gradient ?...

Myślę,że bez klatek kalibracyjnych błoby dużo gorzej. Twoj fotka genialna. Marzę o kamerze dedykowanej. :icon_biggrin:

 

MateuszW - też wydawało mi się, że powinno być więcej widać. Niebo nie było za czyste niestety wtedy. Też myślę, że darków powinno być więcej - niestety rano praca. I tak cieszę się, że w tamten poniedziałek pofociłem.

 

Dziękuję Wam za komentarze - bardzo to pomaga. W najbliższym wolnym czasie jeszcze raz do tego zdjęcia podejdę - najwyżej nie wyciągnę tak mocno galaktyk.

 

P.S. Maciek jeszcze chcę dopalić te dwie galaktyki, bo niestety z moim sprzętem, na moim niebie z IC443 nic nie wychodzi :icon_cry:

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Podczas robienia supernowej w M82 zebrałem dwa razy więcej materiału. Widać teraz jak ilość materiału wpływa na szum. Jeśli chodzi o lustrzanki różnica jest miażdżąca. :icon_biggrin:

Materiał zbierany 03-02-2014 r.

 

60x300s ISO 800

SW-N 150/750, SW HEQ5 Pro SynScan, Canon eos7d, SW-R80/400, QHY5, MPCC

Supernowa w m82 60x300s_800_03_02.jpg

 

Pozdrawiam.

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łukasz, zdjęcie na pewno byłoby ciekawsze gdybyś postarał się zachować podstawowe zasady obróbki. Masz wycięte tło i przez to galaktyki wyglądają sztucznie, jak przyklejone.

hist.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Histogram powinien mieć kształt dzwonu. Może być lekko przechylony, ale nie może dotykać żadnej z krawędzi okienka.

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Popracowałem nad tym zdjęciem i mam nadzieję, że dobry kierunek obrałem. Faktycznie, kiedy spojrzałem na to poprawione za pierwszym razem zdjęcie, to to tło wygląda bardzo wycięte. Trzeba stosować zasadę odejścia od komputera na jakiś czas i powrót do odróbki. To bardzo pomaga. Polecam. A tak wyglądają moje wypociny:

 

Supernowa w m82 60x300s_800_23_02_1.jpg

 

Wyskoczył trochę szum, ale wydaje mi się, że tak jest lepiej.

 

Proszę o uwagi, bo materiału na tymzdjęciu mam dużo i chcę je bardzo dobrze zrobić. :icon_biggrin:

 

Pozdrawiam.

 

P.S. Wydrałem inny kadr, bo w lewym górnym rogu widać jeszcze drobnicę.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest miodzio. W następnym ruchu sugeruję- spróbuj zmniejszyć gwiazdki. Nie ruszaj kolorystyki, poziomów, niczego. Tylko zmniejsz gwiazdki.

Acha i sugeruję także - zmniejsz nasycenie kolorów po całości o 20 % bo taka landrynka że aż zęby bolą. Jest coraz lepiej.

Maciek

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmniejszyłem saturację i gwiazdki. Myślę, że o to chodziło. :icon_biggrin: Muszę przyznać, że z Twoją Maciek pomocą, za którą bardzo dziękuję, zdjęcie wygląda całkiem przyzwoicie.

Supernowa w m82 60x300s_800_35_1.jpg

Mam nadzieję, że to już wszystko? :P

 

Pozdrawiam.

 

P.S. Kupiłe dzisiaj kamerę Aik 314E mono. Rozpoczynam nową przygodę. Na razie bez filtrów...

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Całkiem przyzwoicie to dobrze powiedziane. Jest obarczone jednak niepokojącym felerem chyba już nie przez Ciebie zawinionym. Ma pionowy raster w tle.. Co za cholera? Resztki po debayeryzacji?

Natomiast jeśli chodzi o pomoc przez konstruktywną krytykę moźesz zawsze na nią liczyć :D Na szukanie "szczeny po podlodze" i okrzyki typu WOW ode mnie raczej nie licz :D. Wies, jestem bardzo starej daty.....

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.