Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Darek.

Przecież czarno na białym pisze w czym problem. Masz odłączone kamery w Maxim-ie, a chcesz PAM-a odpalać.

To jest nakładka na Maxim-a. PAM korzysta z maximowych funkcji. Kamery muszą być "connected" w Maxim-ie, żeby PAM mógł pracować.

Dzięki, już się wcześniej dowiedziałem :D

 

Niestety pogoda nie dopisała na dalsze testy :( a dziś podobno ma być pochmurno - więc czekam na pogodę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj z racji nie najlepszej pogody postanowiłem zrobić szkic tulei łączącej refraktor SW80/400 z kamerą ALccd5T. Sporo osób mówiło bym kupił tuleję o dł. 28mm, 32mm, 48mm i jak się okazało żadna z nich się nie nadaje by ostrzenie było prawidłowe. Tuleja na poniższym szkicu łączy kamerę (gwint T2: 42x0,75) ze srebrną częścią fokusera SW80/400 (gwint 43x1).

Tuleja.jpg

 

Edytowane przez dargeo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestes pewny tego gwintu na focuserze? Normalnie to powinien być T2?

Skywatcher Startravel-80 Refractor - 80mm aperture - 400mm focal length - optical tube assembly
... a powerful and compact rich-field telescope with metal focuser and direct T2 connection

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestes pewny tego gwintu na focuserze? Normalnie to powinien być T2?

Skywatcher Startravel-80 Refractor - 80mm aperture - 400mm focal length - optical tube assembly

... a powerful and compact rich-field telescope with metal focuser and direct T2 connection

 

W refraktorze SW80/400 jest wkręcona redukcja T2 (42x0,75) żeński na 43x1 męski. Ja osobiście wykręcam ją by nie było tylu złączek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Darek, jesteś pewny co do długości? U mnie ostrość jest przy 5 cm wysuwu + przejściówka, co daje jakieś 8,2 cm. I tak, jak pisze Maciek, tam jest T2.

I właśnie to jest ciekawe. Czemu u mnie wychodzi na redukcji 52mm ostrość dopiero jak wypada fokuser??? Sam fokuser wysuwa się ok. 10cm. Dodam jeszcze, że na mojej kątówce ostrzy zupełnie inaczej bez zbędnych przedłużek.

Edytowane przez dargeo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I właśnie to jest ciekawe. Czemu u mnie wychodzi na redukcji 52mm ostrość dopiero jak wypada fokuser??? Sam fokuser wysuwa się ok. 10cm. Dodam jeszcze, że na mojej kątówce ostrzy zupełnie inaczej bez zbędnych przedłużek.

To chyba oczywiste. Droga optyczna przez kątówkę zastępuje przedłużki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Część kątówki chowa Ci się w fokuser więc tej części nie liczysz więc pozostaje tylko druga część długości od lustra i ma ona koło 40mm. Z tego co wiem mam kątówkę lustrzaną więc droga się nie wydłuża (prawo odbicia światła)Setup_MG_8295web1600.jpg

 

 

PS. a może ma 95 (zwątpienie)

Edytowane przez dargeo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze jeśli to jest ta kątówka co napisałeś w pierwszym poście to ona jest pryzmatyczna. Po drugie nie zmieniaj praw fizyki - skoro z kątówką ostrzy i bez przedłużki to drga optyczna musi się wydłużać i jedynym elementem przedłużajacym tor jest własnie ta kątówka!

 

Następna sprawa wynikająca ze zdjęcia - obejmy na guiderze musisz maksymalnie rozsunąć. SW 80/400 swoją masę ma i drgania należy wykluczyć w każdym możliwym elemencie.

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze jeśli to jest ta kątówka co napisałeś w pierwszym poście to ona jest pryzmatyczna. Po drugie nie zmieniaj praw fizyki - skoro z kątówką ostrzy i bez przedłużki to drga optyczna musi się wydłużać i jedynym elementem przedłużajacym tor jest własnie ta kątówka!

 

Następna sprawa wynikająca ze zdjęcia - obejmy na guiderze musisz maksymalnie rozsunąć. SW 80/400 swoją masę ma i drgania należy wykluczyć w każdym możliwym elemencie.

Oooooo kur....a a ja myślałem, że mam lustrzaną kątówkę - przepraszam, mój błąd - droga w pryzmacie jest dłuższa.

 

Obejmy mam rozsunięte na max. - zaznaczam to jest stare zdjęcie nim jeszcze dopasowałem szyny i obejmy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Używałem kiedyś takiej kombinacji. Aby poprawnie wyostrzyć Alccd5 z SW 80/400 potrzebna jest zwykła przedłużka T2. Minimalna wystarczająca długość to 40mm.

Też kiedyś używałem kątówki pryzmatycznej, ale połączenie na wprost jest i wygodniejsze do użycia i daje lepsze rezultaty.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Używałem kiedyś takiej kombinacji. Aby poprawnie wyostrzyć Alccd5 z SW 80/400 potrzebna jest zwykła przedłużka T2. Minimalna wystarczająca długość to 40mm.

Też kiedyś używałem kątówki pryzmatycznej, ale połączenie na wprost jest i wygodniejsze do użycia i daje lepsze rezultaty.

powinieneś zaznaczyć, że twoja przedłużka była z dwóch stron T2 (żeński/męski) a moja jest T2 /M43 (męski/męski)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kto mi powie jak rozróżnić nasadkę kątową pryzmatyczną od lustrzanej? Podobno mam pryzmatyczną kątówkę http://deltaoptical.pl/nasadka-katowa-pryzmat-sky-watcher-90-st-125,d1666.html a mi się wydaję, że w środku jest zwykłe lustro zamocowane pod kątem 45* do osi optycznej. Czy te pryzmaty są tak malutkie???, że mieszczą się w takiej małej obudowie??? Dodam, że na opakowaniu jest napisane "90* Diagonal Mirror"

Edytowane przez dargeo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poczytaj tutaj http://pl.wikipedia.org/wiki/Pryzmat_Amiciego

Masz NA PEWNO kątówkę z takim pryzmatem, no chyba że producent kłamie...ostatecznie zawsze możesz wsadzić paluch do środka i zobaczyć czy się oprze o coś czy przejdzie na wylot :)

Przechodzi na wylot, ale sprawdzę jeszcze raz.

 

 

PS wczoraj sprawdziłem wymiary dla kątówki i jej linia optyczna w całości wynosi 85mm moja obecna linia będzie wynosić 95mm przy czym u mnie fokuser będzie schowany 10mm głębiej w refraktor co zapewni większą sztywność

 

Punkt ostrzenia 0becnie mam na 130mm dla SW80/400

Edytowane przez dargeo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.