Skocz do zawartości

Pociemnienie cześci kadru w Canonie


Alien

Rekomendowane odpowiedzi

Mam mały problem ostatnio ujawniło się u mnie pociemnienie na dole kadru. Wcześniej tego nie było i nie mam pomysłu co to mogło spowodować. Jak robiłem plejady było ok na koniec sesji robiłem kometę i się pojawiło. Na razie brak pogody aby cokolwiek sprawdzić.

Czas to 600s iso 800 Canon eos 350d Orion Eon 80ED + F/R TV- 0.8x pojedyncza klatka z RAW-a.

 

Klatka z pociemnieniem

neveski_002.jpg

 

Klatka z Plejadami robionymi godzinę wcześniej i jest ok.

M45_028.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może być jeszcze opadające lusterko od AF. Prawidłowo przy otwartej migawce powinno podnieść się razem z głównym lusterkiem. Jeśli się nie podnosi to prawdopodobnie wyłamał się taki mały bolec. Była to częsta usterka w Canonach 300 D w 350 D chyba to rzadziej występuje.

Tu był podobny temat http://astropolis.pl/topic/40072-problem-z-canonem/

Edytowane przez wtw
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się że to są problemy z migawką :-(

Na 100% to nie jest problem z migawką. Miałem problem z migawką w Atiku i wyglądało to na zdjęciu tak, że miejsce nie odsłaniane przez migawkę było praktycznie czarne, a nie tylko lekko pociemnione, jak tutaj. Do tego migawka nie całkiem odsłonięta nie ma blaszek równoległych do boku matrycy, tylko są trochę pod kątem.

 

Może być jeszcze opadające lusterko od AF. Prawidłowo przy otwartej migawce powinno podnieść się razem z głównym lusterkiem. Jeśli się nie podnosi to prawdopodobnie wyłamał się taki mały bolec. Była to częsta usterka w Canonach 300 D w 350 D chyba to rzadziej występuje.

Tu był podobny temat http://astropolis.pl/topic/40072-problem-z-canonem/

Tutaj efekt wydaje mi się inny, niż w tym wątku. Tutaj jest tylko lekko pociemnione, a tam to już praktycznie zakrycie kawałka kadru. Do tego tutaj pociemnienie jest jednolite i ma ostrą krawędź. Wygląda zuełnie inaczej niż w tym wątku.

 

Czy takie pociemnione zdjęcia pojawiały się już jedna po drugim, czy były raz dobre, a raz złe?

 

Mi to wygląda na problem z samą matrycą, ale dziwne, że by się nagle przypsuła. Niedawno ktoś miał problem w kamerze i wyglądało to podobnie, choć było dopiero widoczne w filtrze wąskopasmowym, a okazało się, że to wada matrycy. Jeśli te złe fotki robiły się już do końca i przy następnej sesji też tak będą wychodzić, to jest to duży znak na drobne uszkodzenie matrycy. Z drugiej strony ciekawe, że miałeś kiedyś problemy z AF, bo to pasuje do problemu z lustrem, ale ten obraz na to nie wskazuje.

Edytowane przez MateuszW
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na 100% to nie jest problem z migawką. Miałem problem z migawką w Atiku i wyglądało to na zdjęciu tak, że miejsce nie odsłaniane przez migawkę było praktycznie czarne, a nie tylko lekko pociemnione, jak tutaj. Do tego migawka nie całkiem odsłonięta nie ma blaszek równoległych do boku matrycy, tylko są trochę pod kątem.

 

Tutaj efekt wydaje mi się inny, niż w tym wątku. Tutaj jest tylko lekko pociemnione, a tam to już praktycznie zakrycie kawałka kadru. Do tego tutaj pociemnienie jest jednolite i ma ostrą krawędź. Wygląda zuełnie inaczej niż w tym wątku.

 

Czy takie pociemnione zdjęcia pojawiały się już jedna po drugim, czy były raz dobre, a raz złe?

 

Mi to wygląda na problem z samą matrycą, ale dziwne, że by się nagle przypsuła. Niedawno ktoś miał problem w kamerze i wyglądało to podobnie, choć było dopiero widoczne w filtrze wąskopasmowym, a okazało się, że to wada matrycy. Jeśli te złe fotki robiły się już do końca i przy następnej sesji też tak będą wychodzić, to jest to duży znak na drobne uszkodzenie matrycy. Z drugiej strony ciekawe, że miałeś kiedyś problemy z AF, bo to pasuje do problemu z lustrem, ale ten obraz na to nie wskazuje.

 

Nie wiem czy zauważyłeś ale autor tego wątku twierdził że to nie problem lusterka AF. Link podałem jako przykład, że prócz lusterka AF mogą być też inne przyczyny. No może nie do końca ten przykład był trafiony, gdyż autor nie napisał jak rozwiązał swój problem i jakie były jego przyczyny..

Edytowane przez wtw
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może spróbuj zrobić jakiegoś długiego darka? Wtedy jeśli ten efekt wyjdzie, to wskazuje na 100% problem z matrycą. Tylko ciężko powiedzieć, czy jasność darka będzie wystarczająca na zobaczenie tego efektu.

 

Wydaje mi się, że pociemnienie od lustra (takie "standardowe") masz na samym dole, ten cienki, szybko czerniejący pasek (na obu fotkach). To by wskazywało, że to dodatkowe pociemnienie ma inne pochodzenie, bo inaczej powinno wyglądać, jak przedłużenie tego dolnego, prawie czarnego. Swoją drogą dziwne, że w f/5 wychodzi Ci już lekka winieta od lustra. U mnie z Nikonem dół kadru zawsze był bez winiety w tej światłosile. Mam co prawda większe lustro, niż 350D (chyba takie, jak w pełnoklatkowcach), więc moje lustro podnosi się wyżej ponad matrycę, niż u Ciebie i stąd może być ta różnica.

 

Ile lat ma aparat?

Edytowane przez MateuszW
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten dark jest dużo bardziej wyciągnięty niż pierwsze kadry - jak przyciemnisz go tak żeby na obu klatkach ampglow był taki sam to na darku nie zauważysz nic podejrzanego. Ten ciemny wąski pasek u dołu jest raczej od lusterka, ale to o czym piszesz - niestety nie wiem :( Może przy okazji niskiej temperatury pojawiły się jakieś kłopoty z mechanizmem podnoszenia lustra, ciężko powiedzieć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.